ИН4С

ИН4С портал

Гдје је у Србији ваздух данас најзагађенији

1 min read
Најзагађенији градови у Србији су Београд, Ваљево и Косјерић, говоре подаци мјерења квалитета ваздуха Агенције за заштиту животне средине те земље

Србија, илустрација

Они који ће вечерас Нову годину дочекати на отвореном, највјероватније би требало да понесу маску, али не неку новогодишњу, већ нано маску.

Посљедњег дана 2019.-те  године најзагађенији градови у Србији су Београд, Ваљево и Косјерић, говоре подаци мјерења квалитета ваздуха Агенције за заштиту животне средине те земље.

Они су на мапи Агенције били обојени љубичастом бојом, што представља пети и посљедњи степен загађености. Београд је током поподнева прешео у црвену зону, за степен нижи ниво загађења од љубичасте, али то није случај са Ваљевом и Косјерићем.

Данас у 11 сати у Ваљеву је забиљежено чак 203 ПМ 10 честица, док је према посљедњем мјерењу у 13 сати измјерено 130. На мјерној станици у Косјерићу око поднева је забиљежено чак 176 ПМ 10 честица.

Ништа боље није ни у Београду, Панчеву, Новом Саду, Смедереву и Суботици, јер су ти градови обојени у црвено, што значи да грађани удуши ваздух који је оцјењен као „загађен“.

Примјера ради, количина штетних ПМ 10 честица на београдској општини Стари Град у 11 сати износила је 184 (и тада је био у љубичастој зони, токм дана, ниво загађање је опао), а према посљедњем мјерењу штетне материје су „опале“ и износе око 100 ПМ 10 честица.

Црвени аларм загађење – које су препоруке?

„Црвеним алармамом“ и званични градски сајт „Беоко“ потврђује да Београђани данас удишу лош ваздух. Препорука за осјетљиве групе је да избегавају напорне активности у спољашњој средини које су праћене убрзаним и дубоком дисањем и да преусмјере обављање активности у затворени простор док се не побољша квалитет ваздуха.

Препорука за остале у популацији је да скрате дужину и интензитет напорних активности и да праве чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини.

Иако се подаци о штетним материјама у ваздуху мијењају из сата у сат, Београд се и данас налази на листи најзагађенијих градова на планети, а тренутно су позиционирани на 16. мјесту, говоре подаци са сајта „Аир Висуал“.

Препоруке за Београђане на овом сајту су представљене цртежима који показују да је забрањено отварати прозоре и возити бицикл, односно бавити се физичким активностима напољу, а потребно је носити маске и укључити пречишћиваче ваздуха.

Србија, БиХ, Црна Гора

Да ћемо данас дисати „на шкрге“ потврђују и подаци са сајта Wорлд Аир Qуалитy Индеx, који се бави мјерењем квалитета ваздуха у свијету. Према упозорењу са тог сајта „свако може почети да осјећа тегобе“, а да „чланови осјетљивих група могу имати озбиљније здравствене посљедице“.

Ни у комшилуку није боље од јутрос. Тако, загађење у већем дијелу Босне и Херцеговине је од јутрос на алармантно високом нивоу и у Сарајеву и износи 173 јединице, а критично је и у сјеверном дијелу Црне Горе јер је у Пљевљима измјерено 164.

Највећи узрочник лошег квалитета ваздуха у Београду, често и опасног, јесу ПМ честице 2,5, показује табела сајта WАQИ, а јасно је видљиво да је број ових честица највећи у зимским мјесецима, током грејне сезоне.

Извор: Блиц

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *