IN4S

IN4S portal

Gdje je u Srbiji vazduh danas najzagađeniji

1 min read
Najzagađeniji gradovi u Srbiji su Beograd, Valjevo i Kosjerić, govore podaci mjerenja kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine te zemlje

Srbija, ilustracija

Oni koji će večeras Novu godinu dočekati na otvorenom, najvjerovatnije bi trebalo da ponesu masku, ali ne neku novogodišnju, već nano masku.

Posljednjeg dana 2019.-te  godine najzagađeniji gradovi u Srbiji su Beograd, Valjevo i Kosjerić, govore podaci mjerenja kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine te zemlje.

Oni su na mapi Agencije bili obojeni ljubičastom bojom, što predstavlja peti i posljednji stepen zagađenosti. Beograd je tokom popodneva prešeo u crvenu zonu, za stepen niži nivo zagađenja od ljubičaste, ali to nije slučaj sa Valjevom i Kosjerićem.

Danas u 11 sati u Valjevu je zabilježeno čak 203 PM 10 čestica, dok je prema posljednjem mjerenju u 13 sati izmjereno 130. Na mjernoj stanici u Kosjeriću oko podneva je zabilježeno čak 176 PM 10 čestica.

Ništa bolje nije ni u Beogradu, Pančevu, Novom Sadu, Smederevu i Subotici, jer su ti gradovi obojeni u crveno, što znači da građani uduši vazduh koji je ocjenjen kao „zagađen“.

Primjera radi, količina štetnih PM 10 čestica na beogradskoj opštini Stari Grad u 11 sati iznosila je 184 (i tada je bio u ljubičastoj zoni, tokm dana, nivo zagađanje je opao), a prema posljednjem mjerenju štetne materije su „opale“ i iznose oko 100 PM 10 čestica.

Crveni alarm zagađenje – koje su preporuke?

„Crvenim alarmamom“ i zvanični gradski sajt „Beoko“ potvrđuje da Beograđani danas udišu loš vazduh. Preporuka za osjetljive grupe je da izbegavaju naporne aktivnosti u spoljašnjoj sredini koje su praćene ubrzanim i dubokom disanjem i da preusmjere obavljanje aktivnosti u zatvoreni prostor dok se ne poboljša kvalitet vazduha.

Preporuka za ostale u populaciji je da skrate dužinu i intenzitet napornih aktivnosti i da prave češće pauze u svim aktivnostima u spoljašnjoj sredini.

Iako se podaci o štetnim materijama u vazduhu mijenjaju iz sata u sat, Beograd se i danas nalazi na listi najzagađenijih gradova na planeti, a trenutno su pozicionirani na 16. mjestu, govore podaci sa sajta „Air Visual“.

Preporuke za Beograđane na ovom sajtu su predstavljene crtežima koji pokazuju da je zabranjeno otvarati prozore i voziti bicikl, odnosno baviti se fizičkim aktivnostima napolju, a potrebno je nositi maske i uključiti prečišćivače vazduha.

Srbija, BiH, Crna Gora

Da ćemo danas disati „na škrge“ potvrđuju i podaci sa sajta World Air Quality Index, koji se bavi mjerenjem kvaliteta vazduha u svijetu. Prema upozorenju sa tog sajta „svako može početi da osjeća tegobe“, a da „članovi osjetljivih grupa mogu imati ozbiljnije zdravstvene posljedice“.

Ni u komšiluku nije bolje od jutros. Tako, zagađenje u većem dijelu Bosne i Hercegovine je od jutros na alarmantno visokom nivou i u Sarajevu i iznosi 173 jedinice, a kritično je i u sjevernom dijelu Crne Gore jer je u Pljevljima izmjereno 164.

Najveći uzročnik lošeg kvaliteta vazduha u Beogradu, često i opasnog, jesu PM čestice 2,5, pokazuje tabela sajta WAQI, a jasno je vidljivo da je broj ovih čestica najveći u zimskim mjesecima, tokom grejne sezone.

Izvor: Blic

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *