ИН4С

ИН4С портал

Гдје је завршио „Јагуар“?

1 min read

Док скоро свакодневно испливавају детаљи разговора и комуникације између чланова разних криминалних група са Скај апликација, ни послије скоро двије деценије од његовог нестанка није познато гдје је и код кога се сада налази прислушни уређај под називом “јагуар”.“

Уређај “јагуар” својевремено је био у посједу бивше војске државне заједнице Србије и Црне Горе. Оно што се једино зна је то да је тај систем користио пети војно обавјештајни центар са сједиштем у Подгорици.

Од када је постављено питање његовог нестанка, из тадашњих владајућих кругова једино се покушавала релативизовати његова вриједност и употребљивост због наводне застарјелости.

Добро обавијештени саговорник Портала РТЦГ тврди, међутим, да колико год да се појавило нових генерација прислушних уређаја “јагуар” је још присутан на свјетском тржишту наоружања.

Интересантна је, додаје, чињеница да је његову фотографију немогуће пронаћи на званичном сајту британске војске.

„Тачно је да се појавило много нових уређаја који су савременији, али сама чињеница да се од јавности чува његова фотографија, говори у прилог томе да се он још тражи и продаје на свјетском тржишту, нарочито на Блиском истоку”, објашњава наш саговорник.

Додаје да би у траг овом прислушном уређају који се налазио у Црној Гори морало да се уђе првенствено из безбједносних разлога.

Иначе, „јагуар“ је у Црну Гору стигао из Хрватске почетком ратних дешавања деведесетих година и распада некадашње Југословенске народне армије (ЈНА). Са повлачењем југословенске војске овај прислушни систем донијет је у Подгорицу и смјештен у команди корпуса, у касарни у Маслинама.

Војска СЦГ од тада га је користила за праћање свега што им је било интересантно на овим просторима.

Систем за прислушкивање “јагуар” на овом мјесту је био све до референдума о црногорској независности, а наводно је непосредно послије тога нестао.

Војска Црне Горе негирала је да га је нашла када је наслиједила касарну. Генерал у пензији Благоје Граховац изјавио раније да је “јагуар” борбено средство и да треба поставити питање коме је предат и “јагуар”, али и списак сарадника службе.

Он је убијеђен да је “јагуар” не само да је постојао, већ да никада није изашао из Црне Горе, односно да је и сада у Црној Гори.

“У одређеним круговима ДПС је одувијек радио по моделу Милошевићевог паралелног система. Та власт која је требало да чува државу је правила паралени систем, паралелну државу”, тврдио је генерал Граховац.

И добро обавијештени саговорник Портала РТЦГ вјерује да „јагуар“ сасвим сигурно није напустио територију Црне Горе.

„Нема никаквих трагова о томе да је „јагуар“ напустио нашу државу. Могао га је узети само неко ко је знао да овај систем тамо постоји. Неко ко зна да га користи“, тврди наш саговорник.

Каже да у то вријеме није било много таквих система за прислушкивање, и да га нијесу посједовале ни неке познате полицијске или војне формације. Прислушни ситем „јагуар“ може да прати пет хиљада телефонских разговора у минуту са даљине и до сто километара. Са њим се може слушати сва жична и бежична телефонска комуникација, радијске везе и системи. Предност овог система, у односу на новије, у томе је што је величине путне торбе и што може да се измјешта врло лако, па је згодан за терен, а при томе ради на батерије.

Систем „јагуар“ је у стању да декодира телефоне. Када наиђе на кодирану препреку, овај систем се за њу закачи и не престаје да ради са престанком телефонског разговара. Он наставља да ради на томе нередних сати све док не разбије код. Послије тога тај кодирани телефон је увијек доступан за праћење“, објашњава наш саговорник, познавалац прислушне технике.

Овај систем за прислушкивање може, такође, да слуша радио системе и радио станице. Колико је моћан говори и чињеница да је способан да прати пет хиљада телефонских разговора у само једном минуту. Има софтвер који прати телефоне и умрежава их.

„Ради се о вишенамјенском систему са софтвером, декодером и системом за прислушкивање“, навео је.

Може да прати чак и токи-воки системе и све канале на радио станицама, а има и систем да се укључи на њих, каже наш саговорник.

Ипак, његова највећа предност је што може да се монтира било гдје, за разлику од система телекомуникација који су статични.

„Можемо само да нагађамо шта се догодило са “јагуаром” који је био у Подгорци. Нема те особе која не може бити предмет праћења. Против њега једноставно нема заштите“, каже овај стручњак.

Подсјетимо, Црну Гору је послије смјене државне власти најприје потресао случај проналаска прислушних уређаја у канцеларијама Специјалног државног тужиоца, за које је осумњичен бивши шеф Агенције за националну безбједност Дејан Перуничић признао да су постављени у његово вријеме.

Афере прислушкивања у Црној Гори доведене су, међутим, до усијања још прије више од десет година, тако да се више и не зна ко кога прислушкује. Све је почело афером „листинг“ из које је јавност сазнала да су на телефонској вези били оптужени нарко бос Дарко Шарић и тадашњи министар финансија Игор Лукшић и министар вањских послова Милан Роћен. Њих двојица су касније негирали да имају било какве везе са Шарићем, као и аутентичност података из листинга.

Настављено је са објавјивањем листинга разговора контроверзног косовског бизнисмена Насера Кељмендија прије више од десет година са високопозиционираним политичарима и службенцима црногорске АНБ.

Као прва жртва тих афера “пао” је тадашњи шеф АНБ Владан Јоковић, а потом је његов насљедник Боро Вучинић смијенио шефицу Управе за међународну сарадњу и специјалног савјетника за европске интеграције Лидију Мијовић.

Затим су на видјело избиле афере прислушкивања новинара “Дана”, а почетком 2021. године откривено је да је АНБ незаконито прилсушкивала независне интелетуалце и новинаре других медија, због чега су још тада поднијете кривичне пријаве против смијењеног директора АНБ Дејана Перуничића и његових сарадника. О томе се сада води судски поступак.

У турбулетним дешавањима каква су већ неко вријеме у Црној Гори, нема никакве сумње да је и даље актуелно питање да ли неко, односно ко и одакле користи “јагуара”, угрожавајући можда и људска права, међу којима је и право на приватност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Гдје је завршио „Јагуар“?

  1. Privesti perovica ,belog orla.pa izvrsit pretres.koriste ga klanovi dpsa ,sto za kriminal ,sto za plus minus.kod plotara je na bezbjednu lokaciju.ali nesmije im se trazit ,izgleda su jaci od drzave.ali neka slusaju ,samo i znaju da se bave kriminalom i fa spijaju.

    20
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *