ИН4С

ИН4С портал

,,Глас Црногорца“ 1873: Браћо Срби из Црне Горе и осталих српских крајева, покренимо сву српску снагу за браћу нашу у Босни

Црна Гора није у изобиљу, нарочито сада у овој оскудној години, али то смо увјерени, колико може пружиће им помоћ. То се исто надамо и из другијех српскијех и Србима пријатељскијех крајева, нарочито из Боке и Далмације, овако је гласио апел за помоћ Србима из Босне, који је објављен у ,,Гласу Црногорца'' у септембру 1873. године.

Српска три прста

Црна Гора није у изобиљу, нарочито сада у овој оскудној години, али то смо увјерени, колико може пружиће им помоћ. То се исто надамо и из другијех српскијех и Србима пријатељскијех крајева, нарочито из Боке и Далмације, овако је гласио апел за помоћ Србима из Босне, који је објављен у ,,Гласу Црногорца“ у септембру 1873. године.

Цетињски лист позвао је читаву Црну Гору да сакупи сву снагу да помогне својој браћи која пати под Турцима.

Браћо Срби, наша браћа у Босни ужасно трпе. Од пропасти самосталности цјелокупне српске државе њих је гњавио Турчин, а сад је трпљење њихово превршило сваку мјеру. Да им се помогне, мораће се покренути, можда брзо, и њихова сва српска снага, поручио је ,,Глас Црногорца“.

Додаје се да су у највећој невољи они Срби који су избјегли из Босне у Аустрију јер се они, како се истиче у тексту, сада не могу вратити јер их у Босни чека смрт, а у туђинству пропаст.

Но, међутијем имамо пред очима знатан број Срба из Босне у претешкој и највећој невољи. То су Срби Бошњаци који су од зулума валије босанског, Мустафа Асим Паше, пребјегли у Аустрију. Они се сада вратити не могу јер их у отаџбини њиховој чека смрт, а у туђинству пропаст. Помогнимо зато браћи својој, апеловао је лист.

,,Глас Црногорца“

– Црна Гора није у изобиљу, нарочито сада у овој оскудној години, али то смо увјерени, колико може пружиће им помоћ. То се исто надамо и из другијех српскијех и Србима пријатељскијех крајева, нарочито из Боке и Далмације. Ми ћемо радо примити сваки и најмањи родољубни прилог и опорављати трпећима, а  листу донијећемо имена приложника, закључује се у позиву за помоћ.

* Први број ,,Гласа Црногорца“ је штампан на Цетињу 21. априла 1873, а последњи 20. децембра 1915. године. Поновно је почео излазити јуна 1917. у Француској, а у Италији је 1922. штампан последњи, 95. број. Укупно је изашло 2374 бројева.

Прочитајте још:

,,Глас Црногорца“ 1873: Да! Црна Гора пријатељ је Русији и својој руској браћи!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “,,Глас Црногорца“ 1873: Браћо Срби из Црне Горе и осталих српских крајева, покренимо сву српску снагу за браћу нашу у Босни

  1. od trenutka kad su srbijanci istripovsli da su glavni srbi, značenje riječi srbin se drastično promjenio, samim tim mnogi se više ne osjećaju tako

    5
    4
    1. herceg, jedini koji se više ne osjećaju Srbima su takvi ka ti, koji bi sjutra iz interesa prodali i vjeru za večeru a ne samo naciju. Izdržali smo mi u svojoj pravoslavnoj vjeri i srpskoj naciji čak u vrijeme turske okupacije, a eto u mirno doba pod Titom i Milom mnogi se rasrbiše iz interesa. Ali nas i dalje ima dosta Bogu hvala koji ne prodajemo pradjedovsku vjeru i naciju za pun stomak i dzep.

  2. Одкуд нама то намећете „Српска три прста“?
    И слепац види да су то усташка три прста Вука Драшковића и СПОваца. Само сте оскрнавили српску заставу постављајући испред ње овај усташки фашистички (нацистички) симбол.
    Погледајте на литијама како прави Срби поздрављају са „три прста“ – састављено.
    Ви мангупи то по систему „Српска латиница“?

    9
    2
  3. Да су Цетињани и Цгци икада ишта вриједили не би им се десило данас ово што им се дешава.

    4
    9

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *