IN4S

IN4S portal

,,Glas Crnogorca“ 1873: Braćo Srbi iz Crne Gore i ostalih srpskih krajeva, pokrenimo svu srpsku snagu za braću našu u Bosni

Crna Gora nije u izobilju, naročito sada u ovoj oskudnoj godini, ali to smo uvjereni, koliko može pružiće im pomoć. To se isto nadamo i iz drugijeh srpskijeh i Srbima prijateljskijeh krajeva, naročito iz Boke i Dalmacije, ovako je glasio apel za pomoć Srbima iz Bosne, koji je objavljen u ,,Glasu Crnogorca'' u septembru 1873. godine.

Srpska tri prsta

Crna Gora nije u izobilju, naročito sada u ovoj oskudnoj godini, ali to smo uvjereni, koliko može pružiće im pomoć. To se isto nadamo i iz drugijeh srpskijeh i Srbima prijateljskijeh krajeva, naročito iz Boke i Dalmacije, ovako je glasio apel za pomoć Srbima iz Bosne, koji je objavljen u ,,Glasu Crnogorca“ u septembru 1873. godine.

Cetinjski list pozvao je čitavu Crnu Goru da sakupi svu snagu da pomogne svojoj braći koja pati pod Turcima.

Braćo Srbi, naša braća u Bosni užasno trpe. Od propasti samostalnosti cjelokupne srpske države njih je gnjavio Turčin, a sad je trpljenje njihovo prevršilo svaku mjeru. Da im se pomogne, moraće se pokrenuti, možda brzo, i njihova sva srpska snaga, poručio je ,,Glas Crnogorca“.

Dodaje se da su u najvećoj nevolji oni Srbi koji su izbjegli iz Bosne u Austriju jer se oni, kako se ističe u tekstu, sada ne mogu vratiti jer ih u Bosni čeka smrt, a u tuđinstvu propast.

No, međutijem imamo pred očima znatan broj Srba iz Bosne u preteškoj i najvećoj nevolji. To su Srbi Bošnjaci koji su od zuluma valije bosanskog, Mustafa Asim Paše, prebjegli u Austriju. Oni se sada vratiti ne mogu jer ih u otadžbini njihovoj čeka smrt, a u tuđinstvu propast. Pomognimo zato braći svojoj, apelovao je list.

,,Glas Crnogorca“

– Crna Gora nije u izobilju, naročito sada u ovoj oskudnoj godini, ali to smo uvjereni, koliko može pružiće im pomoć. To se isto nadamo i iz drugijeh srpskijeh i Srbima prijateljskijeh krajeva, naročito iz Boke i Dalmacije. Mi ćemo rado primiti svaki i najmanji rodoljubni prilog i oporavljati trpećima, a  listu donijećemo imena priložnika, zaključuje se u pozivu za pomoć.

* Prvi broj ,,Glasa Crnogorca“ je štampan na Cetinju 21. aprila 1873, a poslednji 20. decembra 1915. godine. Ponovno je počeo izlaziti juna 1917. u Francuskoj, a u Italiji je 1922. štampan poslednji, 95. broj. Ukupno je izašlo 2374 brojeva.

Pročitajte još:

,,Glas Crnogorca“ 1873: Da! Crna Gora prijatelj je Rusiji i svojoj ruskoj braći!

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “,,Glas Crnogorca“ 1873: Braćo Srbi iz Crne Gore i ostalih srpskih krajeva, pokrenimo svu srpsku snagu za braću našu u Bosni

  1. od trenutka kad su srbijanci istripovsli da su glavni srbi, značenje riječi srbin se drastično promjenio, samim tim mnogi se više ne osjećaju tako

    5
    4
    1. herceg, jedini koji se više ne osjećaju Srbima su takvi ka ti, koji bi sjutra iz interesa prodali i vjeru za večeru a ne samo naciju. Izdržali smo mi u svojoj pravoslavnoj vjeri i srpskoj naciji čak u vrijeme turske okupacije, a eto u mirno doba pod Titom i Milom mnogi se rasrbiše iz interesa. Ali nas i dalje ima dosta Bogu hvala koji ne prodajemo pradjedovsku vjeru i naciju za pun stomak i dzep.

  2. Odkud nama to namećete „Srpska tri prsta“?
    I slepac vidi da su to ustaška tri prsta Vuka Draškovića i SPOvaca. Samo ste oskrnavili srpsku zastavu postavljajući ispred nje ovaj ustaški fašistički (nacistički) simbol.
    Pogledajte na litijama kako pravi Srbi pozdravljaju sa „tri prsta“ – sastavljeno.
    Vi mangupi to po sistemu „Srpska latinica“?

    9
    2
  3. Da su Cetinjani i Cgci ikada išta vrijedili ne bi im se desilo danas ovo što im se dešava.

    4
    9

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *