Golubac – srpska čarolija na Dunavu postaje grad turizma
1 min readObnova Golubačke tvrđave i niz drugih kapitalnih projekata svrstavaju Golubac u vodeću turističku destinaciju na Dunavu.
U prošloj godini Golubac je bio najposjećenije mjesto na Donjem Podunavlju. U ovoj godini najavljen dolazak oko 200 kruzera i oko 200.000 turista.
„Urađena je sva planska i projektna dokumentacija, kao i strategija održivog lokalnog ekonomskog razvoja za narednih deset godina. To je preduslov da Golubac postane turistički grad, a turizam okosnica našeg razvoja”, kaže za novi broj našeg izdanja „Investicije“ predsjednik Opštine dr Nebojša Mijović.
Vlada Srbije je Golubačku tvrđavu proglasila za spomenik kulture od izuzetnog značaja. Ona se nalazi na ulasku u rezervat prirode na samom početku Nacionalnog parka Đerdap. Njene kapije su prošle godine otvorene za turiste iz čitavog svijeta.
„Kompeks Tvrđava Golubački grad je izgrađen u periodu od 2014. do 2016. godine, obuhvata područje od 22 hektra, posjetilački centar, obilaznicu, tunel, inftastrukturu, a sama tvrđava je rađena još dvije godine i završena je u martu 2019, kada je i otvorena za posjetioce. Od otvaranja do kraja prošle godine dakle za devet mjeseci imali smo 120.000 posjetilaca, sa onima koji ulaze bez karata, a to su povlašćeni gosti, predstavnici Vojske, Policije, računamo da je tvrđavu posetilo oko 150.000 turista”, kaže Iskra Maksimović, direktorka JP Golubačka tvrđava.
U obnovu tvrđave uloženo je 8,056 miliona evra a novac su obezbijedili Evropska unija i Austrijska razvojna agencija. Turska je najavila da će raditi rekonstrukciju hamama, ali to je, kako navodi direktorka, još u fazi izrade projektne dokumentacije. “Mi smo lučki operateri, imamo pristan i već za ovu godinu imamo najavu dolaska 170 kruzera, a tek smo na početku godine. Kruzerski turizam je u velikom razvoju, a imamo i druge dolaske, pa nažalost ne možemo da primimo sve goste kada oni žele, jer je ulaz ograničen pošto je tvrđava bila strateško vojno utvrđenje na ovom dijelu Dunava i ima posebne mjere zaštite. U njoj u jednom trenutku može da bude maksimalno 150 osoba, pa se često čeka u red i o tome strogo vodimo računa”, objašnjava Iskra Maksimović.
Ona ističe da posjetioci sa kruzera dolaze uglavnom van radnog vremena, rano ujutru ili posle 16 časova, što je dobro, jer se ne “sudaraju” sa ostalim gostima. Kruzerima najviše dolaze turisti iz Amerike, pa onda iz Kanade, Australije Novog Zelanda, od evropljana ima najviše skandinavaca, zatim gostiju iz Nemačke, Austrije i drugih zemalja.
“U Donjem Podunavlju bili smo najposećenija destinacija u prošloj godini. Nije daleko ni Viminacijum koji takođe ima dosta posjetilaca, pa sa njima i Lepenskim virom, kao praistorijskim lokalitetima, imamo usaglašene ponude”, ističe direktorka Maksimović. Na Tunelu gdje je do obnove tvrđave prolazila magistralna saobraćajnica, izgrađena tridesetih godina prošlog vijeka, pronađeno je značajno arheološko nalazište, otkrivena je osnovna staza iz 15. vijeka, dosta toga je već restaurirano i to će dodatno povećati broj turista. Naša sagovornica ističe da je veći dio komunikacije iz 15. vijeka zaštićen, a tunel gdje je prolazila stara magistrala ima kapiju koja dozvoljava ulazak samo turistima
„U Golupcu se od prošle godine dešava jedna veoma značajna kulturna manifestacija za razvoj ovog grada, a to je Festival istorijskog filma ispod površine. Ove godine održava se od 4. do 9. oktobra. To je jedini festival tog tipa u Srbiji i ja očekujem da će brojne produkcije naći svoj interes i daće Festival biti samoodrživ, i da će imati širi međunarodni značaj”, kaže predsednik Mijović.
On ističe da je festival jedinstven po tome što u zvaničnoj konkurenciji ima dokumentarne i igrane filmove koji se bave istorijom. Najbolji film dobiće nagradu Grand Pri, a „zlatna” i „srebrna” tvrđava biće dodijeljena najboljim filmovima u tri kategorije: dokumentarni film do 30 minuta, dokumentarni film preko 30 minuta i igrani film. Biće dodijeljene i specijalne nagrade za najbolji scenario, autorsku muziku, kameru, montažu i režiju, a sve će ocjenjivati selektorska komisija Festivala.
Ako je razvoj nekog grada neposredno vezan za turizam i promociju bogatog kulturno-istorijskih nasleđa, onda je to svakako Golubac. Ovaj gradić na Dunavu jedinstven je po Golubačkoj tvrđavi, jednom od najboljih svedoka burnih prošlih vremena. Nastala je prije osam vijekova, ali se ne zna koje godine i ko je izgradio. Vjekovima je napadana i branjena kao strateško vojno utvrđenje, u novije vrijeme prepuštena zubu vremena i propadanju a tokom poslednjih pet godina je potpuno obnovljena i prošle godine otvorena za posjetioce. Danas je osvajaju turisti iz čitavog sveta, najviše Amerikanci. Na Sajmu turizma u Beogradu Opština Golubac je tim povodom upriličila veoma posjećenu promociju svoje turističke ponude, zasnovane na ovom jedinstvenom turističkom kompleksu, ali i na Lepenskom viru, manastiru Tumane, Golubačkom kotliću i drugim manifestacijama.
O bogatoj ponudi koju ova opština nudi turistima govorio je prvi čovek Golubca dr Nebojša Mijović. „Mi smo uradili tridesetak velikih i kapitalnih projekata, nastojali smo da završimo sve što smo planirali, kako bi najzahtjevniji turisti, a i naši građani mogli da uživaju u ljepotama Golubca. Prošle godine završena je obnova Golubačke tvrđave koja je postala okosnica razvoja turizma i nju je već posjetilo oko 150 hiljada gostiju i došlo je oko 150 velikih kruzera. Ove godine očekujemo dolazak preko 200.000 turista, već imamo najave za 200 kruzera, a verovatno će ih biti i više”, kaže predsjednik Opštine Golubac dr Nebojša Mijović.
„Privodimo kraju izgradnju šetno-biciklističke staze od Vinaca do Golubačke tvrđave, duge 12 kilometara, ostala je još jedna dionica oko 2,5 kilometra do same tvrđave. U Golubac godišnje dođe deset do petnaest hiljada biciklista, što dovoljno govori o značaju ove staze koja ide pored samog Dunava”, ističe Mijović. On ističe da je veoma važan projekat prekogranične saradnje sa Rumunijom, čiji značaj još nije dovoljno shvaćen, ali će tek doći do izražaja. Otvoren je granični prelaz Usije-Moldava Nova i uvedena trajektna linija za prevoz putnika sa jedne na drugu stranu Dunava. Zahvaljujući tome iz Rumunije se ove godine očekuje više hiljada gostiju koji žele da posete Golubac i njegove turističke atrakcije – Tvrđavu, Lepenski vir, manastir Tumane, Sajam Dunava. Ovaj projekat vrijedan 2,3 miliona evra, realizovan je korišćenjem fondova prekogranične saradnje i, kako kaže Mijović, predstavlja jedan od najznačajnijih potencijala za razvoj privredne saradnje između Srbije i Rumunije.
Opština je u realizaciji ovih projekata koristila sredstva Evropske unije i resornih ministarstava Vlade Srbije, ali i novac iz opštinskog budžeta i donacije. Cilj je, kako ističe Mijović, da Golubac bude jedno od najljepših mesta na Dunavu, a sudeći po onome šta se dosad uradilo, može se reći da je lokalna samouprava na pravom putu, jer je najveći dio već urađen. Mijović kaže da je urađena sva planska i projektna dokumentacija, kao i strategija održivog lokalnog ekonomskog razvoja za narednih deset godina. To je preduslov da Golubac postane turistički grad i vodeća turistička destinacija na Dunavu.
„U razvoju je i vjerski turizam a glavni nosilac je manastir Tumane kojeg je u prošloj godini posjetilo više hiljada vernika i građana iz cijele Srbije. Sveštenstvo tog manastira je napravilo jednu veoma dobru priču”, ističe predsjednik Mijović. U toku godine i ljetnje turističke sezone na području opštine Golubac održavaju se mnogobrojne turističko-kulturne i sportske manifestacije među kojima je čuveni Golubački kotlić, koji se održava u okviru Sajma Dunava, zatim prvenstvo Srbije u jedrenju na vodi i Međunarodna veslačka regata. Kao što se zna, Dunav je najširi baš na obali Golupca, pa predstavlja idealno mjesto za ova sportska takmičenja, ne samo u Srbiji, nego i u regionu.
Izvor: Privredni.rs