ИН4С

ИН4С портал

Градоначелник из Шведске на списку бирача у Црној Гори

1 min read

izbori1

Шведски политичар Илија Батљан, некадашњи градоначелник града Нинасхамна, налази се у црногорском бирачком списку, иако је Црну Гору напустио још 1993. Године, саопштила је Мрежа за афирмацију невладиног сектора.

Та невладина организација је навела да се ради о једној од многих нерегуларности у бирачком списку које су утврдили уз помоћ грађана.

Директорица програма Грађанских иницијатива у МАНС-у Зорица Ћеранић казала је да су грађани у акцији „Очисти бирачки списак у комшилуку“ провјерили евиденцију гласача у својим улицама.

По њеним ријечима, на тај начин утврђено је преко хиљаду неправилности у бирачком списку.

Грађани су нам са терена послали велики број имена умрлих који се налазе на бирачком списку. Из поштовања према преминулим лицима, као и према грађанима који су нам те податке доставили, нећемо саопштавати имена. Уредно смо поднијели пријаве Министарству унутрашњих послова и очекујемо да се утврди чињенично стање и очисти бирачки списак од умрлих лица“, навела је Ћеранић.

Додала је да су грађани МАНС-у пријавили и велики број особа које наводно по бирачком списку живе у њиховом комшилуку, а које нико никада није видио нити је знао да живе на тој адреси.

Фантомски бирачи

Постоји сумња да се ради о фантомским бирачима. Највећи број пријава грађана, који су провјеравали бирачки списак на терену, односи се на особе које живе у иностранству, не само двије године, него и по неколико деценија, а које се још налазе у бирачком списку. Са терена нам је стигла информација да је у бирачки списак уписан Илија Батљан, који је био градоначелник једног града у Шведској од 2005. до 2009. године. Он је члан једне партије у Шведској и у изјавама за медије навео је да је са Балкана отишао 1993. године. Ипак, 21 годину касније, још се налази у бирачком списку у Црној Гори“, истакла је Ћеранић.

Како је оцијенила, овај примјер довољан је доказ да нијесу тачне тврдње МУП-а да је бирачки списак чист, а да су пријаве МАНС-а неосноване.

Из МАНС-а су позвали министра унутрашњих послова Рашка Коњевића да коначно почне да поштује закон и пресуде Управног суда, односно да спроведе инспекцијски надзор бирачког списка, и партијама које су поднијеле иницијативе достави информацију о предузетим мјерама.

Директор МАНС-овог Мониторинг програма Вук Мараш упозорио је да Коњевић у супротном ризикује кривичну одговорност за злоупотребу службеног положаја и непоштовање одлука суда, за шта му, како је навео, пријети и затворска казна.

Мараш је подсјетио да је МАНС позвао партије да пријаве неправилности у бирачком списку, и да су то урадили Демократски фронт, Позитивна Црна Гора и Грађанска иницијатива.

Коњевић крије махинације

Како је додао, те партије су поднијеле иницијативе за спровођење иснспекцијског надзора за преко 4,8 хиљада особа.

Коњевић тврди да је наводно у бирачком списку све регуларно, а сам крши закон по неколико основа. Пошто је МУП ћутао на иницијативе које смо поднијели, у другом правном кораку ми смо поднијели ургенције да бисмо их подсјетили да по закону ишчисте бирачки списак.

Након тога Управни суд је у пресудама констатовао да МУП крши Закон и није спровео инспекцијски надзор. Свака од три партије добила је пресуде за близу 3,5 хиљада особа за које се констатује да је МУГ1 прекршио закон појаснио је Мараш.

Он тврди да Коњевић не извршава пресуде Управног суда не да би оправдао нечињење МУП-а, већ да би се сакрили дупликати, злоупотребе у бирачком списку.

Министар Коњевић је и те како свјестан да такве злоупотребе постоје и да их је велики број“, поручио је Мараш.

Сматра да не постоји политичка воља да бирачки списак буде пречишћен, додајући да је за то било више него довољно времена.

Очигледно Коњевићу није стало да бирачки спискови буду тачни и ажурни. Стало му је да сакрије, из њему познатог разлога, све махинације у бирачком списку. Не може се говорити да МУП, са највише запослених, нема капацитета. Кад треба, неки припадници МУП-а иду на политичке промоциЈе, због чега су неки и кажњавани, а кад је потребно да се обави инспекцијски надзор, онда нема капацитета“, нагласио је Мараш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Градоначелник из Шведске на списку бирача у Црној Гори

  1. Илију Батљана, познајем из времена када је играо фудбал у Горштаку из Колашина. Отац му је Хрват Стипе Батљан, а мајка Колашинка.Како сам чуо, он има поред Шведског и Хрватско и Босанско држављанство, а налази се у бирачком списку у Колашину. Додуше, од 90. година није долазио у Колашин нити је гласао…..

  2. Провјерите гдје гласају Јелко Кацин и Митја Дробнич

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *