IN4S

IN4S portal

Gradonačelnik iz Švedske na spisku birača u Crnoj Gori

1 min read

izbori1

Švedski političar Ilija Batljan, nekadašnji gradonačelnik grada Ninashamna, nalazi se u crnogorskom biračkom spisku, iako je Crnu Goru napustio još 1993. Godine, saopštila je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora.

Ta nevladina organizacija je navela da se radi o jednoj od mnogih neregularnosti u biračkom spisku koje su utvrdili uz pomoć građana.

Direktorica programa Građanskih inicijativa u MANS-u Zorica Ćeranić kazala je da su građani u akciji „Očisti birački spisak u komšiluku“ provjerili evidenciju glasača u svojim ulicama.

Po njenim riječima, na taj način utvrđeno je preko hiljadu nepravilnosti u biračkom spisku.

Građani su nam sa terena poslali veliki broj imena umrlih koji se nalaze na biračkom spisku. Iz poštovanja prema preminulim licima, kao i prema građanima koji su nam te podatke dostavili, nećemo saopštavati imena. Uredno smo podnijeli prijave Ministarstvu unutrašnjih poslova i očekujemo da se utvrdi činjenično stanje i očisti birački spisak od umrlih lica“, navela je Ćeranić.

Dodala je da su građani MANS-u prijavili i veliki broj osoba koje navodno po biračkom spisku žive u njihovom komšiluku, a koje niko nikada nije vidio niti je znao da žive na toj adresi.

Fantomski birači

Postoji sumnja da se radi o fantomskim biračima. Najveći broj prijava građana, koji su provjeravali birački spisak na terenu, odnosi se na osobe koje žive u inostranstvu, ne samo dvije godine, nego i po nekoliko decenija, a koje se još nalaze u biračkom spisku. Sa terena nam je stigla informacija da je u birački spisak upisan Ilija Batljan, koji je bio gradonačelnik jednog grada u Švedskoj od 2005. do 2009. godine. On je član jedne partije u Švedskoj i u izjavama za medije naveo je da je sa Balkana otišao 1993. godine. Ipak, 21 godinu kasnije, još se nalazi u biračkom spisku u Crnoj Gori“, istakla je Ćeranić.

Kako je ocijenila, ovaj primjer dovoljan je dokaz da nijesu tačne tvrdnje MUP-a da je birački spisak čist, a da su prijave MANS-a neosnovane.

Iz MANS-a su pozvali ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića da konačno počne da poštuje zakon i presude Upravnog suda, odnosno da sprovede inspekcijski nadzor biračkog spiska, i partijama koje su podnijele inicijative dostavi informaciju o preduzetim mjerama.

Direktor MANS-ovog Monitoring programa Vuk Maraš upozorio je da Konjević u suprotnom rizikuje krivičnu odgovornost za zloupotrebu službenog položaja i nepoštovanje odluka suda, za šta mu, kako je naveo, prijeti i zatvorska kazna.

Maraš je podsjetio da je MANS pozvao partije da prijave nepravilnosti u biračkom spisku, i da su to uradili Demokratski front, Pozitivna Crna Gora i Građanska inicijativa.

Konjević krije mahinacije

Kako je dodao, te partije su podnijele inicijative za sprovođenje isnspekcijskog nadzora za preko 4,8 hiljada osoba.

Konjević tvrdi da je navodno u biračkom spisku sve regularno, a sam krši zakon po nekoliko osnova. Pošto je MUP ćutao na inicijative koje smo podnijeli, u drugom pravnom koraku mi smo podnijeli urgencije da bismo ih podsjetili da po zakonu iščiste birački spisak.

Nakon toga Upravni sud je u presudama konstatovao da MUP krši Zakon i nije sproveo inspekcijski nadzor. Svaka od tri partije dobila je presude za blizu 3,5 hiljada osoba za koje se konstatuje da je MUG1 prekršio zakon pojasnio je Maraš.

On tvrdi da Konjević ne izvršava presude Upravnog suda ne da bi opravdao nečinjenje MUP-a, već da bi se sakrili duplikati, zloupotrebe u biračkom spisku.

Ministar Konjević je i te kako svjestan da takve zloupotrebe postoje i da ih je veliki broj“, poručio je Maraš.

Smatra da ne postoji politička volja da birački spisak bude prečišćen, dodajući da je za to bilo više nego dovoljno vremena.

Očigledno Konjeviću nije stalo da birački spiskovi budu tačni i ažurni. Stalo mu je da sakrije, iz njemu poznatog razloga, sve mahinacije u biračkom spisku. Ne može se govoriti da MUP, sa najviše zaposlenih, nema kapaciteta. Kad treba, neki pripadnici MUP-a idu na političke promociJe, zbog čega su neki i kažnjavani, a kad je potrebno da se obavi inspekcijski nadzor, onda nema kapaciteta“, naglasio je Maraš.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Gradonačelnik iz Švedske na spisku birača u Crnoj Gori

  1. Iliju Batljana, poznajem iz vremena kada je igrao fudbal u Gorštaku iz Kolašina. Otac mu je Hrvat Stipe Batljan, a majka Kolašinka.Kako sam čuo, on ima pored Švedskog i Hrvatsko i Bosansko državljanstvo, a nalazi se u biračkom spisku u Kolašinu. Doduše, od 90. godina nije dolazio u Kolašin niti je glasao…..

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *