ИН4С

ИН4С портал

Грушко: Расту ризици од сукоба Русије са НАТО

1 min read

Фото: Гети

Повећавају се ризици од директног сукоба Русије и НАТО, а некада најмирнији регион – Балтичко море – напорима Алијансе полако постаје потенцијално место сукоба, рекао је заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко у интервјуу за „Известија“.

„Ако обратимо пажњу на развој безбедносне ситуације у балтичком региону последњих година, видећемо да је војно и политички најмирнији регион, напорима НАТО-а, претворен у зону ривалства у војном смислу“, казао је Грушко.

Према његовим речима, све је почело 2004. године када је одлучено да земље Алијансе започну патролирање ваздушним простором и када је НАТО започео пресретање руских војних и цивилних летелица изнад Балтичког мора.

Руска Федерација је у неколико последњих година давала предлоге како да побољша ситуацију у том делу света.

Неки од предлога су били да се успостави максимално дозвољено растојање између војних бродова и борбених авиона и да се војне вежбе одржавају даље од граница Русије са НАТО, навео је Грушко и додао да предлози нису наишли на подршку савеза.

„Данас је јасно зашто. Било им је потребно да демонизују Русију и да је окарактеришу као непријатеља“, објаснио је.

Међутим, Русија има довољно војних и других средстава да спречи да изгуби, геостратешки гледано, Балтичко море, иако, како је рекао Грушко, у Бриселу много воле да говоре о њему као о НАТО језеру или НАТО мору.

„Осигураћемо слободу пловидбе и за цивилне бродове и за наше поморске снаге. Имамо ресурсе да покажемо, ако буде потребно, да се снови НАТО-а неће остварити“, казао је руски дипломата.

Финска улази у НАТО Групу за нуклеарно планирање

Мислим да је рано да нагађамо да ли ће на територији Финске бити размештено нуклеарно оружје, казао је Грушко и додао да Русија пажљиво прати изјаве званичника и стање у региону.

Иако нису дате званичне изјаве, Грушко је приметио да се у изјавама финских званичника не наслућује намера да се у земљи распореди нуклеарно оружје, а у истом тону говоре и лидери Алијансе.

„Званичници у Вашингтону, који контролишу политику НАТО, тврде да не планирају да мењају нуклеарну конфигурацију у Европи. Али ово је само врх леденог брега“, казао је.

Међутим, како је нагласио, не сме да се запостави чињеница да се Финска придружује војном блоку који је себе прогласио нуклеарним. „А у доктринарним документима Алијансе пише да ће она остати нуклеарна све док такво оружје постоји у свету“, додао је.

Друга ствар је, додаје он, што ће Финска у блиској будућности да постане члан Групе за нуклеарно планирање Алијансе. То, како је објаснио, значи да ће се укључити у планирање и разматрање услова за евентуалну употребу нуклеарног оружја.

Притом, Оружане снаге Финске се тренутно активно модернизују и опремају своје ваздухопловство америчким авионима Ф-35 који могу да носе нуклеарно оружје, казао је. Уласком у НАТО, Хелсинки је већи део свог војног и политичког суверенитета пренео на Брисел, рекао је руски дипломата.

„Хелсинки се придружио свим рестриктивним мерама и санкцијама уведеним Русији, а интеракције или макар разговора о регионалним руско-финским питањима практично нема“, казао је, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *