Gruško: Rastu rizici od sukoba Rusije sa NATO
1 min readPovećavaju se rizici od direktnog sukoba Rusije i NATO, a nekada najmirniji region – Baltičko more – naporima Alijanse polako postaje potencijalno mesto sukoba, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško u intervjuu za „Izvestija“.
„Ako obratimo pažnju na razvoj bezbednosne situacije u baltičkom regionu poslednjih godina, videćemo da je vojno i politički najmirniji region, naporima NATO-a, pretvoren u zonu rivalstva u vojnom smislu“, kazao je Gruško.
Prema njegovim rečima, sve je počelo 2004. godine kada je odlučeno da zemlje Alijanse započnu patroliranje vazdušnim prostorom i kada je NATO započeo presretanje ruskih vojnih i civilnih letelica iznad Baltičkog mora.
Ruska Federacija je u nekoliko poslednjih godina davala predloge kako da poboljša situaciju u tom delu sveta.
Neki od predloga su bili da se uspostavi maksimalno dozvoljeno rastojanje između vojnih brodova i borbenih aviona i da se vojne vežbe održavaju dalje od granica Rusije sa NATO, naveo je Gruško i dodao da predlozi nisu naišli na podršku saveza.
„Danas je jasno zašto. Bilo im je potrebno da demonizuju Rusiju i da je okarakterišu kao neprijatelja“, objasnio je.
Međutim, Rusija ima dovoljno vojnih i drugih sredstava da spreči da izgubi, geostrateški gledano, Baltičko more, iako, kako je rekao Gruško, u Briselu mnogo vole da govore o njemu kao o NATO jezeru ili NATO moru.
„Osiguraćemo slobodu plovidbe i za civilne brodove i za naše pomorske snage. Imamo resurse da pokažemo, ako bude potrebno, da se snovi NATO-a neće ostvariti“, kazao je ruski diplomata.
Finska ulazi u NATO Grupu za nuklearno planiranje
Mislim da je rano da nagađamo da li će na teritoriji Finske biti razmešteno nuklearno oružje, kazao je Gruško i dodao da Rusija pažljivo prati izjave zvaničnika i stanje u regionu.
Iako nisu date zvanične izjave, Gruško je primetio da se u izjavama finskih zvaničnika ne naslućuje namera da se u zemlji rasporedi nuklearno oružje, a u istom tonu govore i lideri Alijanse.
„Zvaničnici u Vašingtonu, koji kontrolišu politiku NATO, tvrde da ne planiraju da menjaju nuklearnu konfiguraciju u Evropi. Ali ovo je samo vrh ledenog brega“, kazao je.
Međutim, kako je naglasio, ne sme da se zapostavi činjenica da se Finska pridružuje vojnom bloku koji je sebe proglasio nuklearnim. „A u doktrinarnim dokumentima Alijanse piše da će ona ostati nuklearna sve dok takvo oružje postoji u svetu“, dodao je.
Druga stvar je, dodaje on, što će Finska u bliskoj budućnosti da postane član Grupe za nuklearno planiranje Alijanse. To, kako je objasnio, znači da će se uključiti u planiranje i razmatranje uslova za eventualnu upotrebu nuklearnog oružja.
Pritom, Oružane snage Finske se trenutno aktivno modernizuju i opremaju svoje vazduhoplovstvo američkim avionima F-35 koji mogu da nose nuklearno oružje, kazao je. Ulaskom u NATO, Helsinki je veći deo svog vojnog i političkog suvereniteta preneo na Brisel, rekao je ruski diplomata.
„Helsinki se pridružio svim restriktivnim merama i sankcijama uvedenim Rusiji, a interakcije ili makar razgovora o regionalnim rusko-finskim pitanjima praktično nema“, kazao je, prenosi RT Balkan.