ИН4С

ИН4С портал

(ИНТЕРВЈУ) Вуковић: “Стручњаци” који сањају стечај “Плантажа” треба да се загледају у сопствене мотиве

1 min read

Вуковић

Након промјене остварене на историјским изборима који су промијенили политичку мапу Црне Горе, те конституисања нове власти, почеле су да се догађају и промјене по дубини и посебно у привредним системима у власништву државе.

У привреди је прва реакција била у Плантажама, гдје је дугогодишња извршна директорица Верица Мараш, затражила да је, усљед нових политичких околности, разријеше са те дужности и на то мјесто је именован Мирослав Вуковић. дотадашњи директор правног сектора ове Компаније.

Одбор директора Компаније „13. Јул Плантаже“ је одржао сједницу, на којој је усвојен Пословни план 2021–2023., који је презентовао извршни директор Мирослав Вуковић, чиме је испуњен тражени услов и потврђено његово именовање на овој компанијској позицији, у пуном мандату. Тим поводом смо Вуковића питали да нам укратко предочи које је прве кораке предузео у досадашнјем двомјесечном раду у смислу дефинисања нове и реструктурирања досадашње компанијске пословне политике?

– Једини начин да се брзо дјелује у овако постављеном пословном систему је да се одмах преузму функције управљања и иницирају бројне конкретне активности, које би биле усмјерене првенствено ка сагледавању стварног пословног стања Плантажа и отклањања бројних неправилности, које су, између осталог утврђене и од стране Државне ревизорске институције (ДРИ) у њиховом налазу и мишљењу.

Прве иницијативе су се односиле на рационализацију пословања као и укидање неких незаконитих и нецјелисходних одлука, које ће имати изузетне финансијске ефекте и користи за Компанију. Поред уштеда у начину коришћења службених возила, рационализовањем мобилне комуникације, укидањем стимулација, ревизије многих уговора, остварени су почетни резултати у циљу смањења компанијских трошкова и рационализовања њеног укупног пословања.

На овај начин се ствара јасан дисконтинуитет са претходном културом пословања.

У том смислу, стављене су ван снаге одлуке које се односе на мировање обавеза по основу стамбених кредита запослених по чијем основу се пројектује враћање нешто више од 2.100.000 еура у касу фирме. Ово ће се остварити на један од три начина: компензацијом од тзв. лимита, који су настали због незаконитог смањења плата урађеног на основу препорука Владе, реструктурирањем обавеза и плаћањем кредита у року не дужем од 10 година и утужењем бивших запослених код надлежних судова.

Током претходних два мјесеца, који коресподнирају периоду током којег обављам функцију извршног директора, ангажовани су референтни консултанти из редова „Велике четворке“, са задатком да помогну у припреми пословног плана, путем свакодневног контакта претресу све позиције финансијских извјештаја и омогуће екстерном ревизору да на правилан начин сагледа финансијски положај компаније и перспективе за одрживост пословања. Осим тога, ангажовани консултанти су извршили ревизију информационог система, чија поузданост представља битан предуслов за правилно вршење упрвљачких функција.

plantaže
Плантаже 13 јул

Међународни консултанти су недавно ангажовани са задатком да се изврши процијена имовине компаније, која је последњи пут извршена 1992. године, у предвечерје највеће хиперинфлације коју човјечанство памти (сматрам да је имовина компаније знатно потцијењена, нова процјена се свакако мора урадити на стручан и законит начин). Пописују се судски спорови (огромна већина их је против компаније) и идентификују ризици који могу утицати на остваривање краткорочних и средњерочних планова. Екстерна помоћ ће бити ангажована да се први пут у историји компаније попишу залихе, на начин да се недвосмислено утврди њихов квалитет и квантитет. На крају, кад временске прилике буду дозвољавале, пописаћемо све чокоте, воћке и друге засаде и коначно отклонити дилему да ли, на примјер, посједујемо 11 или можда само 8 милиона чокота.

На овај начин Плантаже су јасно кренуле у преображај, креирајући нову културу пословања. Наш циљ мора да буде потпуно нови начин рада и пословног размишљања, који ће под одређеним јавним публицитетом и обезбјеђеном адекватном контролом показати и доказати да су ове промјене биле нужне, оправдане и спасоносне за компанијски опстанак.

Као што сам већ казао, на посљедњој сједници Одбора директора, образложио сам наведени компанијски пословни план, у којем сам представио и Стратегију за будућност и пројекције, констатујући да су дате само пројекције на основу недовољно извјесних претпоставки, тако да ће посебне стратегије и пројекције тек да услиједе након извјесног времена на основу, за то вријеме, уочених и утврђених реалних показатеља. Предметни пословни план подразумијева сагледавање реалног финансијског стања компаније по питању доспјелих неизмирених обавеза, као и за заштиту компанијских интереса.

„Плантаже“ ће почети 2021. годину са јасном сликом свих проблема у организацији пословања, одрживим пројекцијама критичних индикатора пословања, реструктурираним финансијским и пореским обавезама и планом по којем проблеме треба рјешавати према приоритетима које рационално заслужују. 

Волио бих да се повјерује да претходно речено није у функцији понављања флоскула које су се до краја потрошиле од употребе у актуелном пословном жаргону. Дакле, у кратким цртама, на нивоу кључних нивоа вишег и средњег менаџмента обезбијеђен је консензус око методологије управљања садашњим кризом, која се заснива на сагледавању реалне позиције компаније, уз примјену конзервативног приступа у односу на пројектовање пословних резултата.

Како је у јавности створен утисак да је значајан дио фонда информација које „Плантаже“ објављују непоуздан, дио мојих дужности као извршног директора мора да буде сагледавање реалног компанијског положаја (финансијског, економског, правног …).

Без околишања и вјероватно у име једног дијела јавности којој, и поред све приче посљедњих мјесеци, није најјаснија ситуација у “Плантажама”, најдиректније Вас прво питамо, зашто Ви мислите да нијесте човјек континуитета спорног пословања ове компаније ?

Била ми је замисао да не уносим додатну конфузију у ионако компликовану атмосферу и да стрпљиво дам времена јавности да сама сазна све што је потребно а онда да на основу тих информација и мојих конкретних потеза у компанији, иста та јавност донесе суд о томе да ли сам ја или не, како рекосте, “човјек континуитета” досадашњег пословања. Сама чињеница да је до скоро компанијом управљала филозофија неолибералне економије, којој апсолутно не припадам, већ се налазим крајње лијево, много конзервативније од тог концепта, довољно говори у прилог дисконтинуитета са досадашњом компанијском пословном праксом.

Ви се неколико година налазите у “Плантажама” и били сте на позицији директора правног сектора, самим тим логичан је из закључак једног дијела јавности да сте дио “екипе” која је пословала тако како је пословала…

Мислим да о људима треба судити према њиховим дјелима. Моји почетни кораци указују на јасан раскид са логиком управљања која је почивала на нереалним пројекцијама и одсуству функционалних контрола.

Коначно, да сам имао амбиције да будем особа континуитета у управљању, свакако не бих ангажовао Ернст & Yоунг, КПМГ и БДО да ме контролишу.

А када сте “чисти” онда имате и храбрости да се упустите у ово у шта сам се ја упустио и само је потребно да дате мало времена јавности да и сама то увиди.

Сматрам да је, за Плантаже, неопходно пословати транспарентно и не прикривати слабости, за које ће на крају можда бити неопходна и интервенција државе, а то искључиво из разлога пословања у условима ковид пандемије чији крај се не може прогнозирати, а самим тим ни почетак опоравка тржишта од којег зависи пословање Плантажа.

Поново директно: Ви признајете да постоје неправилности у досадашњем раду “Плантажа” ?

Наивно би било вјеровати и да нијесам био свега свјестан, посебно у оваквим политичким консталацијама снага. Да је постојала жеља за фотељом онда би то било у најмању руку глупо. Свјестан сам, можда изгледа необично и са моје стране помало идеалистички али ја заиста вјерујем да се може и треба поштено заузети за нешто што мислите да може помоћи компанији и Црној Гори. Сви можемо дати допринос у томе, сви нек урадимо понешто поштено и од срца и бићемо богата држава и друштво.

Посједују ли „Плантаже“ економске капацитете који су потребни да се изађе из садашње кризе?

Компанија је током ове године претрпјела ударац који је најлакше сагледати кроз илустрацију да је у текућој години изгубљено усљед кризе готово половина прихода из 2019. године.

У овом тренутку, компанија посједује залихе чија је тржишна вриједност већа од текућег дуга компаније. Осим тога, „Плантаже“ посједују и управљају са око 4200 хектара земљишта у непосредној близини главног града. Значајне површине земљишта су неупослене, одређене (не мале) површине су узурпиране. Инфраструктура коју граде локалне самоуправе захвата одређене позиције имовине, што ће посљедично резултирати експропријацијама имовине усљед постојања јавног интерса. Правилно газдовање са обртном и сталном имовином створиће додатне фондове, који ће свакако бити рационално употријебљни. Новац од продаје имовине ће бити реинвестиран, неће бити трошен за сервисирање обавеза које треба измиривати из редовног пословања. 

У јавности су се појавиле информације о томе да нијесте дијелили политичке ни пословне ставове са госпођом Верицом Мараш. Да ли је то тачно ?

– Иако смо велики црногорски бренд и за наше прилике велика компанија, ипак смо ми мало предузеће, град и држава и сви се мање-више знамо и све знамо. Тако да је много људи знало и то о мени. Нијесам био медијски екпониран па да би знала и сва јавност. Ја нијесам крио своје политичке ставове, као и мишљење да су у цијелој нашој држави потребне суштинске политичке промјене. Можда јесам био релативно кратак период у “Плантажама” али не бих говорио истину када бих рекао да сам за то вријеме од госпође Мараш по том питању претрпио било какву нетолерантност или нетрпељивост.

Што је то што Вас лично препоручује да управљате великим системом у државном власништву?

Посао руководиоца сектора правних послова, који сам обављао прије именовања на функцију извршног директора, пружио ми је јасан увид у низ проблема који оптерећују рад компаније.

plantaže
Плантаже

Списак није кратак, али можемо отпочети са: недисциплином у процесу рада, коју обиљежава неодговарајући образовни ниво, али и неодговарајући квалитет радног елана и професионалне етике; нефункционалном организациона схема; непринципијелном и финансијски неодрживом политиком награђивања запослених; неодговарајућим управљањем инвестицијама; недовољном посвећености процесу чувању материјалних ресурса којима компанија газдује и управља; неодговарајућом нормативном културом, односно са непостојањем писаних процедура за обављање значајног броја конкретних послова, односно са неспровођењем формалних норматива у пракси; недовољном финансијском дисциплином; неизграђеном културом корпоративног упрвљања; непостојањем квалитетног информационог система, који би омогућио аутоматизацију одређених послова итд.

Дакле, вјерујем да могу да одговорим задатку који ми је постављен, до чега ћу свакако доћи уз помоћ тима који је исказао лојалност циљевима компаније оличним у пословном плану који је добио повјерење одбора директора.

„Стручњаци“ који будни сањају стечај „Плантажа“ у години која ће наново исписати комплетна поглавља у уџбеницима из којих ће се предавати на економским факултетима треба да се загледају у сосптвене мотиве за креирање таквих „политика“ и да препусте бригу о компанији држави Црној Гори, међународним и домаћим стручњацима који су јој свакодневно посвећени.

Без обзира на актуелне проблеме, који свакако нијесу ексклузивитет само наше компаније, „Плантаже“ имају квалитетну сировину за производњу бројних производа, имају обучену радну снагу, имају признате стручњаке, имају технологију која (уз редовно одржавање) омогућава да се дође до квалитетних производа, имају очуван ланац снабдијевања, имају тржиште на којем се лавовски боре са (никад јачом) конкуренцијом…  Дакле, упућујем заговорнике стечаја, који из сијенке перспективу опстанака компаније виде једино у њеној деструкцији, да додатно елаборирају своја размишљања на ту тему и да се коначно потпишу пуним именом и презименом испод својих урадака.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “(ИНТЕРВЈУ) Вуковић: “Стручњаци” који сањају стечај “Плантажа” треба да се загледају у сопствене мотиве

  1. Gospodine Vukovicu ,kad ste toliko god u Plantazama zasto ste zaposljavali samo kadrove DPS-a i naravno samo su oni imali bogovske plate i stimulanse ,primali neznalice a visoko srucni inzinjeri ,magistri radili ugovorom na 3,6 mjeseci.Odradjivali poslove umjesto kolega a da se niko ne zapita kako im je plata 400 evr a ostalim od 2000 pa na dalje.Sramota.Nadam se da cete strucnjake zadrzati i dokazati da nijeste kao prethodni.Ovo do sad je vise nego sramno.

    6
    1
  2. Sve dzabe radis dok su ti u firmu na rukovodecim pozicijama karcinom od Veska Djurisica, njegove sestre i njenog muza…
    Postavi sposobne ljude, ne poslusnike. Postavi ljude koji svojim znanjem mogu pomoci da se dovede i red i ponovo se povrati taj gigant. A ljude, za koje dobro znas da su svoje radnike pritiskali i ucjenjivali glasanjem za DPS skloni sa rukovodecih pozicija

    9
    1
  3. Ceraj odmah Boza demagoga iz borda direktora….pisi krivicne prijave na bivsu direktoricu..i objelodani koliko je miliona kroz crne fondove dato DRPSU..a da nigdje nije proknjizeno

    25
  4. samo saseci lopovluk bivse rezimske uprave i vrmenom ce svi problemi biti reseni. prozivod ima trziste i vrednost na njemu.

    18
    1
  5. Почео сам поново да пијем Плантажина вина од како је Вуковић директор.

    12
    14
  6. Срећно Плантажама и господину Вуковићу, вјерујем да ће и поред ужасне ситуације у којима је предузеће овај способни правник извући фирму и направити пелцер за остале који су у сличној ситуацији.

    13
    12
    1. A dje je bio ovaj “ sposobni pravnik“ do sad ? Je li bio u Plantazama kod Verice Maras i primao veliku platu i gledao kako se Plantaze pljckaju ?

      15
      7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *