ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: Враћањем закона парламенту Милатовић показао одговоран однос према локалним самоуправама

Никола Јовановић

„Општина Будва која учествује у укупном туристичком промету 50 % не заслужује третман да јој се умањују средства већ сасвим супротно, заслужује да се значајна средства из државног буџета опредјељују за унапредјење туристичке понуде. Када узмемо у обзир да претходне власти нису један евро издвајале из државног буџета за капиталне пројекте, поставља се питање због чега се наставља та пракса и за чији интерес“, рекао је предсједник СО Будва, Никола Јовановић.

Како додаје, недавним измјенама и допунама Закона о финансирању локалне самоуправе којим се смањују приходи локалним самоуправама у Приморској регији, довео је још једном у неправедан положај Општину Будва од стране централне власти.

„Умањењем уступљених прихода од пореза на доходак физичких лица са досадашњих 50 % на 40 %, значајно се угрожава приходна страна локалног буџета и неминовне су негативне реперкусије и штета од преко милион евра. На овај начин би општински буџет, уколико парламент поново изгласа закон, био умањен за 1.300.000 евра само по основу пореза на доходак физичких лица као и додатних 130.000 по основу припреза порезу. Како се ради о законом уступљеним приходима локалних самоуправа, остварених на њиховим територијама, који учествује са 20 % у укупнним приходима по основу пореза, евидентно је да ће приходи по локални буџет умјесто планираних 6.255.000 евра бити значајно унижени. Последњим измјенама закона није постигнут принцип равномјерног развоја већ супротно, афирмисан је принцип централизације власти и повлачење средстава у државни буџет“, сматра Јовановић.

„Измјене закона на овај начин доводе у неравноправан положај општине у јужном и средишњем региону, јер ове општине већ издвајају 10 % пореза на промет који иде у егализациони фонд, намијењен општинама на сјеверу“, сматра он и додаје да поред тога, уколико би закон заживио, то може довести до нарушавања текуће ликвидности локалним буџетима јер се ради о текућим приходима.

„На овај начин, Приморски регион ће изгубити енормна средства и створиће се пракса финансијске неодрживости општина на сјеверу јер преливањем средстава се не постиже ништа сем куповине времена и то популизмом. Због тога сматрам да чин непотписивања закона од стране предсједника Јакова Милатовића представља одговоран однос према локалним самоуправа, како на приморју тако и онима на сјеверу јер општине на сјеверу Црне Горе заслужују трајна и одржива решења која ће покренути њихов развој. Предложено решење је посебно лоше из разлога јер су тренутни буџети планирани по старом законском тексту и на све њих је министарство финансија већ дало сагласност. Примјена новоусвојеног закона би произвела дисбаланс у приходној страни. Умјесто тога, Скупштина Црне Горе треба да уважи став предсједника Милатовића као и ставове локалних самоуправа које су против оваквих централистичких финансијских интервенција. Уколико се то не би десило, актуелна Влада би врло брзо могла да крене у додатна смањења уступљених прихода општинама а самим тим би се буџети локалних самоуправа умањили“, закључује Јовановић у свом саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net