Jovanović: Vraćanjem zakona parlamentu Milatović pokazao odgovoran odnos prema lokalnim samoupravama
„Opština Budva koja učestvuje u ukupnom turističkom prometu 50 % ne zaslužuje tretman da joj se umanjuju sredstva već sasvim suprotno, zaslužuje da se značajna sredstva iz državnog budžeta opredjeljuju za unapredjenje turističke ponude. Kada uzmemo u obzir da prethodne vlasti nisu jedan evro izdvajale iz državnog budžeta za kapitalne projekte, postavlja se pitanje zbog čega se nastavlja ta praksa i za čiji interes“, rekao je predsjednik SO Budva, Nikola Jovanović.
Kako dodaje, nedavnim izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju lokalne samouprave kojim se smanjuju prihodi lokalnim samoupravama u Primorskoj regiji, doveo je još jednom u nepravedan položaj Opštinu Budva od strane centralne vlasti.
„Umanjenjem ustupljenih prihoda od poreza na dohodak fizičkih lica sa dosadašnjih 50 % na 40 %, značajno se ugrožava prihodna strana lokalnog budžeta i neminovne su negativne reperkusije i šteta od preko milion evra. Na ovaj način bi opštinski budžet, ukoliko parlament ponovo izglasa zakon, bio umanjen za 1.300.000 evra samo po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica kao i dodatnih 130.000 po osnovu pripreza porezu. Kako se radi o zakonom ustupljenim prihodima lokalnih samouprava, ostvarenih na njihovim teritorijama, koji učestvuje sa 20 % u ukupnnim prihodima po osnovu poreza, evidentno je da će prihodi po lokalni budžet umjesto planiranih 6.255.000 evra biti značajno uniženi. Poslednjim izmjenama zakona nije postignut princip ravnomjernog razvoja već suprotno, afirmisan je princip centralizacije vlasti i povlačenje sredstava u državni budžet“, smatra Jovanović.
„Izmjene zakona na ovaj način dovode u neravnopravan položaj opštine u južnom i središnjem regionu, jer ove opštine već izdvajaju 10 % poreza na promet koji ide u egalizacioni fond, namijenjen opštinama na sjeveru“, smatra on i dodaje da pored toga, ukoliko bi zakon zaživio, to može dovesti do narušavanja tekuće likvidnosti lokalnim budžetima jer se radi o tekućim prihodima.
„Na ovaj način, Primorski region će izgubiti enormna sredstva i stvoriće se praksa finansijske neodrživosti opština na sjeveru jer prelivanjem sredstava se ne postiže ništa sem kupovine vremena i to populizmom. Zbog toga smatram da čin nepotpisivanja zakona od strane predsjednika Jakova Milatovića predstavlja odgovoran odnos prema lokalnim samouprava, kako na primorju tako i onima na sjeveru jer opštine na sjeveru Crne Gore zaslužuju trajna i održiva rešenja koja će pokrenuti njihov razvoj. Predloženo rešenje je posebno loše iz razloga jer su trenutni budžeti planirani po starom zakonskom tekstu i na sve njih je ministarstvo finansija već dalo saglasnost. Primjena novousvojenog zakona bi proizvela disbalans u prihodnoj strani. Umjesto toga, Skupština Crne Gore treba da uvaži stav predsjednika Milatovića kao i stavove lokalnih samouprava koje su protiv ovakvih centralističkih finansijskih intervencija. Ukoliko se to ne bi desilo, aktuelna Vlada bi vrlo brzo mogla da krene u dodatna smanjenja ustupljenih prihoda opštinama a samim tim bi se budžeti lokalnih samouprava umanjili“, zaključuje Jovanović u svom saopštenju.