ИН4С

ИН4С портал

Копривица: Универзитет Црне Горе на путу афирмације државе!

1 min read

Драган Копривица

Пише: Проф. др Драган Копривица

 

Импресивно дјелују подаци о развоју УЦГ, посебно током посљедње неколике године кад је ова наша највиша просвјетна и научна институција направила и највећи искорак на плану афирмације струке и науке, и саме државе Црне Горе.
И кратки преглед позитивних збивања током посљедња неколика мјесеца показује велики замах свеукупних активности на УЦГ, међу којима посебно мјесто заузимају бројни контакти на међународном плану.
Снажан тренд свеукупног развоја УЦГ у свјетлу јубилеја, Дана УЦГ, под креативним слоганом „ФутурУМ“, поводом 50 година постојања, уз пригодне манифестације, прослављен је тродневном свечаношћу од 27. априла.
Уз прославу Дана Универзитета, промоцију Монографије и свечану Академију, уручена су почасна звања професор емеритус, промовисани доктори наука и уручена признања најбољим студентима. Завршна свечана Академија у Универзитетском спортско-културном центру у Подгорици обиљежена је културним програмом и поздравним говорима високих званица.
Честитајући јубилеј, ректор Владимир Божовић је на свечаном скупу истакао да је УЦГ оснажио и „стасао у свјетионик знања и идеја, и данас, као никад прије, одважност и машта постају кључни састојци универзалног друштвеног напретка“.
Предсједник Државе, Јаков Милатовић, нагласио је да УЦГ има велики значај за оздрављење и даљи развој друштва, као примјер једнаких шанси за све у времену демократског сазријевања и технолошких промјена, а академик Предраг Мирановић оцијенио да је УЦГ „постигао циљ, промијенио је Црну Гору“.
Ових година на Државном Универзитету све је примјетнија и улога Студентског парламента, који проактивно судјелује у обликовању пута развоја УЦГ. На Свечаној академији у априлу ове године, поводом двије деценије рада Студентског парламента, предсједник СПУЦГ Андреј Вукчевић је истакао афирмативан став: „Можемо се похвалити да смо данас партнер и судионик свих важних питања и процеса из домена високог образовања, омладинских политика, али и културних и спортских манифестација за младе. Посвећени представљању црногорских студената на европском нивоу, као и примјени најбољих пракси на националном нивоу, спровели смо реформе које су исказ пуне усаглашености са највишим стандардима студентског организовања и студентске партиципације.“
Ректор Божовић је на истом скупу истакао и да су студенти сила која покреће точкове будућности управо како је и на УЦГ, и нагласио: „Од свог оснивања ова учена заједница професора и студената симболизује непрекидни интелектуални развој. Наслеђујући и његујући постојећа знања, професори их преносе својим студентима, док их они својом иновативношћу унапређују отварајући нове видике.“
Божовић је апострофирао и императив живота и рада на УЦГ: „Требају нам марљиви, упорни и храбри људи како би се отргли из канџи просјека и провинцијализма. Да би у томе успјели неопходно је да на вријеме изградимо нову генерацију лидера у овој земљи, а знам да су многи стасали у Студентском парламенту.“
Потпредсједница Европске студентске уније Ирис Кимизоглу истакла је да успјеси СПУЦГ потврђују унапређење студентског искуства на УЦГ, којим се могу поносити као бастион демократских и грађанских вриједности.
Честитке Студентском парламенту УЦГ упутио је и премијер Милојко Спајић, а током свечане сједнице уручена су признања заслужнима у СПУЦГ.
У широкој лепези активности на УЦГ издваја се и сусрет ректора Божовића, уз присуство проректора Веселина Мићановића и организаторке посјете, продеканице Филозофског факултета Биљане Масловарић, са Ирвином Студином, предсједником Свјетске комисије за образовање дјеце у пост-пандемијском периоду.
У јавности је почетком маја истакнута и не баш завидна финансијска позиција УЦГ, којем годишње недостаје и до пет милиона еура из буџета, уз податак да је на свим факултетима евидентан недостатак стручних кадрова чак до десет одсто. Овакви подаци и додатно апострофирају домете рада УЦГ у не баш завидној свеукупној ситуацији.
Пажњу јавности привукли су и напори да се студентима што више олакшају формалности потписивања Уговора о студирању путем електронског потписа, што је постигнуто Споразумом министарке просвјете, науке и иновација, проф. др Анђеле Јакшић Стојановић, ректора Божовића, извршног директора Телекома, Стјепана Удовичића, и директора Сектора за развој сервиса и дигиталну трансформацију, Душана Бановића.
Дванаестог маја је на простору кампуса УЦГ одржан Фестивал свјетлости, први у Црној Гори, који представља поклон Делегације ЕУ у Подгорици нашем Универзитету. Амбасадорка Оана Кристина Попа је отворила Фестивал и истакла да је, организовањем главних дешавања прославе Дана Европе у кампусу УЦГ, Делегација ЕУ у ЦГ одала почаст младима, струци и науци, у поводу годишњице Универзитета.
Ректор Божовић је истакао: „Институција, која је за свој јубилеј одабрала слоган ФутурУМ – Луча будућности, која већ 50 година исијава свјетлост знања у Црној Гори, али и шире, крчећи пут будућности, а која је однедавно дио европске мреже универзитета, савршена је симболичка веза Дана Европе и Фестивала свјетлости. Све симболичке и стварне садржајне нити ових догађаја су водиле и воде ка Универзитету Црне Горе. Стога се захваљујем Делегацији ЕУ у Црној Гори и Главном граду што су то препознали.“
Свакако, респектабилан податак представља и учешће министарке Јакшић Стојановић и ректора Божовића у Тирани крајем маја на угледној Министарској конференцији Европског простора високог образовања, а у делегацији су били и директорица Директората за високо образовање у Министарству просвјете Драгана Ћетковић Ђукановић, помоћница директора у сектору за обезбјеђење квалитета и истраживање Милица Кавеџић и предсједник Студентског парламента УЦГ Андреј Вукчевић. Ректор Божовић је оцијенио да „присуство на оваквим догађајима омогућава УЦГ-у да се позиционира као важан актер у Европском простору високог образовања.“, а министарка Јакшић Стојановић закључила да присуство црногорске делегације скупу има изузетан значај јер је „наш циљ да унаприједимо квалиет образовања у Црној Гори и осигурамо да наши студенти буду спремни за будуће изазове и динамично тржиште рада. Кроз међународну сарадњу и партнерства наставићемо да радимо на постизању европских стандарда.“
УЦГ је у партнерству са Владом Црне Горе и заједничку визију основао и Научно-технолошки парк 10. јуна, а свечаном отварању је присуствовао и премијер Милојко Спајић са представницима Владе и дипломатског кора.
Извршна директорица НТП Валентина Радуловић казала је да је ријеч о отварању новог поглавља „на иновационом путу Црне Горе. Наша визија је јасна, али и амбициозна. Желимо да Научно-технолошки парк постане генератор иновационих процеса у Црној Гори. Овдје ће се развијати идеје које мијењају свијет.“
Ректор Божовић је рекао да „Ово јесте стјециште идеја које ће промијенити и научно-истраживачку заједницу а, вјерујем, и Црну Гору укупно. Зато ја кажем – ово јесте ‘звјездана капија’ која ће убрзати развој наше земље.“
Министарка Јакшић Стојановић је истакла да је НТП „замишљен као тачка спајања научно-истраживачке, иновационе и бизнис заједнице, и као такав представља јединствено мјесто за размјену знања, технологија и примјера најбољих пракси“.
Ректор Божовић је средином јуна потписао Меморандум о сарадњи са предсједником Алумни асоцијације УЦГ Срђаном Косовићем, и истакао да „потписивање Меморандума означава значајан корак у јачању везе са нашим алумнистима“, и да ће та сарадња „унаприједити образовне и научне активности нашег Универзитета, доприносити иновацијама и подржавати развој каријера наших студената“.
Евидентно је и да УЦГ данас представља не само радионицу великих знања, него и велико градилиште на универзитетским јединицама, што говори и о глобалном јачању темпа развоја Универзитета из више аспеката.
Ректор Божовић је у првој половини јуна учествовао на престижном Роме Интернатионал Семинар-у, чиме је исказана посвећеност УЦГ међународној сарадњи уз процес унапређења образовања и истраживања. Тим поводом Божовић је изјавио да „У духу јубиларног слогана ФутурУМ, Универзитет Црне Горе настоји да на овако значајним догађајима да свој допринос у рјешавању савремених изазова и промоцији вриједности. Мислим прије свега на промоцију образовања, иновација, одрживог развоја и друштвене одговорности.“
У медијима је истакнуто и да посебан значај има детаљ да се Божовић придружио сесији, посвећеној сарадњи универзитета Западног Балкана на тему шире и веће сарадње у региону.
Афирмативно звучи и податак да је 17. јуна завршена Олимпијада знања уз свечану додјелу признања најуспјешнијима у Ректорату УЦГ, уз напомену да „то престижно такмичење, посвећено популаризацији природно-математичких наука, има за циљ да подстакне даровите ученике да развију и искажу свој таленат“. Олимпијаду знања су организовали Природно-математички факултет УЦГ и Друштво математичара и физичара Црне Горе, а подржали су је ЦАНУ, ректор Божовић и компанија доМЕн, а главни циљ је у стварању кључне платформе за „препознавање и подршку надарених ученика, те доприноси јачању академске заједнице у Црној Гори“.
На плану међународних контаката и сарадње важно је издвојити и додјељивање звања почасног професора Универзитета Црне Горе истакнутом предавачу Грађевинског факултета Универзитета у Минесоти, проф. др Вохану Р. Волеру, који је већ сарађивао са колегама Машинског факултета УЦГ, гдје је и одржао серију предавања.
Сви наведени подаци, који представљају тек дио читавог спектра активности на Универзитету Црне Горе, и непосредно говоре у прилог истакнутој чињеници да је УЦГ данас једна од најреспектабилнијих институција у нашој држави, искључиво посвећена својим бројним обавезама. Притом, далеко од свих политичких уплива, за шта треба одати признање и ректору Божовићу, и његовој неисцрпној енергији и жељи да, како је и сам рекао, наш Државни универзитет данас представља „лучу будућности“, „свјетионик знања и идеја“, институцију у сталном успону, истинско врело знања и академског рада, као примјер многим универзитетима у окружењу и шире.
А управо се на овај начин најбоље афирмише Црна Гора код нас и у свијету, на путу који изискује невјероватну енергију, предузимљивост, посвећеност Универзитету уз визију даљег напретка и афирмације у домаћим и међународним оквирима.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Копривица: Универзитет Црне Горе на путу афирмације државе!

  1. Пошто, (вјероватно по инструкцијама ректора и предсједника УО УЦГ), коментари не пролазе, ево још један бар за админа. Који је то допринос УЦГ, на који се можемо позвати? Да ли су се кад научници и професори огласили по неком битном питању за ЦГ и њен народ? Можда немају СП за климу и животну средину. Али, да ли су се некад као људи и научници огласили против овог даноноћног монструозног запрашивања АБХ и бојном отровима нашег ваздуха, воде, земље, хране,… Или мисле да је њима и њиховим фамилијама довољно то што имају добре плате?!

  2. Посебно за афирмацију Универзитета Монтенегра је заслужана плагијаторка Рајка Глушица, која ових дана најављује да, све што је објављено на некадашњем српском језику, потпадне под њен црногорски језик. Нема шта, баш афирмативно. Такође је афирмативно и то што је украла српски језик да би направила црногорски. И афирмативно је то што је произвела Аднана Чиргу.

    5
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net