IN4S

IN4S portal

Koprivica: Univerzitet Crne Gore na putu afirmacije države!

1 min read

Dragan Koprivica

Piše: Prof. dr Dragan Koprivica

 

Impresivno djeluju podaci o razvoju UCG, posebno tokom posljednje nekolike godine kad je ova naša najviša prosvjetna i naučna institucija napravila i najveći iskorak na planu afirmacije struke i nauke, i same države Crne Gore.
I kratki pregled pozitivnih zbivanja tokom posljednja nekolika mjeseca pokazuje veliki zamah sveukupnih aktivnosti na UCG, među kojima posebno mjesto zauzimaju brojni kontakti na međunarodnom planu.
Snažan trend sveukupnog razvoja UCG u svjetlu jubileja, Dana UCG, pod kreativnim sloganom „FuturUM“, povodom 50 godina postojanja, uz prigodne manifestacije, proslavljen je trodnevnom svečanošću od 27. aprila.
Uz proslavu Dana Univerziteta, promociju Monografije i svečanu Akademiju, uručena su počasna zvanja profesor emeritus, promovisani doktori nauka i uručena priznanja najboljim studentima. Završna svečana Akademija u Univerzitetskom sportsko-kulturnom centru u Podgorici obilježena je kulturnim programom i pozdravnim govorima visokih zvanica.
Čestitajući jubilej, rektor Vladimir Božović je na svečanom skupu istakao da je UCG osnažio i „stasao u svjetionik znanja i ideja, i danas, kao nikad prije, odvažnost i mašta postaju ključni sastojci univerzalnog društvenog napretka“.
Predsjednik Države, Jakov Milatović, naglasio je da UCG ima veliki značaj za ozdravljenje i dalji razvoj društva, kao primjer jednakih šansi za sve u vremenu demokratskog sazrijevanja i tehnoloških promjena, a akademik Predrag Miranović ocijenio da je UCG „postigao cilj, promijenio je Crnu Goru“.
Ovih godina na Državnom Univerzitetu sve je primjetnija i uloga Studentskog parlamenta, koji proaktivno sudjeluje u oblikovanju puta razvoja UCG. Na Svečanoj akademiji u aprilu ove godine, povodom dvije decenije rada Studentskog parlamenta, predsjednik SPUCG Andrej Vukčević je istakao afirmativan stav: „Možemo se pohvaliti da smo danas partner i sudionik svih važnih pitanja i procesa iz domena visokog obrazovanja, omladinskih politika, ali i kulturnih i sportskih manifestacija za mlade. Posvećeni predstavljanju crnogorskih studenata na evropskom nivou, kao i primjeni najboljih praksi na nacionalnom nivou, sproveli smo reforme koje su iskaz pune usaglašenosti sa najvišim standardima studentskog organizovanja i studentske participacije.“
Rektor Božović je na istom skupu istakao i da su studenti sila koja pokreće točkove budućnosti upravo kako je i na UCG, i naglasio: „Od svog osnivanja ova učena zajednica profesora i studenata simbolizuje neprekidni intelektualni razvoj. Nasleđujući i njegujući postojeća znanja, profesori ih prenose svojim studentima, dok ih oni svojom inovativnošću unapređuju otvarajući nove vidike.“
Božović je apostrofirao i imperativ života i rada na UCG: „Trebaju nam marljivi, uporni i hrabri ljudi kako bi se otrgli iz kandži prosjeka i provincijalizma. Da bi u tome uspjeli neophodno je da na vrijeme izgradimo novu generaciju lidera u ovoj zemlji, a znam da su mnogi stasali u Studentskom parlamentu.“
Potpredsjednica Evropske studentske unije Iris Kimizoglu istakla je da uspjesi SPUCG potvrđuju unapređenje studentskog iskustva na UCG, kojim se mogu ponositi kao bastion demokratskih i građanskih vrijednosti.
Čestitke Studentskom parlamentu UCG uputio je i premijer Milojko Spajić, a tokom svečane sjednice uručena su priznanja zaslužnima u SPUCG.
U širokoj lepezi aktivnosti na UCG izdvaja se i susret rektora Božovića, uz prisustvo prorektora Veselina Mićanovića i organizatorke posjete, prodekanice Filozofskog fakulteta Biljane Maslovarić, sa Irvinom Studinom, predsjednikom Svjetske komisije za obrazovanje djece u post-pandemijskom periodu.
U javnosti je početkom maja istaknuta i ne baš zavidna finansijska pozicija UCG, kojem godišnje nedostaje i do pet miliona eura iz budžeta, uz podatak da je na svim fakultetima evidentan nedostatak stručnih kadrova čak do deset odsto. Ovakvi podaci i dodatno apostrofiraju domete rada UCG u ne baš zavidnoj sveukupnoj situaciji.
Pažnju javnosti privukli su i napori da se studentima što više olakšaju formalnosti potpisivanja Ugovora o studiranju putem elektronskog potpisa, što je postignuto Sporazumom ministarke prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđele Jakšić Stojanović, rektora Božovića, izvršnog direktora Telekoma, Stjepana Udovičića, i direktora Sektora za razvoj servisa i digitalnu transformaciju, Dušana Banovića.
Dvanaestog maja je na prostoru kampusa UCG održan Festival svjetlosti, prvi u Crnoj Gori, koji predstavlja poklon Delegacije EU u Podgorici našem Univerzitetu. Ambasadorka Oana Kristina Popa je otvorila Festival i istakla da je, organizovanjem glavnih dešavanja proslave Dana Evrope u kampusu UCG, Delegacija EU u CG odala počast mladima, struci i nauci, u povodu godišnjice Univerziteta.
Rektor Božović je istakao: „Institucija, koja je za svoj jubilej odabrala slogan FuturUM – Luča budućnosti, koja već 50 godina isijava svjetlost znanja u Crnoj Gori, ali i šire, krčeći put budućnosti, a koja je odnedavno dio evropske mreže univerziteta, savršena je simbolička veza Dana Evrope i Festivala svjetlosti. Sve simboličke i stvarne sadržajne niti ovih događaja su vodile i vode ka Univerzitetu Crne Gore. Stoga se zahvaljujem Delegaciji EU u Crnoj Gori i Glavnom gradu što su to prepoznali.“
Svakako, respektabilan podatak predstavlja i učešće ministarke Jakšić Stojanović i rektora Božovića u Tirani krajem maja na uglednoj Ministarskoj konferenciji Evropskog prostora visokog obrazovanja, a u delegaciji su bili i direktorica Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Dragana Ćetković Đukanović, pomoćnica direktora u sektoru za obezbjeđenje kvaliteta i istraživanje Milica Kavedžić i predsjednik Studentskog parlamenta UCG Andrej Vukčević. Rektor Božović je ocijenio da „prisustvo na ovakvim događajima omogućava UCG-u da se pozicionira kao važan akter u Evropskom prostoru visokog obrazovanja.“, a ministarka Jakšić Stojanović zaključila da prisustvo crnogorske delegacije skupu ima izuzetan značaj jer je „naš cilj da unaprijedimo kvaliet obrazovanja u Crnoj Gori i osiguramo da naši studenti budu spremni za buduće izazove i dinamično tržište rada. Kroz međunarodnu saradnju i partnerstva nastavićemo da radimo na postizanju evropskih standarda.“
UCG je u partnerstvu sa Vladom Crne Gore i zajedničku viziju osnovao i Naučno-tehnološki park 10. juna, a svečanom otvaranju je prisustvovao i premijer Milojko Spajić sa predstavnicima Vlade i diplomatskog kora.
Izvršna direktorica NTP Valentina Radulović kazala je da je riječ o otvaranju novog poglavlja „na inovacionom putu Crne Gore. Naša vizija je jasna, ali i ambiciozna. Želimo da Naučno-tehnološki park postane generator inovacionih procesa u Crnoj Gori. Ovdje će se razvijati ideje koje mijenjaju svijet.“
Rektor Božović je rekao da „Ovo jeste stjecište ideja koje će promijeniti i naučno-istraživačku zajednicu a, vjerujem, i Crnu Goru ukupno. Zato ja kažem – ovo jeste ‘zvjezdana kapija’ koja će ubrzati razvoj naše zemlje.“
Ministarka Jakšić Stojanović je istakla da je NTP „zamišljen kao tačka spajanja naučno-istraživačke, inovacione i biznis zajednice, i kao takav predstavlja jedinstveno mjesto za razmjenu znanja, tehnologija i primjera najboljih praksi“.
Rektor Božović je sredinom juna potpisao Memorandum o saradnji sa predsjednikom Alumni asocijacije UCG Srđanom Kosovićem, i istakao da „potpisivanje Memoranduma označava značajan korak u jačanju veze sa našim alumnistima“, i da će ta saradnja „unaprijediti obrazovne i naučne aktivnosti našeg Univerziteta, doprinositi inovacijama i podržavati razvoj karijera naših studenata“.
Evidentno je i da UCG danas predstavlja ne samo radionicu velikih znanja, nego i veliko gradilište na univerzitetskim jedinicama, što govori i o globalnom jačanju tempa razvoja Univerziteta iz više aspekata.
Rektor Božović je u prvoj polovini juna učestvovao na prestižnom Rome International Seminar-u, čime je iskazana posvećenost UCG međunarodnoj saradnji uz proces unapređenja obrazovanja i istraživanja. Tim povodom Božović je izjavio da „U duhu jubilarnog slogana FuturUM, Univerzitet Crne Gore nastoji da na ovako značajnim događajima da svoj doprinos u rješavanju savremenih izazova i promociji vrijednosti. Mislim prije svega na promociju obrazovanja, inovacija, održivog razvoja i društvene odgovornosti.“
U medijima je istaknuto i da poseban značaj ima detalj da se Božović pridružio sesiji, posvećenoj saradnji univerziteta Zapadnog Balkana na temu šire i veće saradnje u regionu.
Afirmativno zvuči i podatak da je 17. juna završena Olimpijada znanja uz svečanu dodjelu priznanja najuspješnijima u Rektoratu UCG, uz napomenu da „to prestižno takmičenje, posvećeno popularizaciji prirodno-matematičkih nauka, ima za cilj da podstakne darovite učenike da razviju i iskažu svoj talenat“. Olimpijadu znanja su organizovali Prirodno-matematički fakultet UCG i Društvo matematičara i fizičara Crne Gore, a podržali su je CANU, rektor Božović i kompanija doMEn, a glavni cilj je u stvaranju ključne platforme za „prepoznavanje i podršku nadarenih učenika, te doprinosi jačanju akademske zajednice u Crnoj Gori“.
Na planu međunarodnih kontakata i saradnje važno je izdvojiti i dodjeljivanje zvanja počasnog profesora Univerziteta Crne Gore istaknutom predavaču Građevinskog fakulteta Univerziteta u Minesoti, prof. dr Vohanu R. Voleru, koji je već sarađivao sa kolegama Mašinskog fakulteta UCG, gdje je i održao seriju predavanja.
Svi navedeni podaci, koji predstavljaju tek dio čitavog spektra aktivnosti na Univerzitetu Crne Gore, i neposredno govore u prilog istaknutoj činjenici da je UCG danas jedna od najrespektabilnijih institucija u našoj državi, isključivo posvećena svojim brojnim obavezama. Pritom, daleko od svih političkih upliva, za šta treba odati priznanje i rektoru Božoviću, i njegovoj neiscrpnoj energiji i želji da, kako je i sam rekao, naš Državni univerzitet danas predstavlja „luču budućnosti“, „svjetionik znanja i ideja“, instituciju u stalnom usponu, istinsko vrelo znanja i akademskog rada, kao primjer mnogim univerzitetima u okruženju i šire.
A upravo se na ovaj način najbolje afirmiše Crna Gora kod nas i u svijetu, na putu koji iziskuje nevjerovatnu energiju, preduzimljivost, posvećenost Univerzitetu uz viziju daljeg napretka i afirmacije u domaćim i međunarodnim okvirima.
Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Koprivica: Univerzitet Crne Gore na putu afirmacije države!

  1. Pošto, (vjerovatno po instrukcijama rektora i predsjednika UO UCG), komentari ne prolaze, evo još jedan bar za admina. Koji je to doprinos UCG, na koji se možemo pozvati? Da li su se kad naučnici i profesori oglasili po nekom bitnom pitanju za CG i njen narod? Možda nemaju SP za klimu i životnu sredinu. Ali, da li su se nekad kao ljudi i naučnici oglasili protiv ovog danonoćnog monstruoznog zaprašivanja ABH i bojnom otrovima našeg vazduha, vode, zemlje, hrane,… Ili misle da je njima i njihovim familijama dovoljno to što imaju dobre plate?!

  2. Posebno za afirmaciju Univerziteta Montenegra je zaslužana plagijatorka Rajka Glušica, koja ovih dana najavljuje da, sve što je objavljeno na nekadašnjem srpskom jeziku, potpadne pod njen crnogorski jezik. Nema šta, baš afirmativno. Takođe je afirmativno i to što je ukrala srpski jezik da bi napravila crnogorski. I afirmativno je to što je proizvela Adnana Čirgu.

    5
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *