ИН4С

ИН4С портал

Лепосавић: Измјене закона готове, чекају се вјерске заједнице

1 min read

Др Владимир Лепосавић

Текст измјена Закона о слободи вјероисповијести је спреман и избрисани су и измијењени спорни чланови тог акта. Предлог измјена и допуна закона ће по хитном поступку бити утврђен на Влади почетком наредне седмице, а потом ће бити прослијеђен Скупштини на усвајање. Тиме је испуњено предизборно обећање нове власти.

Министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић потврдио је у изјави за Дан да је завршен текст измјена.

“Предлог је спреман и биће усвојен уз поштовање законодавне процедуре. Иако се ради о хитном поступку измјена закона, када организовање јавне расправе није обавезно, ми смо приступили спровођењу интензивних консултација са вјерским заједницама. Па је на тај начин омогућено да дају сугестије и коментаре”, рекао је Лепосавић за Дан.

Он је о тексту измјена обавијестио и представнике Европске уније у Црној Гори.

Лепосавић је разговарао са представницима Митрополије црногорско-приморске, Исламске заједнице и представницима Католичке цркве у Црној Гори и том приликом их упознао са намјером о измјени Закона о слободи вјероисповијести.

Закон о слободи вјероисповијести или увјерења и правном статусу вјерских заједница у Црној Гори усвојен је у Скупштини Црне Горе 27. децембра прошле године, а ступио је на снагу 8. јануара. Закон је усвојен уз протесте и тензије.

Мада су из тадашње владе и скупштинске већине тврдили да закон гарантује пуну слободу вјероисповијести свим вјерницима и равноправан положај свих вјерских заједница у Црној Гори, као и пуну слободу увјерења свим грађанима који нијесу вјерници, из Српске православне цркве и великог дијела политичке јавности истицали су да се ради о класичној дискриминацији и отимању црквене имовине, на начин незабиљежен у Европи у 21. вијеку.

Након усвајања закона почеле су литије, које су одржаване двапут седмично, а које су окупиле на стотине хиљада грађана. Литије су привремено обустављене имајући у виду појаву вируса корона и епидемиолошке мјере које су уведене.

Конкретније, закон је утврђивао имовинска права државе над вјерским објектима који представљају културну баштину Црне Горе. Прописано је да ће сви вјерски објекти који представљају културну баштину, а били су имовина државе Црне Горе прије 1918. године и који касније нису, како је наведено, на одговарајући правни начин прешли у својину неке вјерске заједнице, бити препознати као државна имовина. У питању су чланови 6264 тог закона, који су из Српске православне цркве оштро критиковани.

Црква је, с друге стране, тврдила да није консултована на отворен, инклузиван и институционалан начин, како су то, према њиховом суду, препоручивали Венецијанска комисија и друге релевантне међународне адресе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Лепосавић: Измјене закона готове, чекају се вјерске заједнице

  1. Pod hitno potpisati temeljni ugovor sa eparhijama SPC u Crnoj Gori, potpuno isti onakav kakav je potpisan i sa islamskom vjerskom zajednicom,jevrejskom zajednicom,ali posebno isti kao i sa rimokatolickom crkvom. Sto se tice rimokatolika, Crna Gora je ugovor potpisala ne sa Biskupijama u Crnoj Gori,vec direktno sa papskom drzavom u Vatikanu, gdje je od strane Crne Gore potpisivanje obavljeno na najvisem drzavnom nivou od strane tadasnjeg premijera Igora Luksica,dana 24.06.2011 god.u Vatikanu. I to je tada bio prvi slucaj u svijetu da jedna vecinski pravoslavna zemlja potpisuje takav temeljni medjudrzavni ugovor sa Vatikanom, i to ne na prijedlog Vatikana kao zainteresoivane strane nego na prijedlog predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovica.
    Ovim ugovorom se Katolickoj crkvi priznaje pravo da osniva,mijenja, ukida ili priznaje pravna lica prema njenom kakonskom pravu bez mjesanja drzave.
    Takodje se ovim ugovorom Katolickoj crkvi i njenim pravnim i fizickim licima garantuje pravo na slobodu komunikacije sa centrom u Vatikanu i slobodno postavljanje svestenika,vezu sa biskupskim konferencijama,partikularnim crkvama, ustanovama i licima u drzavi Crnoj Gori i u inostranstvu.
    Takodje se Katolickoj crkvi garantuje sloboda djelovanja i javnog nastupanja, usmjenog i pismjenog izrazavanja na cijeloj teritoriji Crne Gore, osnivanje stamparija, radio i televizijskih stanica, osnivanje raznih ustanova i udruzenja, slobodno vrsenje vjerskih obreda, formiranje vjerskih skola i ustanova.
    Garantuje se imenovanje, smjena ,postavljanje i premjestaj Biskupa, iz zemlje i inostranstva,i to od strane Snvete stolice iz Vatikana.
    Ovim dokumentom se Katolickoj Crkvi garantuje sva njena stecena i naslijedjena imovina na teritoriji Crne Gore.
    Poslije ovoga, Skupstina Crne Gore je na svojoj sjednici dana 29.05.2012. donijela „Zakon opotvrdjivanju temeljnog ugovora izmedju Crne Gore i Svete stolice“, objavljenog u Sl.listu CG br.7 od 08.06.2012, 15/12. Ovim zakonom su jos vise prosirena prava Katolicke Crkve u Crnoj Gori, gdje se recimo u cl.7 zakona garantuje Kat.crkvi nepovrijedivost vjerskih objekata, crkava,kapela i svih drugih mjesta koje crkva koristi.Koriscenje ovih objekata u druge svrhe u vanrednim situacijam je moguce samo uz izricit crkveni pristanak. Nadlezne vlasti (bezbjednosni organi) Crne Gore ne mogu preduzimati nikakve bezbjedonosne mjere unutar crkvenih objekata bez predhodnog odobrenja crkvenih vlasti rimokatolicke crkve. U slucaju organizovanja crkvenih obreda van crkvenih objekata (procesije gradskim ulicama, hodocasca i sl) crkvene vlasti o tome obavjestavaju drzavne organe koji su DUZNI da crkvi omoguce bezbjednost, javni red i slobodu vrsenja obreda i procesija (litija)
    U cl.13. garantuje se Katolickoj crkvi pravo da gradi, preuredjuje i dogradjuje svoje crkvene objekte. O potrebi izgradnje novih crkava odlucuje nadlezni Biskup, koji o tome obavestava drzavne organe, koji PRIHVATAJU prijedlog i ODOBRAVAJU gradnju
    21.juna 20212. ovaj medjudrzavni ugovor je ratifikovan od strane predsjednika Crne Gore. . Filipa Vujanovica i drzavnog sekretara Vatikana, kardinala Tarcizio Bertonea,cime je stupio na snagu, cime je dobio primat nad zakonima Crne Gore.

  2. ХВАЛА ГОСПОДИНЕ ЛЕПОСАВИЋУ ШТО МИСЛИТЕ НА НАС И СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ ИМАМО ЗАКОН КОЈИ ШТИТИ НАШУ ЦРКВУ!

    25
    1
  3. Ajde Leposavicu sokole Srpski, prvo to da obavimo, pa sledi ciscenje birackih spiskova, pa zakon o porijeklu imovine, i tako redom, da Crna Gora zalici na ozbiljnu drzavu.

    63
    1
  4. Mozda bi bolje bilo da su ga stavili van snage ali ako ne tako onda su vjetovatno one clanove koji su se odnosili na imovinu uklonili. Njima nije ni mjesto u Zakonu o slobodi vjeroispovijesti vec u vec postojecim imovinsko-pravnim propisima. A sa SPC treba da u skoro vrijeme naprave ugovor kao sa ostalim vjerskim zajednicama sto su vec, kao da ih zvanicno priznaju kao pravno lice kao sto je to u Stbiji. Naravno, bez nove registracije vec da ih uvedu u zakon

    43
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *