Leposavić: Izmjene zakona gotove, čekaju se vjerske zajednice
1 min readTekst izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti je spreman i izbrisani su i izmijenjeni sporni članovi tog akta. Predlog izmjena i dopuna zakona će po hitnom postupku biti utvrđen na Vladi početkom naredne sedmice, a potom će biti proslijeđen Skupštini na usvajanje. Time je ispunjeno predizborno obećanje nove vlasti.
Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić potvrdio je u izjavi za Dan da je završen tekst izmjena.
“Predlog je spreman i biće usvojen uz poštovanje zakonodavne procedure. Iako se radi o hitnom postupku izmjena zakona, kada organizovanje javne rasprave nije obavezno, mi smo pristupili sprovođenju intenzivnih konsultacija sa vjerskim zajednicama. Pa je na taj način omogućeno da daju sugestije i komentare”, rekao je Leposavić za Dan.
On je o tekstu izmjena obavijestio i predstavnike Evropske unije u Crnoj Gori.
Leposavić je razgovarao sa predstavnicima Mitropolije crnogorsko-primorske, Islamske zajednice i predstavnicima Katoličke crkve u Crnoj Gori i tom prilikom ih upoznao sa namjerom o izmjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom statusu vjerskih zajednica u Crnoj Gori usvojen je u Skupštini Crne Gore 27. decembra prošle godine, a stupio je na snagu 8. januara. Zakon je usvojen uz proteste i tenzije.
Mada su iz tadašnje vlade i skupštinske većine tvrdili da zakon garantuje punu slobodu vjeroispovijesti svim vjernicima i ravnopravan položaj svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori, kao i punu slobodu uvjerenja svim građanima koji nijesu vjernici, iz Srpske pravoslavne crkve i velikog dijela političke javnosti isticali su da se radi o klasičnoj diskriminaciji i otimanju crkvene imovine, na način nezabilježen u Evropi u 21. vijeku.
Nakon usvajanja zakona počele su litije, koje su održavane dvaput sedmično, a koje su okupile na stotine hiljada građana. Litije su privremeno obustavljene imajući u vidu pojavu virusa korona i epidemiološke mjere koje su uvedene.
Konkretnije, zakon je utvrđivao imovinska prava države nad vjerskim objektima koji predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore. Propisano je da će svi vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a bili su imovina države Crne Gore prije 1918. godine i koji kasnije nisu, kako je navedeno, na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina. U pitanju su članovi 6264 tog zakona, koji su iz Srpske pravoslavne crkve oštro kritikovani.
Crkva je, s druge strane, tvrdila da nije konsultovana na otvoren, inkluzivan i institucionalan način, kako su to, prema njihovom sudu, preporučivali Venecijanska komisija i druge relevantne međunarodne adrese.
Pod hitno potpisati temeljni ugovor sa eparhijama SPC u Crnoj Gori, potpuno isti onakav kakav je potpisan i sa islamskom vjerskom zajednicom,jevrejskom zajednicom,ali posebno isti kao i sa rimokatolickom crkvom. Sto se tice rimokatolika, Crna Gora je ugovor potpisala ne sa Biskupijama u Crnoj Gori,vec direktno sa papskom drzavom u Vatikanu, gdje je od strane Crne Gore potpisivanje obavljeno na najvisem drzavnom nivou od strane tadasnjeg premijera Igora Luksica,dana 24.06.2011 god.u Vatikanu. I to je tada bio prvi slucaj u svijetu da jedna vecinski pravoslavna zemlja potpisuje takav temeljni medjudrzavni ugovor sa Vatikanom, i to ne na prijedlog Vatikana kao zainteresoivane strane nego na prijedlog predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovica.
Ovim ugovorom se Katolickoj crkvi priznaje pravo da osniva,mijenja, ukida ili priznaje pravna lica prema njenom kakonskom pravu bez mjesanja drzave.
Takodje se ovim ugovorom Katolickoj crkvi i njenim pravnim i fizickim licima garantuje pravo na slobodu komunikacije sa centrom u Vatikanu i slobodno postavljanje svestenika,vezu sa biskupskim konferencijama,partikularnim crkvama, ustanovama i licima u drzavi Crnoj Gori i u inostranstvu.
Takodje se Katolickoj crkvi garantuje sloboda djelovanja i javnog nastupanja, usmjenog i pismjenog izrazavanja na cijeloj teritoriji Crne Gore, osnivanje stamparija, radio i televizijskih stanica, osnivanje raznih ustanova i udruzenja, slobodno vrsenje vjerskih obreda, formiranje vjerskih skola i ustanova.
Garantuje se imenovanje, smjena ,postavljanje i premjestaj Biskupa, iz zemlje i inostranstva,i to od strane Snvete stolice iz Vatikana.
Ovim dokumentom se Katolickoj Crkvi garantuje sva njena stecena i naslijedjena imovina na teritoriji Crne Gore.
Poslije ovoga, Skupstina Crne Gore je na svojoj sjednici dana 29.05.2012. donijela „Zakon opotvrdjivanju temeljnog ugovora izmedju Crne Gore i Svete stolice“, objavljenog u Sl.listu CG br.7 od 08.06.2012, 15/12. Ovim zakonom su jos vise prosirena prava Katolicke Crkve u Crnoj Gori, gdje se recimo u cl.7 zakona garantuje Kat.crkvi nepovrijedivost vjerskih objekata, crkava,kapela i svih drugih mjesta koje crkva koristi.Koriscenje ovih objekata u druge svrhe u vanrednim situacijam je moguce samo uz izricit crkveni pristanak. Nadlezne vlasti (bezbjednosni organi) Crne Gore ne mogu preduzimati nikakve bezbjedonosne mjere unutar crkvenih objekata bez predhodnog odobrenja crkvenih vlasti rimokatolicke crkve. U slucaju organizovanja crkvenih obreda van crkvenih objekata (procesije gradskim ulicama, hodocasca i sl) crkvene vlasti o tome obavjestavaju drzavne organe koji su DUZNI da crkvi omoguce bezbjednost, javni red i slobodu vrsenja obreda i procesija (litija)
U cl.13. garantuje se Katolickoj crkvi pravo da gradi, preuredjuje i dogradjuje svoje crkvene objekte. O potrebi izgradnje novih crkava odlucuje nadlezni Biskup, koji o tome obavestava drzavne organe, koji PRIHVATAJU prijedlog i ODOBRAVAJU gradnju
21.juna 20212. ovaj medjudrzavni ugovor je ratifikovan od strane predsjednika Crne Gore. . Filipa Vujanovica i drzavnog sekretara Vatikana, kardinala Tarcizio Bertonea,cime je stupio na snagu, cime je dobio primat nad zakonima Crne Gore.
Božija pravda.
HVALA GOSPODINE LEPOSAVIĆU ŠTO MISLITE NA NAS I SLEDEĆE NEDELJE IMAMO ZAKON KOJI ŠTITI NAŠU CRKVU!
bilo je vrijeme vise da se krene sa tim
Ajde Leposavicu sokole Srpski, prvo to da obavimo, pa sledi ciscenje birackih spiskova, pa zakon o porijeklu imovine, i tako redom, da Crna Gora zalici na ozbiljnu drzavu.
Komitaši na aparatima
Mozda bi bolje bilo da su ga stavili van snage ali ako ne tako onda su vjetovatno one clanove koji su se odnosili na imovinu uklonili. Njima nije ni mjesto u Zakonu o slobodi vjeroispovijesti vec u vec postojecim imovinsko-pravnim propisima. A sa SPC treba da u skoro vrijeme naprave ugovor kao sa ostalim vjerskim zajednicama sto su vec, kao da ih zvanicno priznaju kao pravno lice kao sto je to u Stbiji. Naravno, bez nove registracije vec da ih uvedu u zakon
Ao strefiće komite kap.