ИН4С

ИН4С портал

Манастир Прасквица – Душа Паштровића (VIII дио) – Библиотека

1 min read

Манастирска библиотека

6 (1)

Данашња манастирска библиотека која броји око 5000 књига највећим делом је новијег порекла. Старији књжни фонд, који чине искључиво богослужбене књиге, највећим делом је пореклом из Русије. Од старих рукописних књига сачувано је само четворојеванђеље украшено минијатурама јеванђелиста, за које се сматра да потиче из 16. века. Укоричено је сребреним позлаћеним корицама од којих је на једној приказано Распеће, а на другој Вазнесење Христово. Оков јеванђеља сачинио је цетињски јеромонах Гаврило, вероватно 1600. године.

Оковано Јеванђеље
Оковано Јеванђеље

Ову скупоцену књигу даровао је Паштровићима црногорски митрополит Данило (1697-1735) у спомен помирења са Црногорцима из црмничке нахије. Поред овог у манастиру се од значајнијих књига чувају још два руска штампана напрестолна четворојеванђеља. Једно, из 1751. године, даровала је Митрополиту Василију Петровићу руска царица Јелисавета. Друго, које је штампано 1767. године, украшено је позлаћеним апликацијама са приказом Васкрсења Христовог и јеванђелиста. Ово јеванђеље даровао је манастиру почетком 1881. године, Висарион Љубиша, владика захумски и рашки.

Током 18. века у манастир су у више наврата стизале руске богослужбене књиге. Тако је 1733. године манастиру поклонио комплет од 32 књиге, бокељ пореклом, гроф Сава Владисављевић, високи достојанственик на двору цара Петра I. Један сличан комплет, односно „круг“ богослужбених књига даровала је царица Катарина II. Велики број књига пристигао је из Русије крајем 1798. године. Манастир је тада добио четири комплета, односо укупно 124. књиге у вредности од ондашњих 339. рубаља.

 

Манастирска библиотека
Манастирска библиотека

Нажалост, од овог обимног књишног фонда мало је шта сачувано. Навећи део страдао је приликом француске похаре 1812. године. Данас се у манастиру, уз неколико других, из 18 века, чува један пролог из 1761. године са записом о том страдању манастира, и један други нешто старији који је Саборној цркви «збора гребаљског», поклонио гроф Владисављевић.  Руске богослужбене књиге стизале су у значајном броју и током 19. века. Међу сачуваним, претежно су оне штампане 1860. године или 19.средином века. Међу њима су 17 Минеја, два Цветна триода, као и два Октоиха, затим по један Апостол, Требник, Псалтир и др.

Аутор текста: Др Марко Поповић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Манастир Прасквица – Душа Паштровића (VIII дио) – Библиотека

  1. Kad je ovoliko blaga sačuvano, možemo zamisliti koliko smo imali i koliko je stradalo u poharama osvajačkih sila koje su protutnjele našim prostorom…
    Ipak, ostalo je dosta ako budemo umjeli da čuvamo! Uzdam se u Boga, da hoćemo!

  2. Koliko blaga i kakva riznica na jednom mjestu!
    Svaka čast za autora tekstova o Praskvici, priznajemo, d nismo znali sve ovo…
    Ne krijemo oduševljenje i zahvalnost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *