ИН4С

ИН4С портал

Маркуш: Од оснивања Цетиња до данас владике биле потчињене пећком патријарху

1 min read
Насупрот пропаганди режимских квазиисторичара у новом исписивању историје Црне Горе стоје историјске чињенице, које је немогуће демантовати. 

Владике из лозе Петровића: Сава, Петар I и Петар II

Насупрот пропаганди режимских квазиисторичара у новом исписивању историје Црне Горе и њеног идентитета стоје историјске чињенице, које је немогуће демантовати. 

Тако се обично наводи да су црногорски митрополити, посебно за вријеме османлијске владавине, одбијали пећког патријарха, те како су аутокефалне цркве, међу којима је наводно била и Митрополија црногорско-приморска, представљале политичке а не духовне организације са претензијом очувања „духовних граница“.

Чињенице међутим свједоче другачије.

„Први опис Цетиња које је тада било у саставу Скадарског Санџактата, у XVII вијеку оставио је Которанин Маријан Болица* 1614. године“, подсјећа публициста Јован Маркуш.

Которанин даје опис Цетиња, као и политичких али и духовних прилика у тадашњој Црној Гори.

Болица наводи да се Цетиње налази у једном пољу, не много плодном, дугачком око 4 миље, широком двије. Има 4 хладна извора.

„Ту је Иван Црнојевић подигао цркву у којој се налази један владика, 25 калуђера и 40 клерика“, наводи Болица још давне 1614. и истиче:

„Владика у духовном погледу управља читавом Црном Гром и само је потчињен пећком патријарху“.

*Навод узети из Старине 1880 књ. XII Опис скадарског санџактата Маријана Болице од Шиме Љубића, Загреб, 165-191

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Маркуш: Од оснивања Цетиња до данас владике биле потчињене пећком патријарху

  1. Neverovatna je glupost montenegrina,Markuš im sve objasnio,ali oni i dalje bleje.Sveti Petar I Cetinjski je hirotonisan u Sremskim Karlovcima,jer je bio Srpski Mitropolit.Hirotonidanje obavu-io Mitropolit Mojsije Putnik i još dva Srpska Episkopa.Tom prilikom se Sveti Petar zahvalio prisutnim arhijerejima i rekao kako će se truditi da održi Vjeru i Crkvu u Crnoj Gori.

    1
    5
  2. Sto su jaci argumenti dokazi, koje prilaze gos. Markus to su besmisleniji napadi nepismenih montenegrina.Zato se ne treba obazirati na akademike dukljanske akademije.

    5
    4
  3. Uvazeni kanonista i episkop dalmatinski Nikodim Milas Crnogorsku crkvu i zvanicno smatra autokefalnom od 1766,Sveti Petar Cetinjski je hirotonisan u Karlovackoj mitropoliji jer nije bilo trenutne mogucnosti odlaska i kanonizacije u RPC.Nadamo se da ce primjer Ukrajine i svete crkve sve Rusi osvjetliti g.Amfilohija.

    4
    4
    1. Da se ne lažemo.
      Nikodim Milaš je naveo da je carigradska patrijaršija nudila autokefalnost crnogorskoj crkvi pod pritiskom sultana ali to pravno kanonski nije bilo izvodljivo jer nije bila pod njenom jeruzdikciom.
      Naveo je faksimil pisma crnogorskog vladike ruskoj carici Katarini i ruskom sinodu:Ja kao najstari mitroplit srpske pravoslavne crkve molim se ruskoj carici i ruskom sinodu pravoslavne crkve da se sačuva pećka patrijaršija.Sramno je da se iz konteksta izvlači samo ono što treba dnevnoj politici koja je histerično antipravoslavna.

      12
      1
        1. Да, митрополит Сава Петровић је био аутокефални српски владика!
          Које дукљанске машкаре око аутокефалије које није било.

          9
          3
          1. Kako niko da pokaže TOMOS koji je jedini dokaz o autokefalnosti Crnogorske crkve. Ne samo da nema TOMOSA nego nema ni traga ni glasa da je on ikada postojao. Valjda bi se našao negdje zapis o postojanju TOMOSA ako njega nema. Nema ga zato što ga nikad nije ni bilo. U pamet se braćo Crnogorci!

            6
            3
    2. I Karlovačka mitropolija je bila autokefalna u odnosu na Carigradsku patrijaršiju, dok se ostale srpske eparhije nakon što je ukinuta Pećka patrijaršije potpale pod jurisdikciju Carigrada. Crkva u CG nikad nije bila autokefalna(samostalna) u odnosu na SPC već u odnosu na Carigrada, i zato se taj izraz autokefalnost koristio. Treća obnova Pećke patrijaršije i ujedinjenje u SPC 1920 je sprovedeno pod rukovidećom ulogom MCP, a Titoisti Crnogorci čiji je sledbenik poglavnik Dukljanović su 1941-1945 pobili 160 sveštenika MCP.

      5
      1
  4. Pećka patrijaršija je bila pomjesna autokefalna pravoslavna crkva sa sedištem u Peći, koja je postojala u periodu između 1346-1463 u srednjovekovnoj srpskoj državi, te 1557-1766 u Otomanskom carstvu.
    E sad neka nam objasni Markus kako su Cetinjske Vladike mogle biti „potčinjene Pećkom Patrijarhu“ , ako Pećka Patrijaršija u velikom vremenskom razdoblju uopšte i ne postoji ?

    4
    8
    1. Објасниће ти не брини.Снагом аргумената из историјских архива као и сваки пут.А ти објасни како то ако цетињски митрополит „нема никакве везе са пећким поповима“ како Монтенегрини воле да кажу,(а сами себе лажу јер нас не могу)има титулу „егзарх пећког трона“, преведено, измјештена столица пећког митрополита на Цетиње .Како сад па то ако немају везе једни са другима како волите да кажете (лажете) ?И што је хитао краљ Никола односно Јанко Вукотић да стигне да ослободи баш Пећ и Дечане новембра 1912. прије војске краљевине Србије која је већ ослободила већи дио Косова и Метохије у том моменту ?
      Ај да чујемо „генијално“ монтенегринско објашњење и за ово.

      10
      2
      1. Miśa , samo da ti rečem da ćemo vratiti svoje otete Crnogorske svetinje kad tad !!
        Uzgred , što danas nije Pećka Patrijaršija u Peć nego u Beograd ??

        3
        16
      2. Volim kad mi ne objavite komentar no vas progoni u snu, posebice na ovog komentatora strabog imena iz Bara, tvrdog grada crnogorskog.
        Moderatoru, idiote.

        1
        6

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *