Метро, тунели и нови мост саобраћајни приоритети
1 min readМетро, два тунела у центру и мост на Ади Хуји инфраструктура је коју српска пријестоница тренутно нема, али коју би требало да коначно добије у предстојећим годинама. О овим пројектима већ дуже се прича, израђује се документација за њих, али и даље нема конкретних радова на терену. Да је ова инфраструктура у врху приоритета за град, још једном је указао Горан Весић, замјеник градоначелника, који је учествовао на Пeтој српској кoнфeрeнциjи o рaзвojу нeкрeтнинa и инфрaструктурe у хотелу „Метропол”.
„Београд је једини град ове величине у Европи чији је основни подсистем јавног саобраћаја аутобуски, јер нема града те величине без градске жељезнице и метроа. Зато су нам та два пројекта најважнија – метро, чија ће вриједност бити између 3.800.000.000 и 4.000.000.000 евра, и градска жељезница, гдје планирамо да у нередних пет година изградимо 186 километара. Метро и градска жељезница смањиће саобраћај у центру града за приближно 30 одсто„, истакао је Весић.
Он је подсјетио и на пројекат изградње два велика градска тунела, од којих ће један почињати код Економског факултета, а завршаваће се код Панчевачког моста.
„Други тунел повезаће Мост на Ади са Аутокомандом, што ће знатно смањити интензитет саобраћаја у том дијелу града. Такође је важан и нови Савски мост који ће смањити гужве на „Газели” и Бранковом мосту јер ће саобраћај директно ићи у тунел испод центра града. Поред тога, расписаћемо и тендер за рјечни превоз који ће повезати Обреновац, Гроцку и Земун, а 2021. године радићемо и Мост на Ади Хуји, чија је вриједност око 220.000.000 евра. Између Моста на Ади и Моста на Ади Хуји радимо унутрашњу обилазницу са четири траке„, подсетио је Весић.
Други човјек главног града осврнуо се и на изградњу канализационе мреже и навео да се годишње сипа 60.000 олимпијских базена фекалија у Саву и Дунав.
„То морамо да ријешимо изградњом велике фабрике за прераду отпадних вода. Ова фабрика обухватиће око 1.500.000 становника и када је завршимо укинућемо око 80 директних излива у ријеке. То је цивилизацијски важна ствар, као и Депонија „Винча”. Сљедећи корак је и изградња 17 рециклажних дворишта и сортирнице за отпад, приближне вриједности од 60.000.000 евра„, истакао је Весић.
Важан пројекат, како је додао, јесте „Паметан град” у оквиру кога се ради и семафоризација 300 раскрсница и „паметно” управљање њима. Тиме ће се смањити загађење и убрзати проточност саобраћаја.
Извор: Политика
Прочитајте још:
Војска Србије спроводи редовне вјежбе, летови изнад Београда
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Metro je uvek aktuelan samo pred izbore i posle nista.