ИН4С

ИН4С портал

Мујовић чекао с метком у цијеви, а није оптужен за покушај убиства Вукотића

1 min read
Jovica Vukotić, Vođa

Јован Вукотић

Виши суд у Подгорици и Апелациони суд Црне Горе оцијенили су да је нејасно због чега Петар Мујовић, који је, по наводима оптужнице СДТ-а, отпочео радњу извршења кривичног дјела убиство у покушају на штету Јована Вукотића није оптужен за то кривично дјело, већ су оптужени Радоје Звицер, Слободан Кашћелан и Милан Вујотић.

Због тога су оцијенили да нема мјеста тужилачким тврдњама да су наводни шеф „кавчана“ и високорангирани припадници те криминалне групе одговорни за покушај убиства Вукотића, који је словио за вођу „шкаљарског клана“.

Судије Врховног суда, међутим, тврде да су закључци Вишег и Апелационог суда нејасни, односно супротни закону. Из тог разлога усвојен је захтјев Врховног државног тужилаштва за заштиту законитости, јер је Врховни суд утврдио да су нижестепени судови незаконитим поступањем ишли у корист „кавчана“. Мујовић је због поменутог догађаја осуђен за нелегално оружје.

Приликом доношења одлука нижестепени судови су пошли од тога да предметно кривично дјело није ни отпочео Мујовић, јер чињенични опис оптужнице садржи опис припремних радњи које је предузео, а које према кривичном законику када је у питању кривично дјело покушај убиства нису кажњиве и нијесу прописане као посебно кривично дјело. Судије Вишег и Апелационог суда у образложењу су навеле да је „квалитативна разлика између покушаја и припремања у томе што се покушај непосредно започиње извршењем кривичног дјела, а да припремне радње предвиђају само радње које служе за то да омогуће касније извршење кривичног дјела, при чему припремне радње имају временску, а често и физичку дистанцу од непосредног извршења“.

Насупрот таквом ставу, из Врховног суда тврде да одредбе Кривичног законика одређују да су конструктивна три елемента покушаја кривичног дјела: започињање радње извршења, одсуство посљедице и умишљај учиниоца да изврши започето кривично дјело. По ставу судија Врховног суда, у диспозитиву оптужнице Специјалног државног тужилаштва описана су сва три елемента.

– Погрешан је закључак нижестепених судова када наводе да радње окривљених Звицера, Вујотића и Кашћелана логично и животно представљају припремне радње, које су прекинуте доласком полиције, која је лишила слободе Мујовића, чиме су припремне радње Мујовића прекинуте, те да према томе није могло ни доћи до покушаја кривичног дјела убиства, а којима се на терет ставља да су другом радњом с умишљајем битно допринијели извршењу кривичног дјела. Ово имајући у виду чињеницу да је оптужницом Специјалног државног тужилаштва окривљенима стављено на терет да су као саизвршиоци дана 20.10.2020. године у Котору покушали да лише живота припадника супротстављене криминалне организације, оштећеног Вукотића, испред зграде Управе полиције у Котору, при чему су дјелујући заједно, окривљени Звицер, Кашћелан и Вујотић другом радњом са умишљајем битно допринијели извршењу кривичног дјела – наведено је у одлуци Врховног суда.

„Коју утоку има, немој да га фула”

Из порука које су окривљени размијенили путем „скај“ апликације, према оцјени Врховног суда, произилази да је умишљај окривљених управо био усмјерен ка томе да се лиши живота припадник супротстављене криминалне организације Вукотић и то испред зграде которске полиције.

Окривљени су на групном чету, како се наводи, спорног дана, између осталог, размјењивали сљедеће поруке: „стари спреми малог“, „за 10 мин је мали спреман“, „коју утоку има“, „чешку збројевку“, „колико метака има, не мој да га фула“, „15 метака“, „нека иде испред станице“, „брзо креће“, „неће пашче да дође у станицу пита је ли ухапшен, код тунела су Марко и Ћетко и Дукић“, „за колико је испред“, „да иде директно у станицу, одма сад он је спреман“… Дешифроване су и сљедеће поруке: „мора носит крипту пошли су, није то лако извест“, „није лако али мораћемо“… Након тога слиједе двије гласовне поруке окривљеног Звицера послате Кашћелану и Вујотићу: „Стоје на паркинг тамо, неће да изађе из аута на паркинг онај за преглед нека се мали шћућури тамо и шиба“, те „довело га је двије патроле тамо“. Затим слиједе текстуалне поруке садржине: „Не јавља се кућо не отвара поруке“, „ухапшен је“, „којег адв му слати само треба одма адвокат, има ли он свога, прије него га сломе“, „Шклемпо је био на клупу и он два пута прошао поред Ћетковића на паркинг и овај потрчао тамо да јави“, „метак у цијев“…

Напомињу да је за кривично дјело покушај убиства довољно то што је Мујовић са пиштољем у чијој је цијеви био метак, чекао испред полиције, та да не треба да предузме било коју другу међурадњу до саме радње извршења, у конкретном случају пуцања у жртву, у чему је спријечен наиласком полиције.

Врховни суд Црне Горе имао је у виду и временску повезаност између извршења кривичног дјела и посљедице, јер је окривљеном било познато да жртва долази управо на то мјесто и чекао је њен наилазак. Из тога произилази да долазак жртве није био неизвјестан, већ напротив провјерен, те да према томе постоји субјективно-објективна веза узимајући у обзир просторно временско јединство из чега проистиче да се ради о покушају, а не о припремним радњама, како се то основано указује у захтјеву за заштиту законитости врховног државног тужиоца.

Јован Вукотић убијен је у Истанбулу 8. септембра 2022. године, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *