IN4S

IN4S portal

Mujović čekao s metkom u cijevi, a nije optužen za pokušaj ubistva Vukotića

1 min read
Jovica Vukotić, Vođa

Jovan Vukotić

Viši sud u Podgorici i Apelacioni sud Crne Gore ocijenili su da je nejasno zbog čega Petar Mujović, koji je, po navodima optužnice SDT-a, otpočeo radnju izvršenja krivičnog djela ubistvo u pokušaju na štetu Jovana Vukotića nije optužen za to krivično djelo, već su optuženi Radoje Zvicer, Slobodan Kašćelan i Milan Vujotić.

Zbog toga su ocijenili da nema mjesta tužilačkim tvrdnjama da su navodni šef „kavčana“ i visokorangirani pripadnici te kriminalne grupe odgovorni za pokušaj ubistva Vukotića, koji je slovio za vođu „škaljarskog klana“.

Sudije Vrhovnog suda, međutim, tvrde da su zaključci Višeg i Apelacionog suda nejasni, odnosno suprotni zakonu. Iz tog razloga usvojen je zahtjev Vrhovnog državnog tužilaštva za zaštitu zakonitosti, jer je Vrhovni sud utvrdio da su nižestepeni sudovi nezakonitim postupanjem išli u korist „kavčana“. Mujović je zbog pomenutog događaja osuđen za nelegalno oružje.

Prilikom donošenja odluka nižestepeni sudovi su pošli od toga da predmetno krivično djelo nije ni otpočeo Mujović, jer činjenični opis optužnice sadrži opis pripremnih radnji koje je preduzeo, a koje prema krivičnom zakoniku kada je u pitanju krivično djelo pokušaj ubistva nisu kažnjive i nijesu propisane kao posebno krivično djelo. Sudije Višeg i Apelacionog suda u obrazloženju su navele da je „kvalitativna razlika između pokušaja i pripremanja u tome što se pokušaj neposredno započinje izvršenjem krivičnog djela, a da pripremne radnje predviđaju samo radnje koje služe za to da omoguće kasnije izvršenje krivičnog djela, pri čemu pripremne radnje imaju vremensku, a često i fizičku distancu od neposrednog izvršenja“.

Nasuprot takvom stavu, iz Vrhovnog suda tvrde da odredbe Krivičnog zakonika određuju da su konstruktivna tri elementa pokušaja krivičnog djela: započinjanje radnje izvršenja, odsustvo posljedice i umišljaj učinioca da izvrši započeto krivično djelo. Po stavu sudija Vrhovnog suda, u dispozitivu optužnice Specijalnog državnog tužilaštva opisana su sva tri elementa.

– Pogrešan je zaključak nižestepenih sudova kada navode da radnje okrivljenih Zvicera, Vujotića i Kašćelana logično i životno predstavljaju pripremne radnje, koje su prekinute dolaskom policije, koja je lišila slobode Mujovića, čime su pripremne radnje Mujovića prekinute, te da prema tome nije moglo ni doći do pokušaja krivičnog djela ubistva, a kojima se na teret stavlja da su drugom radnjom s umišljajem bitno doprinijeli izvršenju krivičnog djela. Ovo imajući u vidu činjenicu da je optužnicom Specijalnog državnog tužilaštva okrivljenima stavljeno na teret da su kao saizvršioci dana 20.10.2020. godine u Kotoru pokušali da liše života pripadnika suprotstavljene kriminalne organizacije, oštećenog Vukotića, ispred zgrade Uprave policije u Kotoru, pri čemu su djelujući zajedno, okrivljeni Zvicer, Kašćelan i Vujotić drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinijeli izvršenju krivičnog djela – navedeno je u odluci Vrhovnog suda.

„Koju utoku ima, nemoj da ga fula”

Iz poruka koje su okrivljeni razmijenili putem „skaj“ aplikacije, prema ocjeni Vrhovnog suda, proizilazi da je umišljaj okrivljenih upravo bio usmjeren ka tome da se liši života pripadnik suprotstavljene kriminalne organizacije Vukotić i to ispred zgrade kotorske policije.

Okrivljeni su na grupnom četu, kako se navodi, spornog dana, između ostalog, razmjenjivali sljedeće poruke: „stari spremi malog“, „za 10 min je mali spreman“, „koju utoku ima“, „češku zbrojevku“, „koliko metaka ima, ne moj da ga fula“, „15 metaka“, „neka ide ispred stanice“, „brzo kreće“, „neće pašče da dođe u stanicu pita je li uhapšen, kod tunela su Marko i Ćetko i Dukić“, „za koliko je ispred“, „da ide direktno u stanicu, odma sad on je spreman“… Dešifrovane su i sljedeće poruke: „mora nosit kriptu pošli su, nije to lako izvest“, „nije lako ali moraćemo“… Nakon toga slijede dvije glasovne poruke okrivljenog Zvicera poslate Kašćelanu i Vujotiću: „Stoje na parking tamo, neće da izađe iz auta na parking onaj za pregled neka se mali šćućuri tamo i šiba“, te „dovelo ga je dvije patrole tamo“. Zatim slijede tekstualne poruke sadržine: „Ne javlja se kućo ne otvara poruke“, „uhapšen je“, „kojeg adv mu slati samo treba odma advokat, ima li on svoga, prije nego ga slome“, „Šklempo je bio na klupu i on dva puta prošao pored Ćetkovića na parking i ovaj potrčao tamo da javi“, „metak u cijev“…

Napominju da je za krivično djelo pokušaj ubistva dovoljno to što je Mujović sa pištoljem u čijoj je cijevi bio metak, čekao ispred policije, ta da ne treba da preduzme bilo koju drugu međuradnju do same radnje izvršenja, u konkretnom slučaju pucanja u žrtvu, u čemu je spriječen nailaskom policije.

Vrhovni sud Crne Gore imao je u vidu i vremensku povezanost između izvršenja krivičnog djela i posljedice, jer je okrivljenom bilo poznato da žrtva dolazi upravo na to mjesto i čekao je njen nailazak. Iz toga proizilazi da dolazak žrtve nije bio neizvjestan, već naprotiv provjeren, te da prema tome postoji subjektivno-objektivna veza uzimajući u obzir prostorno vremensko jedinstvo iz čega proističe da se radi o pokušaju, a ne o pripremnim radnjama, kako se to osnovano ukazuje u zahtjevu za zaštitu zakonitosti vrhovnog državnog tužioca.

Jovan Vukotić ubijen je u Istanbulu 8. septembra 2022. godine, prenosi Dan.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *