Његова круна се чува у Цетињском манастиру: Цар Душан Силни – најбољи војник свога времена
1 min readНа данашњи дан, 20. децембра 1355, умро је Стефан Урош IV Душан Немањић, познат и као Душан Силни је био српски средњовековни краљ 1331.- 1345. и први српски цар 1346.- 1355.
Био је син краља Стефана Уроша III Дечанског и отац цара Стефана Уроша V, у народу прозваног Нејаким, последњег владара из династије Немањића.
Цар Душан је значајно проширио границе српске државе према југу, све до Коринтског залива, искористивши унутрашње немире у Византији.
По освајању великих византијских територија Стефан Душан се 1345. прогласио за цара Срба, Грка (тј. Ромеја) и Бугара, српску цркву је са ранга архиепископ је уздигао на ранг патријаршије, да би га први српски патријарх Јоаникије 1346. крунисао.
Познат је и по доношењу Душановог законика, најзначајнијег српског средњовековног правног акта. Завршио је манастир Дечане, задужбину свога оца, а његова најзначајнија задужбина био је Манастир Светих архангела код Призрена, гдје се налазио и његов гроб. Без обзира на то, Стефан Душан је једини владар из династије Немањића који није био проглашен за свеца после смрти.
Његова круна се чува у Цетињском манастиру. Круна се чува на Цетињу и утврђено је да је вријеме њене израде крај XIII и почетак XIV века. Последњи пут је употребљена приликом крунисања књаза Николе за црногорског краља 1910. године. Том приликом из симболике се књаз Никола крунисао једином поуздано сачуваном круном Немањића.
Душан Силни, сматран је за “најбољег војника свога времена“. Био је рођени побједник, изузетна личност српске, али и европске историје. Цар и самодржац Срба и Грка, висок, прекрасног изгледа и тјелесно врло лијепо грађен, је био гласовити војсковођа и најмоћнији владар тадашње Европе.
Био је жестоког карактера, еруптивне природе, али је знао и да смирено остварује своје намјере. Умио је да буде суров, јер је такво било доба у којем је живио, и које није красила сентименталност. Образован, волио је луксуз, о чему свједоче записи многобројних дубровачких и млетачких трговаца. Држао је бројну војску и ону најамничку, најбољу која се тада могла набавити у Европи.
Душан је рођен у Србији, међутим, његово стварно мјесто рођења је Цариград, “зеница хришћанске вјере”, који је у сјећању младог српског принца остао упамћен као град ненадмашне љепоте, блиставих цркава, ушушкан у облацима опојног мириса најбољег пунтског тамјана, саздан од мрамора, злата и духа. Али, ти дани цариградског прогонства бацили су оловно тешку сјенку на дјечакову душу, очврснувши му карактер, не скаменивши му срце.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ucite istoriju braco a narocito vi na Cetinju da bi znali ko ste i sta ste . Onu bruku sto napraviste na Cetinju ostace VJECNA.
Dusan Silni nije bio nikakav okupator. On je objedinio i oslobodio srpske zemlje. To sto mi ucimo laznu istoriju Srba je nas problem.
Car Dusan je prvobitno bio proglasen za svetitelja ali se od toga odustalo, vjerovatno da bi se izgladili odnosi sa Carigradom.
Neka mu je vjecna slava!
Аман, људи,то је 20.децембар по јулијанском календару, дакле + 13 дана.
A oce li nam ko rec kad ocu izvadi ochi? Koji je to datum? Svedno, stari ili novi kalemdar.
Tebi je neko mozak izvadio. Vratise u osnovnu skolu da bolje ucis srpsku istorijui srpski jezik, pa neces vise biti anoniman.
…u pravu si, i od samoga sebe treba se kriješ , anonimni provokatoru i sitna dušo …štete što nisi živeo u Dušanovo vreme da mu sugeriraš da oca smeni na partijskom kongresu ili da vec tada organizuje Vl plenum na Brionima !
Za presto su se ubijali i Englezi i u Vizantiji Turci, Bajazit ubio brata itd itd.
za datum ne znam, ali za godinu pouzdano znam, 1355 sigurno nije bila, nego 6863.
Џабе причамо да се догађаји који су се десили по црквено- православном календару, а то су сви до 1918. у Србији и Црној Гори, не могу рачунати и обиљежавати по папистичко-грађанском европском календару, џабе, глуви су сви, па чак и љетописци у Митрополији.