IN4S

IN4S portal

Njegova kruna se čuva u Cetinjskom manastiru: Car Dušan Silni – najbolji vojnik svoga vremena

1 min read
Na današnji dan, 20. decembra 1355, umro je Stefan Uroš IV Dušan Nemanjić, poznat i kao Dušan Silni je bio srpski srednjovekovni kralj (1331.-1345.) i prvi srpski car (1346.-1355.)

Car Dušan

Na današnji dan, 20. decembra 1355, umro je Stefan Uroš IV Dušan Nemanjić, poznat i kao Dušan Silni je bio srpski srednjovekovni kralj 1331.- 1345. i prvi srpski car 1346.- 1355.

Bio je sin kralja Stefana Uroša III Dečanskog i otac cara Stefana Uroša V, u narodu prozvanog Nejakim, poslednjeg vladara iz dinastije Nemanjića.

Car Dušan je značajno proširio granice srpske države prema jugu, sve do Korintskog zaliva, iskoristivši unutrašnje nemire u Vizantiji.

Po osvajanju velikih vizantijskih teritorija Stefan Dušan se 1345. proglasio za cara Srba, Grka (tj. Romeja) i Bugara, srpsku crkvu je sa ranga arhiepiskop je uzdigao na rang patrijaršije, da bi ga prvi srpski patrijarh Joanikije 1346. krunisao.

Poznat je i po donošenju Dušanovog zakonika, najznačajnijeg srpskog srednjovekovnog pravnog akta. Završio je manastir Dečane, zadužbinu svoga oca, a njegova najznačajnija zadužbina bio je Manastir Svetih arhangela kod Prizrena, gdje se nalazio i njegov grob. Bez obzira na to, Stefan Dušan je jedini vladar iz dinastije Nemanjića koji nije bio proglašen za sveca posle smrti.

Njegova kruna se čuva u Cetinjskom manastiru. Kruna se čuva na Cetinju i utvrđeno je da je vrijeme njene izrade kraj XIII i početak XIV veka. Poslednji put je upotrebljena prilikom krunisanja knjaza Nikole za crnogorskog kralja 1910. godine. Tom prilikom iz simbolike se knjaz Nikola krunisao jedinom pouzdano sačuvanom krunom Nemanjića.

Dušan Silni, smatran je za “najboljeg vojnika svoga vremena“. Bio je rođeni pobjednik, izuzetna ličnost srpske, ali i evropske istorije. Car i samodržac Srba i Grka, visok, prekrasnog izgleda i tjelesno vrlo lijepo građen, je bio glasoviti vojskovođa i najmoćniji vladar tadašnje Evrope.

Bio je žestokog karaktera, eruptivne prirode, ali je znao i da smireno ostvaruje svoje namjere. Umio je da bude surov, jer je takvo bilo doba u kojem je živio, i koje nije krasila sentimentalnost. Obrazovan, volio je luksuz, o čemu svjedoče zapisi mnogobrojnih dubrovačkih i mletačkih trgovaca. Držao je brojnu vojsku i onu najamničku, najbolju koja se tada mogla nabaviti u Evropi.

Dušan je rođen u Srbiji, međutim, njegovo stvarno mjesto rođenja je Carigrad, “zenica hrišćanske vjere”, koji je u sjećanju mladog srpskog princa ostao upamćen kao grad nenadmašne ljepote, blistavih crkava, ušuškan u oblacima opojnog mirisa najboljeg puntskog tamjana, sazdan od mramora, zlata i duha. Ali, ti dani carigradskog progonstva bacili su olovno tešku sjenku na dječakovu dušu, očvrsnuvši mu karakter, ne skamenivši mu srce.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Njegova kruna se čuva u Cetinjskom manastiru: Car Dušan Silni – najbolji vojnik svoga vremena

  1. Ucite istoriju braco a narocito vi na Cetinju da bi znali ko ste i sta ste . Onu bruku sto napraviste na Cetinju ostace VJECNA.

    15
    1
  2. Dusan Silni nije bio nikakav okupator. On je objedinio i oslobodio srpske zemlje. To sto mi ucimo laznu istoriju Srba je nas problem.

    16
    1
    1. Car Dusan je prvobitno bio proglasen za svetitelja ali se od toga odustalo, vjerovatno da bi se izgladili odnosi sa Carigradom.
      Neka mu je vjecna slava!

      11
      1
    1. A oce li nam ko rec kad ocu izvadi ochi? Koji je to datum? Svedno, stari ili novi kalemdar.

      3
      24
      1. Tebi je neko mozak izvadio. Vratise u osnovnu skolu da bolje ucis srpsku istorijui srpski jezik, pa neces vise biti anoniman.

        27
        3
        1. …u pravu si, i od samoga sebe treba se kriješ , anonimni provokatoru i sitna dušo …štete što nisi živeo u Dušanovo vreme da mu sugeriraš da oca smeni na partijskom kongresu ili da vec tada organizuje Vl plenum na Brionima !

    2. Džabe pričamo da se događaji koji su se desili po crkveno- pravoslavnom kalendaru, a to su svi do 1918. u Srbiji i Crnoj Gori, ne mogu računati i obilježavati po papističko-građanskom evropskom kalendaru, džabe, gluvi su svi, pa čak i ljetopisci u Mitropoliji.

      7
      1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *