Na današnji dan završen Berlinski kongres: Srbiji priključene oslobođene teritorije na jugu
1 min readNa današnji dan 1878. godine završen je Berlinski kongres, na kojem je revidiran Sanstefanski mirovni ugovor. Odlukama Berlinskog kongresa Srbiji su priključene oslobođene teritorije na jugu od kojih su obrazovani Niški, Pirotski, Toplički i Vranjski okrug, takođe, priznata joj je potpuna suverenost. Austro-Ugarskoj je dato pravo da okupira Bosnu i Hercegovinu i da stacionira svoj garnizon u Raškoj oblasti (Novopazarski sandžak), a Britaniji da okupira Kipar. Rumunija je postala nezavisna. Bugarska je formirana kao kneževina pod suverenitetom turskog sultana, dok je Istočna Rumelija je ostala u sastavu Turske u autonomnom statusu. Rusija je dobila proširenja na Kavkazu.
100. p. n. e. – Rođen je rimski vojskovođa, pisac i državnik Gaj Julije Cezar, jedna od najmarkantnijih ličnosti antičke istorije. Republikanski zaverenici ubili su ga 44. p.n.e. na dan martovskih ida, ali time nisu uspeli da spasu republiku – što je bio njihov cilj. U početku karijere bio je pristalica stranke populista, rimskih republikanskih demokrata, uz čiju je pomoć 68. počeo da se penje lestvicama moći, postavši kvestor, zatim edil, pretor i prokonzul u Španiji. Ambiciozan i bezobziran, okrenuo je leđa populistima i 60. sklapa Prvi trijumvirat o podeli vlasti s Gnejem Pompejem i Markom Licinijem Krasom. Vojnički se proslavio osvajanjem Galije (grubo, danas Francuska i Belgija). Posle Krasove smrti ušao je vojskom na teritoriju Rima – za prelazak granične rečice Rubikon vezuje se znamenita njegova izjava: „Kocka je bačena“ (na teritoriji samog Rima nisu smele da se nalaze naoružane trupe – prelazak Rubikona značio je građanski rat). Potukao je Pompejeve snage 48. u bici kod Farsale u Tesaliji. Pripojio je Egipat, iz kog je doveo grčkog astronoma Sosigena koji mu je pomogao da reformiše računanje vremena i sačini Julijanski kalendar. Dosta je pisao i bio je dobar stilista, ali su izgubljene njegove pesme i gramatički spis „O analogiji“. Ostala dela: „Komentari o građanskom ratu“, „Komentari o Galskom ratu“.
1839 – U Beogradu su prvi put održani izbori za Opštinu grada Beograda. Ukazom o „Ustrojaniju obština“ sve opštine u Srbiji su podeljene u tri reda: prvoj je pripadao Beograd, drugoj okružne i druge varoši, a trećoj seoske opštine. U Beogradu su birana 32 člana gradske opštine – „najčestitija, najrazumnija i najpravdoljubivija“. Svi članovi gradske opštine svoju dužnost su obavljali besplatno.
1930 – U glavnom gradu Urugvaja Montevideu počelo je Prvo svetsko fudbalsko prvenstvo, na kojem je u konkurenciji 13 ekipa pobedila reprezentacija zemlje domaćina. Kraljevina Jugoslavija (koju su bojkotovali klubovi iz Zagreba, Sarajeva i Subotice) je kao najbolje plasirana reprezentacija izvan Amerike podelila treće i četvrto mesto, ali je FIFA, zbog gol-razlike rangirala SAD kao trećeplasiranu.
1943 – Četnici su u Drugom svetskom ratu tokom bitke na Sutjesci, u obračunu s partizanima kod sela Vrbnice u fočanskom kraju, zarobili i ubili pisca Ivana Gorana Kovačića i profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu dr Simu Miloševića. Kovačić je autor potresne poeme „Jama“ o zločinima hrvatskih ustaša nad Srbima, kao i dela „Štrajk u fabrici štrebera“, „Humoreske i satire“, „Par nas s Parnasa“ a Milošević više radova iz oblasti parazitologije, mikrologije i bakteriologije.
Dan kada su „braća“ Rusi pokušali da prošire Bugarsku na srpski račun i dan kada su srpsku BiH prepustili katoličkim AUgarima, iza srpskih leđa, zbog sopstvenih interesa nižeg reda.
Sledeći kongres svetskog značaja biće Moskovski , spremite se đavolove sluge da platite za sva zla koja ste učinili nemoćnima i slabijima !
…bice mikro drzavice…