ИН4С

ИН4С портал

На пензију чека 1.500 мајки

1 min read

Министарство рада и социјалног старања још није утврдило процедуру по којој ће се мајке са троје и више дјеце пријављивати за накнаде које им следују на основу измјена Закона о социјалној и дјечјој заштити. У овом ресору још немају податке колико мајки ће имати право на ову накнаду.

samohrane-majke

Према незваничним процјенама, у Црној Гори је око 4.000 жена са троје и више дјеце, а очекује да око 1.500 њих има право на накнаду. Координатор мреже жена у Унији слободних синдиката (УСС) Лидија Пејовић објашњава да је утврђивање тачног броја жена које би добијале накнаду главобоља државних институција, јер се не зна колико њих ће уопште тражити то право.

Скупштина је 16. јула гласовима 43 посланика усвојила измјене Закона о социјалној и дјечијој заштити, којима је предвиђено да запослене и незапослене мајке са троје и више дјеце имају право на доживотну новчану накнаду, те да се обезбиједи доживотна накнада за родитеља, односно његоватеља, који брине о дјетету са посебним потребама. Против закона било је 27 посланика, углавном из ДПС-а. Закон је 31. јула објављен у Службеном листу, а његова примјена треба да почне 1. јануара 2016. године, јер ове године средства за накнаде мајкама нијесу планирана. Закон је предложио посланик Социјалистичке народне партије (СНП) Александар Дамјановић.

Законом је прецизирано да ће мајке које су родиле троје дјеце и оствариле најмање 25 година радног стажа, односно родиле четворо дјеце и имају најмање 15 година стажа, остваривати накнаду од 70 одсто просјечне нето зараде у Црној Гори, остварене у години која претходи години остваривања тог права. Накнаду у износу од 40 одсто од просјечне нето зараде могу примати и жене које су родиле троје или више дјеце, а које се налазе на евиденцији Завода за запошљавање најмање 15 година.

Посланик ДПС-а Нада Дробњак најавила је подношење иницијативе Уставном суду за оцјену уставности тог акта. Уколико Уставни суд не обори закон, од наредне године жене које имају радно искуство примаће око 330 еура накнаде, а оне које су незапослене 190.

Из Министарства рада и социјалног старања за „Дан” је саопштено да се тренутно ради на прикупљању података о томе колико ће новца требати за исплату накнада и колико жена ће их примати.

Прописана накнада је право на материјално давање из социјалне и дјечје заштите, која ће се примјењивати од јануара 2016. године. У циљу примјене одредби извршиће се допуна постојећег правилника, којим ће се прописати услови за остваривање права на материјална давања из социјалне и дјечје заштите и потребни докази за остваривање права на наведену накнаду кажу у министарству.

Коментаришући иницијативу Наде Дробњак, у министарству кажу да свако може да се обрати Уставном суду, али да они то неће радити.

Министарство рада и социјалног старања је изразило став да ће поштовати одредбе Закона о социјалној и дјечјој заштити, које се односе на наведену накнаду. Када је у питању оцјена уставности, дати су право и могућност да свако правно и физичко лице може поднијети иницијативу Уставном суду и на то надлежни државни органи не могу утицати наводе у министарству.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net