IN4S

IN4S portal

Na penziju čeka 1.500 majki

1 min read

Ministarstvo rada i socijalnog staranja još nije utvrdilo proceduru po kojoj će se majke sa troje i više djece prijavljivati za naknade koje im sleduju na osnovu izmjena Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. U ovom resoru još nemaju podatke koliko majki će imati pravo na ovu naknadu.

samohrane-majke

Prema nezvaničnim procjenama, u Crnoj Gori je oko 4.000 žena sa troje i više djece, a očekuje da oko 1.500 njih ima pravo na naknadu. Koordinator mreže žena u Uniji slobodnih sindikata (USS) Lidija Pejović objašnjava da je utvrđivanje tačnog broja žena koje bi dobijale naknadu glavobolja državnih institucija, jer se ne zna koliko njih će uopšte tražiti to pravo.

Skupština je 16. jula glasovima 43 poslanika usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima je predviđeno da zaposlene i nezaposlene majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu novčanu naknadu, te da se obezbijedi doživotna naknada za roditelja, odnosno njegovatelja, koji brine o djetetu sa posebnim potrebama. Protiv zakona bilo je 27 poslanika, uglavnom iz DPS-a. Zakon je 31. jula objavljen u Službenom listu, a njegova primjena treba da počne 1. januara 2016. godine, jer ove godine sredstva za naknade majkama nijesu planirana. Zakon je predložio poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Aleksandar Damjanović.

Zakonom je precizirano da će majke koje su rodile troje djece i ostvarile najmanje 25 godina radnog staža, odnosno rodile četvoro djece i imaju najmanje 15 godina staža, ostvarivati naknadu od 70 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u godini koja prethodi godini ostvarivanja tog prava. Naknadu u iznosu od 40 odsto od prosječne neto zarade mogu primati i žene koje su rodile troje ili više djece, a koje se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje najmanje 15 godina.

Poslanik DPS-a Nada Drobnjak najavila je podnošenje inicijative Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti tog akta. Ukoliko Ustavni sud ne obori zakon, od naredne godine žene koje imaju radno iskustvo primaće oko 330 eura naknade, a one koje su nezaposlene 190.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja za „Dan” je saopšteno da se trenutno radi na prikupljanju podataka o tome koliko će novca trebati za isplatu naknada i koliko žena će ih primati.

Propisana naknada je pravo na materijalno davanje iz socijalne i dječje zaštite, koja će se primjenjivati od januara 2016. godine. U cilju primjene odredbi izvršiće se dopuna postojećeg pravilnika, kojim će se propisati uslovi za ostvarivanje prava na materijalna davanja iz socijalne i dječje zaštite i potrebni dokazi za ostvarivanje prava na navedenu naknadu kažu u ministarstvu.

Komentarišući inicijativu Nade Drobnjak, u ministarstvu kažu da svako može da se obrati Ustavnom sudu, ali da oni to neće raditi.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja je izrazilo stav da će poštovati odredbe Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koje se odnose na navedenu naknadu. Kada je u pitanju ocjena ustavnosti, dati su pravo i mogućnost da svako pravno i fizičko lice može podnijeti inicijativu Ustavnom sudu i na to nadležni državni organi ne mogu uticati navode u ministarstvu.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net