Најезде комараца као последица метеоролошких и биолошких прилика
1 min readПише: Владимир Крстин
Метеоролошке прилике у нашим крајевима које се огледају у свакодневно израженим снажним нестабилностима праћеним порастом температура, великом количином падавина и великом релативном влажношћу ваздуха изузетно погодују интензивном разможавању и развоју популација комараца, како кућних форми тако и речних врста.
Томе такође доприносе и високи водостаји река, бара, језера као и њихови многобројни изливи који се, сведоци смо, огледају у хиљадама хектара забарених и поплављених површина. Управо такво окружење делује као својеврсни „инкубатор“ развоја различитих врста комараца од којих је појединима довољно и веома мало плитке воде да би изнедриле обилно потомство.
Сагледавајући све ово као и узимајући податке са терена у смислу мониторинга, анализе врста и бројности популације комараца, како ларви тако и одраслих форми, лако се може доћи до закључка о масовности ових инсеката који поред иритирајућег ефекта на људе могу често произвести и озбиљне здравствене последице у виду преноса двадесетак и више врста различитих болести попут вируса Западног нила, денге и чикунгуња грознице, итд. Једна од врста која може бити потенцијално врло опасна у смислу поменутог контекста је и азијски тиграсти комарац који је увелико распрострањем у нашим градовима и насељеним местима.
Имајући наведено у виду треба прибећи активним мерама борбе против ових инсеката током целе сезоне пролеће-лето-јесен, ларвицидним и третманима одраслих форми, а које се морају огледати како у систематичности тако и потребним и довољним третираним површинама са акцентом на критичне локације, одабиру средстава која се аплицирају и методе сузбијања да би учинак био адекватан.
Искуствено и оно што се у пракси показало као најефикасније, најучинковитије методе су спрегнути третмани уредјајима са земље и авионским третманима из ваздуха.
Притом, третирање авионима из ваздуха би требало интензивно применити на великим површинама као што су приобаља река, језера, баре и забарене површине, мочварна подручја, шумски и појасеви са шикарама, коровом и другим растињем, итд. као и свуда тамо где земаљска опрема не може допрети, а где примена авијације може одиграти своју улогу. Ово се односи како на третирање одраслих форми комараца тако и на третирање њихових ларви.
Треба нагласити, а обзиром да је јако важно да током једног третмана буде обухваћена што већа површина да би ефекти били максимални, висока динамичност и мобилност авијације долази до максималног изражаја. У прилог овоме говори то да један авион током третмана може обрадити површину од две хиљаде хектара. Тако, у координисаној акцији са три или четири авиона у периоду од око 90 минута може бити истретирана површина од шест до осам хиљада хектара у раним вечерњим сатима када активности многих врста комараца имају свој максимум или исто тако у раним јутарњим или преподневним сатима. Сумирајући поменути пример, а у случају третмана вече-јутро врло брзо и ефикасно се може обрадити површина од 12 до 16 хиљада хектара што представља значајно подручје.
Ако томе придодамо истовремени рад земаљских екипа можемо очекивати резултате акција третирања са високим степеном успешности.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: