Najezde komaraca kao posledica meteoroloških i bioloških prilika
1 min readPiše: Vladimir Krstin
Meteorološke prilike u našim krajevima koje se ogledaju u svakodnevno izraženim snažnim nestabilnostima praćenim porastom temperatura, velikom količinom padavina i velikom relativnom vlažnošću vazduha izuzetno pogoduju intenzivnom razmožavanju i razvoju populacija komaraca, kako kućnih formi tako i rečnih vrsta.
Tome takođe doprinose i visoki vodostaji reka, bara, jezera kao i njihovi mnogobrojni izlivi koji se, svedoci smo, ogledaju u hiljadama hektara zabarenih i poplavljenih površina. Upravo takvo okruženje deluje kao svojevrsni „inkubator“ razvoja različitih vrsta komaraca od kojih je pojedinima dovoljno i veoma malo plitke vode da bi iznedrile obilno potomstvo.
Sagledavajući sve ovo kao i uzimajući podatke sa terena u smislu monitoringa, analize vrsta i brojnosti populacije komaraca, kako larvi tako i odraslih formi, lako se može doći do zaključka o masovnosti ovih insekata koji pored iritirajućeg efekta na ljude mogu često proizvesti i ozbiljne zdravstvene posledice u vidu prenosa dvadesetak i više vrsta različitih bolesti poput virusa Zapadnog nila, denge i čikungunja groznice, itd. Jedna od vrsta koja može biti potencijalno vrlo opasna u smislu pomenutog konteksta je i azijski tigrasti komarac koji je uveliko rasprostranjem u našim gradovima i naseljenim mestima.
Imajući navedeno u vidu treba pribeći aktivnim merama borbe protiv ovih insekata tokom cele sezone proleće-leto-jesen, larvicidnim i tretmanima odraslih formi, a koje se moraju ogledati kako u sistematičnosti tako i potrebnim i dovoljnim tretiranim površinama sa akcentom na kritične lokacije, odabiru sredstava koja se apliciraju i metode suzbijanja da bi učinak bio adekvatan.
Iskustveno i ono što se u praksi pokazalo kao najefikasnije, najučinkovitije metode su spregnuti tretmani uredjajima sa zemlje i avionskim tretmanima iz vazduha.
Pritom, tretiranje avionima iz vazduha bi trebalo intenzivno primeniti na velikim površinama kao što su priobalja reka, jezera, bare i zabarene površine, močvarna područja, šumski i pojasevi sa šikarama, korovom i drugim rastinjem, itd. kao i svuda tamo gde zemaljska oprema ne može dopreti, a gde primena avijacije može odigrati svoju ulogu. Ovo se odnosi kako na tretiranje odraslih formi komaraca tako i na tretiranje njihovih larvi.
Treba naglasiti, a obzirom da je jako važno da tokom jednog tretmana bude obuhvaćena što veća površina da bi efekti bili maksimalni, visoka dinamičnost i mobilnost avijacije dolazi do maksimalnog izražaja. U prilog ovome govori to da jedan avion tokom tretmana može obraditi površinu od dve hiljade hektara. Tako, u koordinisanoj akciji sa tri ili četiri aviona u periodu od oko 90 minuta može biti istretirana površina od šest do osam hiljada hektara u ranim večernjim satima kada aktivnosti mnogih vrsta komaraca imaju svoj maksimum ili isto tako u ranim jutarnjim ili prepodnevnim satima. Sumirajući pomenuti primer, a u slučaju tretmana veče-jutro vrlo brzo i efikasno se može obraditi površina od 12 do 16 hiljada hektara što predstavlja značajno područje.
Ako tome pridodamo istovremeni rad zemaljskih ekipa možemo očekivati rezultate akcija tretiranja sa visokim stepenom uspešnosti.