IN4S

IN4S portal

NATO bombardovanje uzrok povećanja malignih oboljenja kod djece

1 min read
Bombardovanje 1999. godine ostavilo je nesagledive posljedice po Srbiju, „zemlju žrtvu” koja, ne samo iz svojih, već iz civilizacijskih razloga mora da sačuva istinu „za opomenu i nauk sebi i drugima".
NATO

NATO ubijanje djece

Djeca rođena između 1999. i 2015. godine bila su izložena toksičnom faktoru koji je uticao da budu podložni malignim bolestima, pokazalo je istraživanje Komisije za istragu posljedica NATO bombardovanja 1999. godine koje je predstavljeno danas.

Predsjednik te Komisije Darko Laketić kazao je novinarima u Skupštini Srbije da se istraživanje odnosilo samo na djecu, jer su ona manje izložena drugim faktorima rizika poput pušenja.

Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Institutom za javno zdravlje „dr Milan Jovanović Batut”, a pokazalo je da su najčešći tumori kod dece stare do četiri godine neuroektodermali, kod onih od pet do devet godina tumori krvi, od 10 – 14 godina tumor mozga, a od 15-18 godine solidni tumori.

„Ovo istraživanje nam nedvosmisleno pokazuje da je više generacija u određenom osjetljivom periodu bilo izloženo nekom faktoru koji ih je učinio osjetljivijim za oboljevanje od određene maligne bolesti u odnosu na druge generacije u istom uzrastu”, rekao je Laketić.

Laketić je kazao da Srbija ima novac za istraživanje posljedica NATO bombardovanja, kao i stručnjake, ali nije siguran da ima dovoljno sofisticirane opreme, te da će morati da je, ili nabavi, ili da se osloni na partnere iz inostranstva koji tu opremu imaju.

Mislim na Italijane koji su nam predali cjelokupnu dokumentaciju njihove Komisije i ponudili pomoć za analizu biohemijsku ili toksikolosku”, kazao je Laketić.

On je ocijenio da je bombardovanje 1999. godine ostavilo nesagledive posljedice po Srbiju za koju je rekao da je „zemlja žrtva” koja, ne samo iz svojih, već iz civilizacijskih razloga mora da sačuva istinu „za opomenu i nauk sebi i drugima”.

„Nisam siguram da postoji jedinstvena nacionalna svijest o stradanju Srbije u NATO agresiji 1999. godine, ali takva nesreća u cjelokupnoj srpskoj istoriji ne može se i ne smije zaboraviti, niti umanjivati ili prilagođavati prema potrebama i interesima velikih ili malih sila”, rekao je on.

Komisija za istragu posljedica NATO bombardovanja 1999. godine po zdravlje građana Srbije osnovana je prošle godine, prenosi Beta.

Pročitajte još:

Srbija i NATO

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “NATO bombardovanje uzrok povećanja malignih oboljenja kod djece

  1. Treba onog …………… darmanovica, i …………….. boskovica poves, pa ih sjes na uranijum, ili im dat da izjedu malo supe od osiromasenog uranijuma… Da se dobro nakrkaju, pa dako im dobro ucini, jer gori ne mogu bit no sto su, ……!

    1. U ovom izvještaju se ne pominje osiromašeni uranijum, blento. To su posledice zapaljenih rafinerija, trafostanica, hemijskih fabrika… Ne postoje posledice uranijuma osim za vojnike koji su se našli na mjestu udara a to je većinom bilo na Kosovu.

      1. Komlene, ja razumem sta ti govoris, ali budi manje ljut, bar kad su „naši“ u pitanju i ljudski ti se obracam, spusti puls.
        Stradao nam je Narod. Vojska zna. Lekari osim uske struke i ljudskosti najmanje znaju!
        Ne crtaj nove mete.
        Ja sam besan, krpio sam Ljude!, nema diznilenda.
        Podrži bez gorčine pravo naroda kome pripadas, da se izdigne. A Srbin si.
        Siguran sam, da nas u radijusu naseg prostora niko vise nece bombardovati.
        Hoces li da pucas u mene?
        Srbina iz Srbije. Znas da je to istina i „dekontaminacija.“
        Ali ja kao Srbin i profesionalac, moraću da odgovorim, imacu malo krvi, ali izdaju cu da kaznim.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *