НАТО-во чудно прикључење Црне Горе – бастиона корупције
1 min readВашингтонски званичници новог Хладног рата описују прикључење мале Црне Горе у НАТО као херојски чин против „руске агресије“ али то није прави разлог зашто је њено прикључење лоша идеја, пише Џонатан Маршал за независни истраживачки часопис Конзорцијум њуз (Consortium news).
„Питање је дана, обећава сенатор Аризоне Џон Мекејн, када ће амерички Сенат гласати одобрење којим би Црна Гора постала 29 чланица НАТО алијансе. Иако мали број Американаца умије и да нађе ову малу балканску нацију на карти, Црна Гора је постала још једно сумњиво жариште у новом сукобу Запада и Русије.“ наводи Маршал и објашњава:
„На први поглед, разлог проширења НАТО-а на ову државу од 2000 војника није очигледно. Њихових седам хеликоптера тешко да ће учинити Америку безбједнијом. Обамина администрација, која се залагала за пријем Црне Горе понудила је као рационалну чињеницу да је ова држава донирала неке минобацачке ракете коалицији која се бори против ИСИС-а и 1.2 милиона долара НАТО-вим операцијима у Авганистану прије више од три године“.
Међутим, истиче Маршал, та сума представља мање од трећине новца које амерички порезници плаћају за Авганистан по сату.
„Један се критичар нашалио: ‘Ако опстанак Запада зависи од прикључења Црне Горе у НАТО, сви бисмо требали да бјежимо ка бункерима’,“ наводи иронично новинар.
Маршал подвлачи да НАТО има тобожње строге критеријуме када је у питању пријем у Алијансу а који подразумијевају поштовање људских права и владавину права.
„Замјеник помоћника секретара одбране Мајкл Карпентер увјеравао је Комитет за спољне послове америчког Сената прошлог септембра да би пријем Црне Горе требао бити подржан јер та држава поштује вриједности демократије, инвидуалних слобода и владавине права.
Мора да му је промакао извјештај Фридом хауса (Freedom House) који су оцијeнили да је ова држава дјелимично слободна и када су у питању политичка права и грађанске слободе,“ наводи Маршал и истиче:
„Карпентер мора да није видио ни извјештај Стејт департмента о људским правима који је Црну Гору оптужио за безбројне повреде закона укључујући некажњавање ратних злочинаца, злостављање затвореника, насиље над мирним демонстрантима, и селективно гоњење политичких и друштвених противника.“
Црна Гора – бастион корупције
„Што се тиче ‘владавине права’,“ наставља Маршал, „треба нагласили да је Мила Ђукановића, који Црном Гором влада већ три деценије, Пројекат за извјештавање о организованом криминалу и корупцији (ОЦЦРП), организација којој припада неколико стотина истраживачких новинара који пријављују корупцију у Европи и Централној Азији, прогласио ‘човјеком године за организовани криминал и корупцију 2015. године‘.
Позивајући се на његов успјех у ‘креирању угњетавачке политичке атмосфере и економије коју гуши корупција и прање новца’, ОЦЦРП је нагласила да је Ђукановић ‘изградио рај клептократије и организованог криминала’. Огранизација је истакла његову улогу у шверцу цигарета са италијанским криминалним групама, преузимање државне банке од стране његове породице преко које се затим прао новац од организованог криминала; његову контравезна продају већине обале сумњивим страним олигарсима и давање држављанства озлогрлашеним регионалним нарко-босовима“, наводи Маршал у свом чланку.
Он је напоменуо да је након октобарских избора Ђукановић одступио са мјеста премијера али остао шеф владајуће партије те да је на његово мјесто је дошао Душко Марковић.
„Марковић, бивши шеф безбједности, сматра се једним од Ђукановићевих најближиих повјереника,“ стоји у извештају ОЦЦРП гдје се наглашава: „Њега је јавно оптужио бивши шеф полиције за борбу против огранизованог криминала за шверц цигарета, али му никада није суђено.“ Маршал наводи и да је Марковића 2014. године оптужио шеф владине истражне комсије да опструира истрагу о убиству угледног уредника и критичара Ђукановића.
„Западни медији су игнорисали ове проблематичне чињенице. Умјесто тога, то мало што су преносили о Црној Гори су биле сензационалне тврдње да су Руси ковали завјеру да убију Ђуканвића за вријеме октобарских избора,“ критички се осврће Маршал.
Новинар наводи да ватрени коментари које су слали мејнстрим медији подмећу политичке пожаре око Трампа, укључујући и истрагу против чланова његове кампање и њихових наводних контаката са Русијом, и оптужбе о наводној умијешаности Москве у изборе.
„Трампов став о Црној Гори остаје да тек буде одређен – то ће бити знак да ли он остаје критичан према НАТО-у или се окреће ка ратницима новог Хладног рата,“ стоји у закључку чланка.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Bruka!
… Vazda li je prvi među najgorima, jadi nas znali š njim! … Jel’ nominovan, jel’ viđen i za prošlu?
A ako je, biva, on najgori na svijet cijeli, ni mi bolji nijesmo!
… Kako se uopšte ne sprdam. Naprotiv!
Ko ga stiti i drzi na vlasti sve ove godine nego nato i amerika olosi jedne.