ИН4С

ИН4С портал

Нема више џабе ни код бабе: Скоро 250.000 Украјинаца у Немачкој изгубило статус „заштићеног лица“

1 min read

Прилив украјинских избеглица на берлинској железничкој станици, 2022 (Getty © Photo by Hannibal Hanschke/Getty Images)

На стотине хиљада украјинских избеглица изгубило је статус привремене заштите у Немачкој за само месец дана, показује нова анализа коју је објавио Евростат.

Тај статус, који је увео Европски савет, даје имигрантима из Украјине право на продужени боравак без виза у земљи, али и бесплатан смештај, медицинску негу и образовање.

Крајем јула око 1.110.600 Украјинаца у Немачкој наводно је имало привремену заштиту, што је највећи број у ЕУ и отприлике четвртина свих миграната у блоку.

Међутим, овај број је умањен за 236.925 људи у односу на претходни месец – према Евростату привремена заштита је поништена или због промене статуса лица или напуштања територије Немачке.

Смањење броја „привилегованих“ имиграната евидентирано је у тренутку све веће критике немачке владе због њеног третмана према украјинским избеглицама, које примају посебне бенефиције, то јест на исте немају право тражиоци азила из других земаља.

Најкритикованија мера је месечна „плата“ од 563 евра, што је сума знатно већа него у другим државама ЕУ, али и износ који се обично додељује Немцима с ниским примањима или другим финансијски угроженим држављанима ЕУ који живе у земљи.

Немачке опозиционе странке, укључујући конзервативну Хришћанско-социјалну унију (ЦСУ), тврде да су ови „поклони“ обесхрабрили Украјинце да траже посао, што и потврђују наводи „Дојче велеа“ да је стопа запослености међу украјинским избеглицама у Немачкој само 20 одсто – међу најнижим у поређењу са онима у другим земљама домаћинима.

У јуну је посланик ЦСУ Александер Добринд позвао Берлин да преиспита своју политику социјалне заштите и да изврши притисак на украјинске мигранте да нађу посао, али да депортује оне који су одбили да се интегришу.

Баварски министар унутрашњих послова Јоахим Херман такође заступа тезу да власт треба да подстакне украјинске мушкарце који испуњавају услове за регрутовање да се врате у своју земљу.

Његов колега из Баден-Виртемберга Томас Штробл сугерисао је да је социјална помоћ избеглицама омела „одбрамбену борбу Украјинаца“ обесхрабрујући војно способне Украјинце да учествују у сукобу.

РТ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *