IN4S

IN4S portal

Nema više džabe ni kod babe: Skoro 250.000 Ukrajinaca u Nemačkoj izgubilo status „zaštićenog lica“

1 min read

Priliv ukrajinskih izbeglica na berlinskoj železničkoj stanici, 2022 (Getty © Photo by Hannibal Hanschke/Getty Images)

Na stotine hiljada ukrajinskih izbeglica izgubilo je status privremene zaštite u Nemačkoj za samo mesec dana, pokazuje nova analiza koju je objavio Evrostat.

Taj status, koji je uveo Evropski savet, daje imigrantima iz Ukrajine pravo na produženi boravak bez viza u zemlji, ali i besplatan smeštaj, medicinsku negu i obrazovanje.

Krajem jula oko 1.110.600 Ukrajinaca u Nemačkoj navodno je imalo privremenu zaštitu, što je najveći broj u EU i otprilike četvrtina svih migranata u bloku.

Međutim, ovaj broj je umanjen za 236.925 ljudi u odnosu na prethodni mesec – prema Evrostatu privremena zaštita je poništena ili zbog promene statusa lica ili napuštanja teritorije Nemačke.

Smanjenje broja „privilegovanih“ imigranata evidentirano je u trenutku sve veće kritike nemačke vlade zbog njenog tretmana prema ukrajinskim izbeglicama, koje primaju posebne beneficije, to jest na iste nemaju pravo tražioci azila iz drugih zemalja.

Najkritikovanija mera je mesečna „plata“ od 563 evra, što je suma znatno veća nego u drugim državama EU, ali i iznos koji se obično dodeljuje Nemcima s niskim primanjima ili drugim finansijski ugroženim državljanima EU koji žive u zemlji.

Nemačke opozicione stranke, uključujući konzervativnu Hrišćansko-socijalnu uniju (CSU), tvrde da su ovi „pokloni“ obeshrabrili Ukrajince da traže posao, što i potvrđuju navodi „Dojče velea“ da je stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbeglicama u Nemačkoj samo 20 odsto – među najnižim u poređenju sa onima u drugim zemljama domaćinima.

U junu je poslanik CSU Aleksander Dobrind pozvao Berlin da preispita svoju politiku socijalne zaštite i da izvrši pritisak na ukrajinske migrante da nađu posao, ali da deportuje one koji su odbili da se integrišu.

Bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman takođe zastupa tezu da vlast treba da podstakne ukrajinske muškarce koji ispunjavaju uslove za regrutovanje da se vrate u svoju zemlju.

Njegov kolega iz Baden-Virtemberga Tomas Štrobl sugerisao je da je socijalna pomoć izbeglicama omela „odbrambenu borbu Ukrajinaca“ obeshrabrujući vojno sposobne Ukrajince da učestvuju u sukobu.

RT

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *