Неофеудализам и Срби
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/02/o-darko-djogo.jpg)
о. Дарко Ристов Ђого
Пише: о. Дарко Ристов Ђого
Тврдња да су људи елемент државности јер је држава људска заједница не представља баналну таутологију већ израз хуманистичке свијести: баш зато што човјек јесте посебно биће, заједница коју он образује носи у себи посебан карактер, разликује се од природе и животиња онако како се човјек разликује од њих. Што опет значи да када човјек престаје да себе види посебним у односу на животињски свијет, и држава представља да има смисла.
Наравно, оно најочигледније значење – држави су, да би постојала, неопходни људи – стоји као логички непобитна тврдња. Опет: људи који живе у једној држави нису само статистички број већ заувијек вриједи оно што је још Платон спознао и изрекао: један полис не сачињавају зграде и не бране зидови. Већ људи, грађани. Хришћанско поимање политичког би се надовезало на Платона опоменом да „ако Господ неће сачувати град, узалуд не спава стража“. Нешто је у држави човјеково, нешто, опет, Божије.
Но колико је човјеково? И чија је држава одговорност? Наравно: сваког њеног грађанина, тј. сваког припадника једног завјетног народа који гради ту државу или, уколико му се интеграције не дозвољавају, државе. Па ипак: „Коме је много дато, од њега ће се много и тражити“ (Лк. 12,48), каже Богочовјек. Може ли нам се зато десити да државе које смо стекли изгубимо не због УЧК терора, или звецкања оружјем из Сарајева, већ због тога што дезоријентисани улазимо у ХХI вијек прихвативши оно што Слободан Владушић назива неофеудализмом. Концепт је врло животан и видљив: у свијету се напушта концепт људског достојанства, заснован на хришћанској идеји о човјеку који је створен по слици и прилици Божијој и бићу толико драгом Богу да је Син Божији постао „човјек у свему осим у гријеху“. Људски род се убрзано раздјељује на повлашћену „властелу“ која ће новцем, према Хараријевој дистопији, моћи да себи приушти и „несмртност“ (с једне стране) и на „масе“ биочестица, потрошних људских бића чије достојанство неће ни постојати (с друге стране). Нови феудализам, дакле, подразумијева „благородне“ господаре и замјењиве дијелове економског и политичког механизма.
Неофеудална парадигма прва је асоцијација ако сте ових дана у једним бањалучким новинама прочитали чланак у коме је демографска „струка“ понудила рјешење за смањење броја становника у Српској – досељавање! Одакле, додуше, није речено, али у Српској немамо чак ни руско-украјински талас. У Фочи, рецимо, већ имамо непалске раднике на кинеским хидроцентралама које се граде на некада српским ријекама. На Медицинском факултету студирају дјеца из Индије и Бангладеша – засада су ту само да окончају студије, али ако узмемо у обзир миграцију љекарског кадра ка Западу, треба да очекујемо да ће неко од гостију остати да нас лијечи. Наравно, миграција је увијек било. Но лакоћа с којом се неофеудалци односе према нама (кад затреба кметова и занатлија – дотичне довести!) подсјећа само на руске љетописе када уздишу над чињеницом да су Монголи након разорења древне Руси све занатлије одвели у Монглолију.
Непобитна је чињеница да смо данас невитална нација. Све наше илузије и културна лутања дошла су на наплату. Живот, тј. историја настају на пресјеку Духа и материје. Дух даје смисао тијелу, али не може без тијела. Отуда у свакој култури начело живота – смислене виталности – може да оживотвори материју: државу, економију, друштво, али не вриједи обратно. Култура може да дође до ивице опстанка са ужасно малом материјалном основом (примјер: српска култура за вријеме османског ропства, руска култура за вријеме татарског јарма), али материјална основа не може да замијени одговор на питање – чему живјети?
Деценијама се код нас понављала економска мантра о потреби да држава финансијски помаже вишедјетне породице. Ово убјеђење је одговарало општем, материјалистичком консензусу епохе који каже: „Све се може купити – више новца, више дјеце“ (иако се статистика одавно показивала да вриједи обратно – материјално потентнија друштва његују егоманијакалну окренутост себи па мањак радне снаге надокнађују „увозом“). Но није требало помагати само новцем већ изградити културни образац у коме ће човјек бити пречи од новца. Јер узалуд чак и новац тамо гдје је све – читава културна парадигма – окренута против породице, тамо гдје све друго говори против обавезивања, жртвовања, себедавања. Епохални дух који каже „уграби што више“ не може се преварити медијским привидима. Када политичка елита, у неутаживој грамзивој охолости бахато граби себи (стидећи се све мање, па и хвалећи се безобзирношћу), нико није луд да повјерује да ће нека телевизијска акција па чак ни „системска мјера“ промијенити ствар. Да заиста вјерују у своје слогане, наши политичари би и сами имали вишедјетне породице и доживљавали државу не као породични феуд већ родитељском љубављу која не познаје „своју“ и „туђу“ дјецу.
Но томе је крај: неофеудализам је с временом потпуно преструктурисао српско друшвто и свим нашим државама. Средња класа чили између „добитника транзиције“ (који нису само они с врха већ читава једна „властела“ чији је једини квалитет – политичка лојалност и „снађеност“ у клептократији) и „губитника транзиције“ (који, политички демотивисани и лишени гласа или протестно гласају за било који облик опозиције или одлазе или просто нестају). Иако је неофеудализам првенствено западни изум, Колективни запад данас и даље има довољно јаку медијску машинерију која продукује културну илузију не само о просперитетном и уређеном већ и бар донекле егалитарном друштву. То је разлог зашто се тамо исељавају и занатлије и ситуирани људи – српско себепоимање одувијек је подразумијевало једну врсту завјетне егалитарности: вожда па и краљ је један од нас, први међу једнакима.
Друштвено раслојавање – нарочито у случају Српске – опасније је од политичких притисака. Сарајево нас хомогенизује – политички и друштвени талог који, манипулишући светињом Српства, пуни своје џепове – фрагментише, уништава и празни Српску. Можда српски политичари бране „државу“, појмљену као посјед, али док одбране државу, уништите друштво. Ми немамо политичку елиту, а све друге су нам потрошене или нису настале. Између осталог и зато што она политичка има потребу да сваку – културну и духовну – упрегне и искористи као забављачки декор. Старом феудализму је, за подршку његовој политичкој метафизици, била неопходна духовна култура. Неофеудализму су за подршку декаденцији потребни – забава и амнезија. Зато они не само да не разумију већ им није ни потребна култура.
Наравно, сам концепт политичке елите упитан је и врло услован. Наше политичке елите углавном воде поријекло са друштвеног дна или из оног дијела некадашње средње класе који се на вријеме престројио према декадентном духу културе грабљења и потрошње (тиме се, уосталом, и објашњава „ефикасност“ приликом „првобитне акумулације капитала“, како се стручно назива почетна крађа, онај „први милион“ о чијем се поријеклу не пита). Културна инерција ни овдје нам није наклоњена. Крах хуманистичког концепта културе означава крај могућности да потомци буду племенитији и просвећенији људи од очева: зато су краљ Петар Карађорђевић и књаз Михаило Обреновић могли да се десе тада, али не и данас.
Преокретање културне и цивилизацијске парадигме и даље није на видику, и поред амбиса нуклеарног рата. Преокрет би захтијевао чудо које још није на помолу – себеспознају наших виновника пропасти да нас воде у нестанак раслојавањем и подјармљивањем. Но људи се тешко одричу стечене имовине, права и власти над другим људима. Неофеудализам је настао у срцу Мегалополиса, у Швабовом лонцу, али он је и те како наша стварност. Православни свијет и даље је културни вазал Колективног запада – православље зато ни у руском, ни у српском друштву још увијек није промијенило биополитичку катастрофу коју живимо, није постало везивно ткиво и оквир којим ћемо се одгурнути са ивице на којој се налазимо.
Рат је. Стижу извјештаји с фронта. Но српски и руски народ ће почети да побјеђују у тренутку када нам се друштва консолидују – самим тим ће се консолидовати и државе. Побиједићемо само ако и када се Срба и Руса почне рађати више него што их умире. Када заједница побједи унутрашње силе које је разарају. Већ по том успјеху знаћемо да ће потомци бити бољи од нас.
Печат
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)