IN4S

IN4S portal

Novi zakon o nacionalnim simbolima: Prebrojavanje i agresivna priprema za predstojeći popis

Omiljena mi je odredba ovog bogdanovićevskog zakona da se pravo na simbole ostvaruje ako neka nacija ima određeni procenat "na dva uzastopna popisa". Ova nakarada od odredbe znači da neka zajednica može da izgubi pravo na dvadeset godina, ako u jednom popisu padne ispod 5 ili 50%

Ilustracija

„O novom zakonu o nacionalnim simbolima se već polako piše sa bombastičnim naslovima vezanim za ovu ili za onu zastavu. Izgleda da su se Albanci najviše borili da legalizuju svoju, pa su usput legalizovane i druge zastave za svadbe i veselja“, napisao je na svom Fejsbuk profilu Nebojša Babović.

Kako navodi, čitajući samo dio nacrta, oduševio sam se sa koliko ograničenja se propisuju pojedine odredbe. Oduševio bih se još više da sam psiholog, jer ovolika potreba za regulisanjem zastava pokazuje samo ogromnu ličnu nesigurnost i otkriva da vlast misli da se povjerenje u državu jača zaštitom zastave, a ne jačanjem institucija. U slabim državama zastave su zakon, a u pravno uređenim, nikog na kraju nije briga kojom se kitiš.

„Omiljena mi je odredba ovog bogdanovićevskog zakona da se pravo na simbole ostvaruje ako neka nacija ima određeni procenat „na dva uzastopna popisa“. Ova nakarada od odredbe znači da neka zajednica može da izgubi pravo na dvadeset godina, ako u jednom popisu padne ispod 5 ili 50%“ piše Babović i nastavlja „Očita je namjera predlagača da u sledeći popis uđe agresivno i napadne nacionalne zajednice ne bi li se procenat Albanaca, Bošnjaka, Hrvata i Srba smanjio i zakon obesmislio. Nadam se da će predstavnici manjina bar u amandmanima oboriti ovu glupost“.

Foto: Fejsbuk profil Babovića

Po njegovim riječima, prema popisu iz 2011, situacija je kao na slici koju objavljuje. Na pet opština će se stalno vijoriti srpska zastava, na četiri bošnjačka, a na dvije albanska.

Isticanje zastave na nacionalni praznik će biti poseban test demokratije za Crnu Goru. Ovo pravo će se ostvarivati u opštinama sa najmanje 5% manjina. U praksi to znači i srpska zastava u 14 opština, bošnjačka u pet, albanska u četiri, a hrvatska u dvije.

„Posebno je interesantan status nacionalnih autohtonih Muslimana, grupe koja ne prihvata Bošnjačku nacionalnost. Po popisu iz 2011. oni bi imali pravo na isticanje zastave u pet opština. Ono što nisam našao je koja je to zastava Muslimana pa sam stavio prikaz, kao što nije poznato ni koji su to nacionalni praznici Srba, Hrvata i Muslimana u CG. Moguće je da neke info na slici nisu tačne, jer imamo tri nove opštine“, istakao je Babović.

Nebojša Babović
Nebojša Babović

Slika pokazuje da u Crnoj Gori ima dosta opština s nacionalnom raznovrsnošću, a tu se ističu Bar, Plav i Bijelo Polje. Jedina opština u kojoj nema nacionalnih manjina više od 5% je Cetinje.

„Biće nam interesantno, kao sve u Crnoj Gori, posebno uoči izbora. Ali će biti interesantne i reakcije, tj test demokratije i tolerancije. Kako će se reagovati na isticanje srpske zastave na zgradi opštine Podgorica ili zastave Sandžaka u Beranama. Iskreno se nadam, mirno i svako svoga posla„, zaključio je.

Kovačević: Ostavljeno prostora za slobodno tumačenje zakona, čime je ostavljeno instiutucijama da zakon tumače na štetu srpskog naroda

U Novoj srpskoj demokratiji ocenjuju da ovaj zakon ne rešava pitanje isticanje simbola drugog po brojnosti naroda u Crnoj Gori – srpskog.

Marko Kovačević

– Sama njegova intencija je antisrpska, jer tretira samo manjinske narode, odnosno one kojih ima ispod 15 odsto i imaju pravo afirmativne akcije. Smatramo da se pitanje nacionalnih simbola srpskog naroda i njihovog isticanja rešava na ustavnom, a ne na zakonskom nivou, te stoga, u okviru stvaranja ambijenta za fer i slobodne izbore, jednom od najvažnijih stavki smatramo uvođenje trobojke kao narodne zastave, čime bi ova država konačno i simbolički uvažila postojanje srpskog naroda u njoj – kaže, za „Novosti“, Marko Kovačević.

– U samom predlogu zakona ostavljeno je prostora za slobodno tumačenje nekih odredaba. Dakle, ono što važi za manje, podrazumeva se da važi i za veće, tj. ono što bi važilo za pripadnike manjinskih naroda mora da važi i za srpski narod. Ostavljeno je državnim institucijama da ovaj zakon opet tumače na štetu srpskog naroda.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Novi zakon o nacionalnim simbolima: Prebrojavanje i agresivna priprema za predstojeći popis

  1. MFTB jajaro sendvicarska ne treba mene niko da objasnjava kako i kada se isticu nacionalni simboli ja to radim kad god hocu.A ti se javi Becku i popravite onu tendu Mirasu.

  2. Vecina gradjana CG se osjecaju kao SRBI samo nesmiju svi to da kazu javno u danasnjem montenegru.
    Knjazevina CG 1909g.popis 98% zborilo srpski cirilicom i 2 albanski.

    1. Najporaznija istina u vezi isticanja nacionalnih obilježja u NDCG jesta ta da ga nijedan Srbin ne bi sjutra vijorio sa trobojkom da nije bilo Albanaca.

      Toliko o DF-u.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *