IN4S

IN4S portal

Novo zaduženje EPCG teško 33 miliona, Vlada garantuje parama građana

1 min read
Vlada je juče izdala garanciju za kredit od 33 miliona evra državnoj Elektroprivredi (EPCG) kod Njemačke razvojne banke (KfV) za rekonstrukciju i modernizaciju Hidroelektrane “Perućica”.

EPCG

Vlada je juče izdala garanciju za kredit od 33 miliona evra državnoj Elektroprivredi (EPCG) kod Njemačke razvojne banke (KfV) za rekonstrukciju i modernizaciju Hidroelektrane “Perućica”.

U informaciji se navodi da je ugovorom o zajmu definisan rok dospijeća od 12 godina, pri čemu je predviđen grejs period od četiri godine i šest mjeseci, nakon čega počinje otplata kredita u periodu od sedam i po godina.

Sredstva će biti vraćena u 15 jednakih ili približno jednakih polugodišnjih rata, počevši od maja 2024. godine.

Ugovorom o zajmu predviđeno je da će se na angažovana a nepovučena sredstva plaćati provizija u visini od 0,25 odsto godišnje, a naknada za obradu kredita iznosiće 1,25 odsto od ukupne vrijednosti zajma.

Kamatna stopa će se utvrditi na osnovu Reuters-ove stranice ICAPEURO, ili, ukoliko ova stranica ne sadrži potrebne informacije ili nije dostupna, na Bloomberg stranici ICAE.

Ukoliko nijedna od tih stranica ne bude sadržala potrebne podatke, KfV utvrđuje ovu stopu na osnovu svojih efektivnih troškova finansiranja na tržištu evro kapitala za dospijeća koja odgovaraju fiksnim kamatnim periodima što je više moguće.

Na pomenutu stopu dodaje se marža kojom su obuhvaćena bespovratna sredstva koja na raspolaganje stavlja Savezna Republika Njemačka. Zajmoprimac plaća kamatu na svaki isplaćeni iznos zajma no stopi koju utvrđuje KfV u roku od dva bankarska dana prije odgovarajućeg iznosa zajma, piše u informaciji, prenosi Investitor.

Aktivnosti koje će se navodno realizovati ovim zajmom su: sanacija agregata 5, 6 i 7; sanacija razvodnog postrojenja; ugradnja sistema za centralni nadzor i prikupljanje podataka (SCADA); rekonstrukcija građevinskih objekata; pripremne mjere za povećanje kapaciteta HE Perućica i inženjering i nadzor nad projektom od strane konsultantske kompanije.

Pročitajte još:

Da li je Tito strateški slabio Srbiju u korist Hrvatske i Slovenije?

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net