ИН4С

ИН4С портал

Од Атлантика до Пацифика око 100.000 верника

Манастир Светог Преображења Господњег једини је српски манастир у Канади.

фото: Н.Станковић

Манастир Светог Преображења Господњег једини је српски манастир у Канади. Налази се у Милтону, око 70 километара западно од Торонта. То је и средиште Епархије канадске, која, по речима владике Митрофана, има више од 100.000 верника и 28 цркава од Атлантика до Пацифика.

У протекле две године Ускрс је у Канади обележаван у веома тешким условима јер је на снази било ограничење окупљања. У цркви је тада могло да буде само пет или 10 верника, уз обавезу да се држи одстојање од два метра. Ове године највећи хришћански празник биће обележен као некад, без икаквих ограничења.

Поводом ускршњих празника разговарали смо с Његовим преосвештенством владиком Митрофаном, епископом Епархије канадске СПЦ.

После две године пандемије, коначно се пружила прилика да се верници на највећи хришћански празник окупе у цркви. Како је протекли период утицао на нашу цркву у Канади?

Било је веома тешко. Све доскоро је поред врата стајала налепница с упозорењем да се не улази у зграду без маске и да је обавезно држати растојање од два метра. Тако је било и у нашим црквама, тако је било овде у манастиру. У једном периоду важио је пропис да можемо да примимо само пет до 10 верника. Нарочито је тешко било у Торонту и Монтреалу. Често је било дозвољено да само свештеник и његова породица буду на богослужењу. Казне за непоштовање мера износиле су од 10.000 до чак 100.000 долара за цркву, док је за вернике казна била 700 долара. Онда смо износили звучнике напоље када се служила литургија. А сада, у току великог поста ситуација је била другачија, цркве су биле пуне и све је било врло лепо. У Мисисаги и у Хамилтону у две цркве је било по неколико стотина верника. Људи се враћају цркви.Епархија канадска формирана је одлуком Светог архијерејског сабора СПЦ 26. маја 1983, на предлог тадашњег епископа источноамеричког и канадског г. Христофора. Колико верника данас окупља?

Ако Бог да, догодине би требало да прославимо 40 година постојања. Епархија има 31 активну парохију, две су непопуњене, а имамо и две мисије. Има могућности да се епархија још развија и шири, односно да поставимо још више свештеника, на чему и радимо. Што се тиче броја верника, тешко можемо да кажемо колико их тачно има, у Канади можда око 100.000. Највише их има овде у Јужном Онтарију, односно око Торонта. Било их је више, али су се неки вратили у Србију и Републику Српску због мера против пандемије које су овде уведене, јер нису желели да се вакцинишу.

Која је ваша порука верницима у овом периоду препуном искушења?

Моја порука јесте да се држимо јединства нашег народа. Са свих страна нападају нас због политике – да ли сте за овога или онога. Као да је православље то које највише кочи и у Србији, а и у Републици Српској. Неки политичари са Запада чак су рекли да је православље највећа препрека јединству целога света. Треба да остваримо јединство нашега народа. Јединство у вери и јединство које показује да знамо ко смо и шта смо. Ако се држимо тога, нико нам не може наудити. А ако не будемо јединствени – највише ћемо наудити сами себи. Уз то, морамо увек да се држимо истине, као што је говорио почивши патријарх Павле.

Морамо да чувамо наше светиње на Косову и Метохији. Ту је наша колевка и ми морамо да подржимо наш народ на Космету, који је стално на нишану и под притисцима и Албанаца и оних који Албанцима помажу. Морамо сачувати и наше светиње, као и наш народ, и наше свештенство, који, што би рекао Свети апостол Павле, треба да се до крви боре за опстанак.

Више од три деценије на америчком континенту

Епископ Митрофан рођен је 1951. године у селу Љуша, Шипово, у Босни. Основну школу завршио је 1966. године, а богословију у манастиру Крка 1971. године. Замонашен је уочи Ваведења 1970. године, а на Ваведење га је сада блаженопочивши епископ Стефан (Боца) рукоположио у чин јерођакона. Завршио је богословски факултет у Букурешту, у Румунији 1975. године.

Осамдесетих година прошлог века постављен је за ректора Богословије, а 1987. изабран је за викарног епископа топличког и постављен за помоћника администратора Епархије средњезападноамеричке епископа др Саве. За администратора Епархије средњезападноамеричке изабран је 1988. године и на тој дужности остаје до 1991, кад је изабран и постављен за епископа Епархије источноамеричке. На тој дужности се налазио до 25. маја 2016, кад је изабран за новог епископа канадског, а 18. септембра исте године је и устоличен у Храму Сабора српских светитеља у Мисисаги.

Епископ Митрофан је 1997. године на Богословском факултету СПЦ у Београду одбранио докторску дисертацију на тему: „Тајна Христова по посланицама Ефесцима, Филипљанима и Колошанима Светога апостола Павла.”

Редовни је професор Светог писма Новог завета на Богословском факултету Св. Саве у Либертивилу.

Политика

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Србија не би смела да се придружи санкцијама ЕУ против Русије

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Од Атлантика до Пацифика око 100.000 верника

  1. Vise ima, Srpska pravoslavna crkva vjernika u Kanadi, no mrcogora titovih crnogoraca.Eto, neka vide izdanci titovog jajca, na cemu im se zasniva tzv. drzavnost.Je.o ih tito tako blentave.

    6
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *