Od Atlantika do Pacifika oko 100.000 vernika
Manastir Svetog Preobraženja Gospodnjeg jedini je srpski manastir u Kanadi. Nalazi se u Miltonu, oko 70 kilometara zapadno od Toronta. To je i središte Eparhije kanadske, koja, po rečima vladike Mitrofana, ima više od 100.000 vernika i 28 crkava od Atlantika do Pacifika.
U protekle dve godine Uskrs je u Kanadi obeležavan u veoma teškim uslovima jer je na snazi bilo ograničenje okupljanja. U crkvi je tada moglo da bude samo pet ili 10 vernika, uz obavezu da se drži odstojanje od dva metra. Ove godine najveći hrišćanski praznik biće obeležen kao nekad, bez ikakvih ograničenja.
Povodom uskršnjih praznika razgovarali smo s Njegovim preosveštenstvom vladikom Mitrofanom, episkopom Eparhije kanadske SPC.
Posle dve godine pandemije, konačno se pružila prilika da se vernici na najveći hrišćanski praznik okupe u crkvi. Kako je protekli period uticao na našu crkvu u Kanadi?
Bilo je veoma teško. Sve doskoro je pored vrata stajala nalepnica s upozorenjem da se ne ulazi u zgradu bez maske i da je obavezno držati rastojanje od dva metra. Tako je bilo i u našim crkvama, tako je bilo ovde u manastiru. U jednom periodu važio je propis da možemo da primimo samo pet do 10 vernika. Naročito je teško bilo u Torontu i Montrealu. Često je bilo dozvoljeno da samo sveštenik i njegova porodica budu na bogosluženju. Kazne za nepoštovanje mera iznosile su od 10.000 do čak 100.000 dolara za crkvu, dok je za vernike kazna bila 700 dolara. Onda smo iznosili zvučnike napolje kada se služila liturgija. A sada, u toku velikog posta situacija je bila drugačija, crkve su bile pune i sve je bilo vrlo lepo. U Misisagi i u Hamiltonu u dve crkve je bilo po nekoliko stotina vernika. Ljudi se vraćaju crkvi.Eparhija kanadska formirana je odlukom Svetog arhijerejskog sabora SPC 26. maja 1983, na predlog tadašnjeg episkopa istočnoameričkog i kanadskog g. Hristofora. Koliko vernika danas okuplja?
Ako Bog da, dogodine bi trebalo da proslavimo 40 godina postojanja. Eparhija ima 31 aktivnu parohiju, dve su nepopunjene, a imamo i dve misije. Ima mogućnosti da se eparhija još razvija i širi, odnosno da postavimo još više sveštenika, na čemu i radimo. Što se tiče broja vernika, teško možemo da kažemo koliko ih tačno ima, u Kanadi možda oko 100.000. Najviše ih ima ovde u Južnom Ontariju, odnosno oko Toronta. Bilo ih je više, ali su se neki vratili u Srbiju i Republiku Srpsku zbog mera protiv pandemije koje su ovde uvedene, jer nisu želeli da se vakcinišu.
Koja je vaša poruka vernicima u ovom periodu prepunom iskušenja?
Moja poruka jeste da se držimo jedinstva našeg naroda. Sa svih strana napadaju nas zbog politike – da li ste za ovoga ili onoga. Kao da je pravoslavlje to koje najviše koči i u Srbiji, a i u Republici Srpskoj. Neki političari sa Zapada čak su rekli da je pravoslavlje najveća prepreka jedinstvu celoga sveta. Treba da ostvarimo jedinstvo našega naroda. Jedinstvo u veri i jedinstvo koje pokazuje da znamo ko smo i šta smo. Ako se držimo toga, niko nam ne može nauditi. A ako ne budemo jedinstveni – najviše ćemo nauditi sami sebi. Uz to, moramo uvek da se držimo istine, kao što je govorio počivši patrijarh Pavle.
Moramo da čuvamo naše svetinje na Kosovu i Metohiji. Tu je naša kolevka i mi moramo da podržimo naš narod na Kosmetu, koji je stalno na nišanu i pod pritiscima i Albanaca i onih koji Albancima pomažu. Moramo sačuvati i naše svetinje, kao i naš narod, i naše sveštenstvo, koji, što bi rekao Sveti apostol Pavle, treba da se do krvi bore za opstanak.
Više od tri decenije na američkom kontinentu
Episkop Mitrofan rođen je 1951. godine u selu Ljuša, Šipovo, u Bosni. Osnovnu školu završio je 1966. godine, a bogosloviju u manastiru Krka 1971. godine. Zamonašen je uoči Vavedenja 1970. godine, a na Vavedenje ga je sada blaženopočivši episkop Stefan (Boca) rukopoložio u čin jerođakona. Završio je bogoslovski fakultet u Bukureštu, u Rumuniji 1975. godine.
Osamdesetih godina prošlog veka postavljen je za rektora Bogoslovije, a 1987. izabran je za vikarnog episkopa topličkog i postavljen za pomoćnika administratora Eparhije srednjezapadnoameričke episkopa dr Save. Za administratora Eparhije srednjezapadnoameričke izabran je 1988. godine i na toj dužnosti ostaje do 1991, kad je izabran i postavljen za episkopa Eparhije istočnoameričke. Na toj dužnosti se nalazio do 25. maja 2016, kad je izabran za novog episkopa kanadskog, a 18. septembra iste godine je i ustoličen u Hramu Sabora srpskih svetitelja u Misisagi.
Episkop Mitrofan je 1997. godine na Bogoslovskom fakultetu SPC u Beogradu odbranio doktorsku disertaciju na temu: „Tajna Hristova po poslanicama Efescima, Filipljanima i Kološanima Svetoga apostola Pavla.”
Redovni je profesor Svetog pisma Novog zaveta na Bogoslovskom fakultetu Sv. Save u Libertivilu.
Politika
Pročitajte JOŠ:
Srbija ne bi smela da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije
Ot tih 100.000 a verovatno vise od 100.000 minimum je 35.000 blizim poreklom iz Crne Gore.
Vise ima, Srpska pravoslavna crkva vjernika u Kanadi, no mrcogora titovih crnogoraca.Eto, neka vide izdanci titovog jajca, na cemu im se zasniva tzv. drzavnost.Je.o ih tito tako blentave.