Овако је живио и говорио Чехов – велики руски писац рођен је на данашњи дан
На данашњи дан 1860. године рођен је руски писац и лекар – Антон Павлович Чехов.
Чехов је своја прва дела написао да би могао да се издржава током студирања медицине. У књижевности се појавио кратким хуморескама, а затим је прешао на новеле и приповетке где се хумор полако претварао у очај.
Форма у којој је Чехов показао свој посебан таленат јесте драма богата лирским елементима и сугестијом атмосфере.
Рођен је у многобројној породици једног трговца. Отац му је био строг и батине нису биле ретка појава у његовом детињству. Међутим, оно што га је увело у свет уметности јесте мајчин ритуал читања прича њему и његовој браћи и сестеи, а поред мајке јако битна личност у његовом одрастању јесте ујак Иван који је био веома уметнички настројен.
Чехов је прву представу одгледао 1873. године и ту почиње његова очараност том врстом уметности. Ипак, свестраност и радозналост су Антона одвукле у свет медицине и он постаје лекар. Порив за помагањем другима навео га је да да све испите на Медицинском факултету у Москви, али занимљиво је то да дипломски Чехов никада није дао, па оно чувено „др“ заувек је изостало испред његовог имена.
У том периоду лекар почетник објављује своје кратке приче у једном часопису и то искључиво зарад новчане надокнаде. Убрзо су позитивне реакције на његово стваралаштво расле, тако да је дошао до своје прве објављене књиге. То се десило 1884. године и збирка је садржала шест прича.
Чехов се није потписивао, често би његове приче красили псеудоними, а један од њих је доктор који је изгубио пацијенте.
Радио је у болници, а сиромашним пацијентима није желео да наплаћује, то је познатог писца брзо одвело у беспарицу и болест.
Прва Чеховљева књига потписана његовим именом објављена је 1886. године под именом „Шарене приче“ и одушевила је московску публику.
Што се „драмске каријере“ тиче представа „Иванов“ играна по његовом тексту постала је прави хит у московском позоришту.
Баш у позоришту, Чехов је упознао и своју љубав – глумицу Олгу. Венчали су се у мају 1901, а уз љубавну срећу дошла је и свеопшта туга због напредовања пишчеве болести. Љубав са глумицом му је донела испуњење свих снова и прегршт инспирације па је на основу стварних догађаја написао познату драму „Дама с псом“.
Убрзо је наступило погоршање здравственог стања и предосећање смрти. Тако да је и у вечни живот Чехов отишао са стилом одбијајући кисеоник и наздрављајући чашом шампањца.
Иако је поживео кратко, свега 44 године, Антон Павлович Чехов за собом је оставио 17 драма, чак око 600 кратких прича и безброј поучних животних мудрости утканих у своја дела. Једна од њих у којој је сабрана сва суштина живљења гласи:
„Живот је, заправо, веома једноставна ствар, и човек треба да уложи пуно напора да га поквари.“
Извор: Нови свет
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jeste li im prebrojavali krvna zrnca? Čehov je rođen u Tafanrogu- Rostovska oblast, južna Rusija.
Grad je inače poznat i po tome što je Petar Veliki u njemu osnovao ( 1698) pomorsku bazu !
Vjera ( nije mi jasno da li ste uzeli taj naziv kao lično ime ili ste mislili na vjeru, pa možete biti i muško) nije Tafangor, nego Taganrog. Nijesam prebrojavao krvna zrnca, ako ste se obratili meni, ali su vaša očigledno crvenija više nego što treba, znate na šta mislim. Vi biste da pobijete porijeklo Čehova, ono kako se on osjećao i izjašnjavao. I zamislite, Čehov nije preminuo u Rusiji, nego u Badenvajleru, u njemačkom carstvu ( uzgred supruga Petra Velikog kojeg spominjete, Katarina Velika, bila je, šta mislite, Ruskinja, je li? Bila je Njemica, i ubuduće komentarišite članak koji je objavljen, a ne tuđe komentare, jer može da se stekne utisak da ste ovdje po zadatku. Tu su svidjanja i ne svidjanja, pa na to kliknite i tako izrazite svoj stav.
Велики свјетски писац, узор многим, иначе чистокрвни Украјинац. Украјинци су још следећи писци: Федор Достојевски, Михаил Булгаков, Ана Ахматова, Никола Гогољ ( Микола Хохол), Илиа Иљф, Јевгениј Петров, Тарас Шевченко, Исак Бабељ, Јуриј Олеша, итд. Украјински језик је много ближи нашем српском од руског. Прича није напамет, јер сам живио и радио једно вријеме и у Кијеву и у Москви и то као стручњак.
Porodica Dostojevskog vuče korijene iz Bjelorusije! Prisvajanje znamenitih ličnosti je uobičajeno i u Ukrajini i na Balkanu!