IN4S

IN4S portal

Ovako je živio i govorio Čehov – veliki ruski pisac rođen je na današnji dan

A. P. Čehov; izvor: culture.ru

Na današnji dan 1860. godine rođen je ruski pisac i lekar – Anton Pavlovič Čehov.

Čehov je svoja prva dela napisao da bi mogao da se izdržava tokom studiranja medicine. U književnosti se pojavio kratkim humoreskama, a zatim je prešao na novele i pripovetke gde se humor polako pretvarao u očaj.

Forma u kojoj je Čehov pokazao svoj poseban talenat jeste drama bogata lirskim elementima i sugestijom atmosfere.

Rođen je u mnogobrojnoj porodici jednog trgovca. Otac mu je bio strog i batine nisu bile retka pojava u njegovom detinjstvu. Međutim, ono što ga je uvelo u svet umetnosti jeste majčin ritual čitanja priča njemu i njegovoj braći i sestei, a pored majke jako bitna ličnost u njegovom odrastanju jeste ujak Ivan koji je bio veoma umetnički nastrojen.

Čehov je prvu predstavu odgledao 1873. godine i tu počinje njegova očaranost tom vrstom umetnosti. Ipak, svestranost i radoznalost su Antona odvukle u svet medicine i on postaje lekar. Poriv za pomaganjem drugima naveo ga je da da sve ispite na Medicinskom fakultetu u Moskvi, ali zanimljivo je to da diplomski Čehov nikada nije dao, pa ono čuveno „dr“ zauvek je izostalo ispred njegovog imena.

U tom periodu lekar početnik objavljuje svoje kratke priče u jednom časopisu i to isključivo zarad novčane nadoknade. Ubrzo su pozitivne reakcije na njegovo stvaralaštvo rasle, tako da je došao do svoje prve objavljene knjige. To se desilo 1884. godine i zbirka je sadržala šest priča.

Čehov se nije potpisivao, često bi njegove priče krasili pseudonimi, a jedan od njih je doktor koji je izgubio pacijente.

Radio je u bolnici, a siromašnim pacijentima nije želeo da naplaćuje, to je poznatog pisca brzo odvelo u besparicu i bolest.

Prva Čehovljeva knjiga potpisana njegovim imenom objavljena je 1886. godine pod imenom „Šarene priče“ i oduševila je moskovsku publiku.

Što se „dramske karijere“ tiče predstava „Ivanov“ igrana po njegovom tekstu postala je pravi hit u moskovskom pozorištu.

Baš u pozorištu, Čehov je upoznao i svoju ljubav – glumicu Olgu. Venčali su se u maju 1901, a uz ljubavnu sreću došla je i sveopšta tuga zbog napredovanja piščeve bolesti. Ljubav sa glumicom mu je donela ispunjenje svih snova i pregršt inspiracije pa je na osnovu stvarnih događaja napisao poznatu dramu „Dama s psom“.

Ubrzo je nastupilo pogoršanje zdravstvenog stanja i predosećanje smrti. Tako da je i u večni život Čehov otišao sa stilom odbijajući kiseonik i nazdravljajući čašom šampanjca.

Iako je poživeo kratko, svega 44 godine, Anton Pavlovič Čehov za sobom je ostavio 17 drama, čak oko 600 kratkih priča i bezbroj poučnih životnih mudrosti utkanih u svoja dela. Jedna od njih u kojoj je sabrana sva suština življenja glasi:

„Život je, zapravo, veoma jednostavna stvar, i čovek treba da uloži puno napora da ga pokvari.“

Izvor: Novi svet

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Ovako je živio i govorio Čehov – veliki ruski pisac rođen je na današnji dan

  1. Jeste li im prebrojavali krvna zrnca? Čehov je rođen u Tafanrogu- Rostovska oblast, južna Rusija.
    Grad je inače poznat i po tome što je Petar Veliki u njemu osnovao ( 1698) pomorsku bazu !

    2
    2
    1. Vjera ( nije mi jasno da li ste uzeli taj naziv kao lično ime ili ste mislili na vjeru, pa možete biti i muško) nije Tafangor, nego Taganrog. Nijesam prebrojavao krvna zrnca, ako ste se obratili meni, ali su vaša očigledno crvenija više nego što treba, znate na šta mislim. Vi biste da pobijete porijeklo Čehova, ono kako se on osjećao i izjašnjavao. I zamislite, Čehov nije preminuo u Rusiji, nego u Badenvajleru, u njemačkom carstvu ( uzgred supruga Petra Velikog kojeg spominjete, Katarina Velika, bila je, šta mislite, Ruskinja, je li? Bila je Njemica, i ubuduće komentarišite članak koji je objavljen, a ne tuđe komentare, jer može da se stekne utisak da ste ovdje po zadatku. Tu su svidjanja i ne svidjanja, pa na to kliknite i tako izrazite svoj stav.

      3
      3
  2. Veliki svjetski pisac, uzor mnogim, inače čistokrvni Ukrajinac. Ukrajinci su još sledeći pisci: Fedor Dostojevski, Mihail Bulgakov, Ana Ahmatova, Nikola Gogolj ( Mikola Hohol), Ilia Iljf, Jevgenij Petrov, Taras Ševčenko, Isak Babelj, Jurij Oleša, itd. Ukrajinski jezik je mnogo bliži našem srpskom od ruskog. Priča nije napamet, jer sam živio i radio jedno vrijeme i u Kijevu i u Moskvi i to kao stručnjak.

    4
    7
    1. Porodica Dostojevskog vuče korijene iz Bjelorusije! Prisvajanje znamenitih ličnosti je uobičajeno i u Ukrajini i na Balkanu!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net