ИН4С

ИН4С портал

Откривена егзопланета удаљена 137 светлосних година од нас – можда има и текућу воду

1 min read

Новооткривена егзопланета ТОИ-715б, суперземља у загрљају звезде црвеног патуљка, буди наду астронома у откривање мистерија егзопланета и настањивости тог света.

Астрономи су открили нову егзопланету суперземљу, ТОИ-715б, која кружи око М-патуљасте звезде удаљене приближно 137 светлосних година од нас. Са радијусом 1,55 пута већим од Земљиног, ТОИ-715б лежи у настањивој зони звезде, што повећава изгледе за течну воду на овој новооткривеној суперземљи, преноси Спутњик.

ТОИ-715, звезда домаћин, класификован је као типични црвени патуљак, са само четвртином масе и радијуса нашег Сунца. Смештена у близини звезде, егзопланета ТОИ-715б прави ротацију око ње сваких 19 дана и налази се унутар такозване насељиве зоне, захваљујући мањем сјају црвеног патуљка, преноси портал Јуниверс тудеј.

Кључ за боље разумевање егзопланета

Џорџина Дренсфилд, водећи аутор студије у вези са открићем поменуте егзопланете, открива резултате истраживања свог тима у часопису Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Идентификација ТОИ-715б, који је између 1,5 и 2 полупречника Земље, има значај за разумевање формирања планета. То је величина полупречника која се понекад назива суб-Нептуновим полупречником и сугерише да како планете постају веће пролазе кроз процес губитка масе, вероватно кроз фотоиспаравање.
Кључни аспект привлачности ТОИ-715б лежи у његовом потенцијалу да побољша наше разумевање егзопланета, фотоиспаравања и образаца око црвених патуљака. Остаје неизвесно да ли ће М-патуљци показивати полупречник или јаз у густини, а недавне студије сугеришу јаз у густини за М-патуљасте планете.

Очекују се и посматрања свемирским телескопом Џејмс Веб

Очекују се и посматрања свемирским телескопом Џејмс Веб (ЈВСТ), јер ово обећава детаљну карактеризацију егзопланетарне атмосфере. Чини се да је ТОИ-715б, који се налази близу своје звезде, главна мета за ЈВСТ. Чести транзити ове егзопланете око звезде омогућавају ефикасна посматрања, нудећи могућности за трансмисијску спектроскопију са високим нивоом детекције сигнал-шума.
Упркос недостатку атмосферске анализе ЈВСТ-а, ТОИ-715б показује обећавајућа својства. Смештен је у такозваној зони погодној за живот и кружи око релативно старе звезде са ниском магнетном активношћу, па представља кандидата за који се надамо да ће бити насељив. Одсуство бакље у светлосним кривуљама свемирске опсерваторије ТЕСС указује на стабилно окружење, за разлику од млађих М-патуљастих звезда познатих по јаким бакљама.
Док ТОИ-715б чека испитивање од стране ЈВСТ-а, његови атмосферски налази могу бацити светло и на потенцијал настањивања и на трајну мистерију радијуса или јаза у густини.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Откривена егзопланета удаљена 137 светлосних година од нас – можда има и текућу воду

  1. Dzabe trazite, kako bi dokazali svoju ateisticku tezu „Na Zemlji nista zivot nije specijalno, ima jos planeta koje imaju zivot“. Moracu da vas razocaram, nema. Gospod Bog je strasan matematicar, i samo On moze da odmjeri, premjeri i napravi takve uslove da jedna planeta podrzava zivot, odnosno planeta Zemlja. Grdne pare dadoste da dokazete vase bezumlje i ratujete protiv Boga, a djecu gladnu sirom svijeta ne hranite. Licemjeri kvazi naucnici. Naucnici kreacionisti na kojima poctiva ova danasnja miki masu nauka, su bili Njutn, Tesla, Kepler, Faraday, Luj Pastor i dr. tako da nauka i teologija ne kose jedno drugo, kao sto mnogi hoce da vas ubijede u to, ovi padavicari poput Richard Dawnkinsa, Stiven Hawkinga i Carls Darwina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *