IN4S

IN4S portal

Otkrivena egzoplaneta udaljena 137 svetlosnih godina od nas – možda ima i tekuću vodu

1 min read

Novootkrivena egzoplaneta TOI-715b, superzemlja u zagrljaju zvezde crvenog patuljka, budi nadu astronoma u otkrivanje misterija egzoplaneta i nastanjivosti tog sveta.

Astronomi su otkrili novu egzoplanetu superzemlju, TOI-715b, koja kruži oko M-patuljaste zvezde udaljene približno 137 svetlosnih godina od nas. Sa radijusom 1,55 puta većim od Zemljinog, TOI-715b leži u nastanjivoj zoni zvezde, što povećava izglede za tečnu vodu na ovoj novootkrivenoj superzemlji, prenosi Sputnjik.

TOI-715, zvezda domaćin, klasifikovan je kao tipični crveni patuljak, sa samo četvrtinom mase i radijusa našeg Sunca. Smeštena u blizini zvezde, egzoplaneta TOI-715b pravi rotaciju oko nje svakih 19 dana i nalazi se unutar takozvane naseljive zone, zahvaljujući manjem sjaju crvenog patuljka, prenosi portal Junivers tudej.

Ključ za bolje razumevanje egzoplaneta

Džordžina Drensfild, vodeći autor studije u vezi sa otkrićem pomenute egzoplanete, otkriva rezultate istraživanja svog tima u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Identifikacija TOI-715b, koji je između 1,5 i 2 poluprečnika Zemlje, ima značaj za razumevanje formiranja planeta. To je veličina poluprečnika koja se ponekad naziva sub-Neptunovim poluprečnikom i sugeriše da kako planete postaju veće prolaze kroz proces gubitka mase, verovatno kroz fotoisparavanje.
Ključni aspekt privlačnosti TOI-715b leži u njegovom potencijalu da poboljša naše razumevanje egzoplaneta, fotoisparavanja i obrazaca oko crvenih patuljaka. Ostaje neizvesno da li će M-patuljci pokazivati poluprečnik ili jaz u gustini, a nedavne studije sugerišu jaz u gustini za M-patuljaste planete.

Očekuju se i posmatranja svemirskim teleskopom Džejms Veb

Očekuju se i posmatranja svemirskim teleskopom Džejms Veb (JVST), jer ovo obećava detaljnu karakterizaciju egzoplanetarne atmosfere. Čini se da je TOI-715b, koji se nalazi blizu svoje zvezde, glavna meta za JVST. Česti tranziti ove egzoplanete oko zvezde omogućavaju efikasna posmatranja, nudeći mogućnosti za transmisijsku spektroskopiju sa visokim nivoom detekcije signal-šuma.
Uprkos nedostatku atmosferske analize JVST-a, TOI-715b pokazuje obećavajuća svojstva. Smešten je u takozvanoj zoni pogodnoj za život i kruži oko relativno stare zvezde sa niskom magnetnom aktivnošću, pa predstavlja kandidata za koji se nadamo da će biti naseljiv. Odsustvo baklje u svetlosnim krivuljama svemirske opservatorije TESS ukazuje na stabilno okruženje, za razliku od mlađih M-patuljastih zvezda poznatih po jakim bakljama.
Dok TOI-715b čeka ispitivanje od strane JVST-a, njegovi atmosferski nalazi mogu baciti svetlo i na potencijal nastanjivanja i na trajnu misteriju radijusa ili jaza u gustini.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Otkrivena egzoplaneta udaljena 137 svetlosnih godina od nas – možda ima i tekuću vodu

  1. Dzabe trazite, kako bi dokazali svoju ateisticku tezu „Na Zemlji nista zivot nije specijalno, ima jos planeta koje imaju zivot“. Moracu da vas razocaram, nema. Gospod Bog je strasan matematicar, i samo On moze da odmjeri, premjeri i napravi takve uslove da jedna planeta podrzava zivot, odnosno planeta Zemlja. Grdne pare dadoste da dokazete vase bezumlje i ratujete protiv Boga, a djecu gladnu sirom svijeta ne hranite. Licemjeri kvazi naucnici. Naucnici kreacionisti na kojima poctiva ova danasnja miki masu nauka, su bili Njutn, Tesla, Kepler, Faraday, Luj Pastor i dr. tako da nauka i teologija ne kose jedno drugo, kao sto mnogi hoce da vas ubijede u to, ovi padavicari poput Richard Dawnkinsa, Stiven Hawkinga i Carls Darwina.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *