Паника и Ја
Службени гласник, 2024.
Суботњу тишину запарао би рески звук путничког авиона, покривајући убрзане откуцаје срца које је емитовала књига „Паника и Ја“.
Ова аутобиографска исповест Тијане Јовановић, у чији лик је ускочила ауторка која је, и поред борбе са болешћу, као дипломирани правник успела да се професионално оствари, супериорно обављајући деценијама високе и одговорне дужности. Настанак овог штива мотивисан је жељом ауторке да својим искуством, без шминке и улепшавања, помогне појединцима и целим породицама да лакше преброде и превазиђу комплексна психичка стања настала због наследних фактора или преживелих трауматичних догађаја.
Ауторка врхунском исповедничким умећем читаоца води кроз своје сусрете са паничним нападима и менталним стањима која су обележила почетак њеног пунолетства и са којима се суочавала целог живота.
Искреност и објективност овог дела читаоцима даје могућност да осете и разумеју сву сложеност психичких изазова које је проживела.
Она нуди дубоку анализу, са великим бројем примера своје интимне борбе,
бацајући светло на генезу проблема ушушканог у делу породичног наслеђа из кога извиру сви проблеми шире породичне заједнице, што ауторку и њеног супруга и заштитника наводи да се родитељски остваре усвајањем здравог детета, без ризика од наследних гена.
Храброст је суочити се и у перо изврнути целокупан живот, транспарентном анализом живота, понашања и поступака својих најближих.
Посебно потресан део књиге је опис сестриног самоубиства, које осветљава сложеност и тежину са којом се суочава млада Тијана. Тај трагични догађај потврђује како лична искуства и породични модели васпитања могу обликовати ментално здравље особе.
Тијана Јовановић успева да повуче паралелу између својих личних искустава и ширих психолошких теорија, као што је Фројдова констатација да је „детињство родитељ човека“.
Књига „Паника и Ја“ није само лична исповест већ је и користан водич за све који се суочавају са сличним психичким изазовима. Њена едукативна вредност се огледа у детаљним описима паничних напада, њихових узрока и могућих начина суочавања са њима. Ауторка нас подсећа на важност психолошке подршке, симптома и отвореног разговора о менталном здрављу.
Тијана Јовановић у овој књизи гради визију и сензибилитет који пружају подршку и наду свима који се осећају заробљено у својим менталним биткама. Њена прича служи као инспирација за превазилажење животних изазова и као подсетник да ниједна битка није узалудна, а да се из сваке теже ситуације може изаћи снажнији и мудрији.
“Паника и Ја“ је моћно и дирљиво штиво које уноси светлост у мрачне углове људске психе и пружа неопходну подршку свима који се боре са сличним изазовима. Баланс између личне исповести и едукативне вредности чини ову књигу значајним доприносом општем разумевању паничног поремећаја и менталног здравља, што је препоручује најширој читалачкој публици као својеврстан породични практикум, писан језгровитим и јасним стилом.
Мишо Вујовић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ово је сваком потребно и није живот што ти Бог да него и искушења,падови, дизања а да останеш човјек ….