ИН4С

ИН4С портал

Пламенац: Ге или (гдје) нестаде поп Васо Вукотић

1 min read
Одлуком надлежне општинске комисије, проистеклом из нагодбе опозицеје и власти у Скупштини општине Бар, својевремено је једна од барских улица добила име знаменитог свештеника Василија Вукотића, пароха барског.
Plamenac, Boka

Парох барски протојереј Јован Пламенац

Пише: протојереј Јован Пламенац

Одлуком надлежне општинске комисије, проистеклом из нагодбе опозиције и власти у Скупштини општине Бар, својевремено је једна од барских улица добила име знаменитог свештеника Василија Вукотића, пароха барског.

Водећи се логиком, Комисија је именом попа Василија, Васа, наимила уличицу уз саму порту цркве Светог Николе у Старом Бару, у којој је он Богу службу приносио.

Јуче, 1. новембра 2018, прије подна, на почетку те уличице, поред порте цркве, била је табла са њеним именом. Да ли је постављена јуче ујутро, или дан прије… не знам. Тек, јуче поподне није је било. Неко је извалио стуб на којем је била табла са именом попа Василија и са њим и таблу. Уличица је тако остала без ознаке свог имена.

У тој уличици живе муслимани.

Овај инцидент није, на примјер, раван паљењу цркве. Али, говори таман толико као да је неко запалио цркву.

Књаз Никола Петровић је, након што је црногорска војска ослободила Бар од турске окупације, два дана након Божића 1878. године (рачунајући по грегоријанском календару), својом милошћу аболирао барске муслимане, вјерне поданике Турака и са њима јединовјерне.

Барски и мркојевићки муслимани остали су да живе у Црној Гори као добри сусједи православних Црногораца. Знали су ко су и што су, знали су да су њихови преци били православни, па и њихова презимена су задржали. Остали су у својој вјери и одлично су знали да су једне крви са својим сусједима православцима. На тој једнокрвности почивало је чувено барско међувјерско сагласје.

Тако је било дуго година, све док власт у Црној Гори не преотеше ови сада. Са њима је кренуло поспјешивање међувјерске и међунационалне нетрпељивости у Бару (и не само у Бару). То је само један од потенцијалних сукоба који актуелни црногорски режим његује и на којем сурфује.

Разарање међувјерског и међунационалног склада житеља барског краја црногорски режим посљедњих година изводи злоупотребљавајући обнову Румијске цркве. Колико је режиму важно закрвљење народа у подрумијском крају говори чињеница да су све своје ресурсе: медије које контролишу („Побједа“=„Портал Аналитика“ и сада, након пуча, ТВ Црна Гора и друге), на које су се самопридодали медији истог духа, сорошевски, активисте и сродне пропагаторе интереса ДПС-а и оних које су подвукли у своју коалицију да би, по принципима преваре зване демократија зајахали црногорским народом, шпијуне АНБ-а и друге љигавце који ускачу на тацну привилегија које им нуде, па и Министарство културе, упрегли као шарабај бескрупулозне лажи да је „Румијска црква пореметила барски међувјерски склад“.

Ево им плода: изваљени стуб на којем је била табла са именом попа Василија Вукотића поред цркве Светог Николе у Старом Бару.

Ставићу главу на трупац да то „јуначко“ дјело, да га нико не види, није извео ниједан муслиман зрелих година, старосједилац Бара или Мркојевића. То је дјело или муслимана дошљака у Бар ових посљедњих година, који се напалио на лаж да је „Румијска црква пореметила барски међувјерски склад“, или неког млађег старосједиоца који је потпао под утицај дођоша, или пак оперативца актуелног црногорског режима.

Муслимани старосједиоци Бара и Мркојевића на удару су оперативаца актуеленог црногорског режима, од новинара у сорошевским медијима до пијандура по кафанама, који им пуне главе лажју да је „Румијска црква пореметила барски међувјерски склад“, али и – још више – новопридошлих муслимана, првенствено из Рожаја (Знате ону анегдоту, или виц, свеједно: у Рожају пошао младић за Америку, а његова мајка плаче, сузе јој се не суше. Тјеше је рођаци и сусједи: не плачи, вратиће се – није пошао у Бар), као и из Плава, Новог Пазара, са Косова и Метохије…

Вјерска и национална структура барске општине посљедњих година интензивно се мијења. Куће, плацеве, станове, пословне просторе… купују муслимани, поред оних из Рожаја и других крајева које сам навео, сада и Турци. И нико из овог биједног режима не пита их одакле им новац. А они, буквално, купују Бар. Раде оно што су прије 30-40 година радили Албанци на Косову и Метохији. И ми то гледамо и – ћутимо. Ух, како смо биједни.

Одакле Рожајцима, који у Рожају немају никаква примања, новац да купују некретнине по Бару? Да ови из црногорског режима, који подмићивањем лакомих и плашењем плахих, у највећој системској превари од кад је свијета и вијека званој демократија, владају црногорским народом, некада часним и храбрим, имају ишта људског у себи – барем то би их питали.

А ге нестаде поп Васо Вукотић?

Питате се што је ово „ге“? Тако барски и мркојевићки муслимани кажу за „гдје“, „ђе“. И сада од њих очекујем да се огласе поводом овог, модерно речено, вандалског чина уклањања табле на којој је био назив улице са именом попа Васа Вукотића. Или се огласи, или се ћутањем сагласи! Нема средине. То исто очекујем и од мога сусједа главног имама у Исламском центру – џамији Селимији у Старом Бару Муидина Милаимија. То очекујем и од Вукотићâ, великог братства црногорског, првенствено од Мима, знаменитог Баранина, стоматолога и спортисте, унука попа Васа, и његове жене Бећке, бивше градоначелнице Бара и амбасадорске Црне Горе у Србији.

Синоћ сам трпио притиске да прећутим уклањање табле са називом улице именом попа Васа Вукотића. Да не таласам, јер све то ће бити изглађено. Издржах некако.

Ко сукобе желио, у кући му били – каже наш народ. Али ћутати о изазивању сукоба, у ствари – учестовање је у њиховом изазивању. Лопов је не само онај који краде, него и онај који му мердевине придржава.

Нојевским набијањем глава у пијесак ништа нећемо ријешити. Проблем у односу православних житеља Бара и његове околине и новопридошлих муслимана, Бошњака и Албанаца, евидентан је. Он се, као на плазми великог формата, одлично види на односу према Румијској цркви. Тај сукоб тиња. Муслимани на барском подручју, новцем, освајају територију. Православци ћуте.

Неће проћи пуно времена и биће касно за рјешење овог проблема. Зато је мудро и честито што прије о овим проблемима отворено причати, мирно, сусједски.

Црква Светог Николе у Бару

Јутрос је стубић са таблом на којој је написан о „Улица попа Васа Вукотића“ осванула у порти цркве Светог Николе. Неко је током ноћи убацио преко зида. Полиција је извршила увиђај…

Аутентичним потписом попа Васа Вукотића од 20. марта 1910. године:

2. новембра 2018. године поздравља Вас поп
Јован Пламенац, парох барски.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Пламенац: Ге или (гдје) нестаде поп Васо Вукотић

  1. Салих Селимовић у књизи Да будемо оно што јесмо,пар пута помиње овог попа.

    +++

    102. поп Васо Вукотић, Бар, налазио старе буле зором се клањају пред црквом..

    103.муслимани неки + поштују,св.Јована Владимира,у цг крајини тај крст муслимани и чувају…Румија..

    105. СЛАВЕ СЛАВЕ И МРКОЈЕВИЋИ КОД БАРА,ВЕЕ СЕЛО,ПЕТРИЋЕВИЋИ 1932.ИВАЊДАН,имају по 70-80 гостију..

    107.стр. мусл цг приморја и крајине боје јаја у црвено за ускрс и воле да иста добију на поклон, 1932.у цг крајини код муслимана слава велика госпојина до рушења пречисте крајинске 1850.г.

    108. цг крајина,славе муслимани и Ђурђевдан и Илиндан

    109. цг приморје и крајина…чобани рано ујутро купају стоку у мору и машају преко ње пушком, јер се вјерује даје пуцање преко стоке и купање прије зоре спасоносно и да љечи од силних болести. у мркојевићима с истим разлогом млада дјеца леже или сједе на зеленој трави. на ђурђевдан и илиндан…

    110. цг крај и мркојевићи, скупљају се код цр св Илије ВЕЉЕ СЕЛО, а попови из Бара дођу да служе ту Литургију…

    114. мркојевии,цг и 1932.г носе муслимани читулу у цркву,прекинули обичај,брави им липсали,након тога опет почели,па то и данас,тј тада раде.. А ПОП ВАСО ИЗ БАРА, чинио је у скорашње вријеме по молби извјесних потурчењака, ПОМЕН НА ГРОБОВИМА МУХАМЕДАНАЦА..муслимани на задушнице носе у цр. панахију,проскуру и свијећу,а код куће праве и једе приганице или масницу, колач посут врелим уљем.Мркојевићи су раније лелекали над умрлима као и Цгци али су тај обичај напустили јер им то забрањују њихове кеиге.Раније су и њихове жене плакале над мртвима и тужиле као Цгке,данас само наричу над умрлим у кући,а никако кад га носе на гробље.дају вечеру за покој душе умрлог на седмину,40 дан,пола годеине и годину,умјесто кољива су алужили алву. И Гораницу су сачувализадушнице и др.

    115. цг приморје,кум дјетету сјече косу,иако муслиман

  2. Stanislave ne mozemo svaku ulicu u blizine koje je neki pop sluzio nazivati po njemu.Kakva je to lakrdija. Uopste ulice ne treba nazivati po beznacajnim popovima.

    1. Он није био безначајан но је и муслиманима обавао разне вјерске радње о чему пише Салих Селимовић у књизи Да будемо оно што јесмо,на випе мјеста о тим радњама пише..дакле тадашњим муслиманима је он био уважена личност,а и данашњим поштеним.

  3. Anonimni – Morate imati (ali to je za vas božje slovo) sposobnost za kompromis i toleranciju. Kao što ne želite stvari koje vas vrijedjaju , nemojte to drugima raditi.

    1. Блентовене, објашњено је зашто.
      Или можда Стари Бар није у Црној Гори?

    2. Zašto bi nazivali ulicu u kojoj žive muslimani imenom pravoslavnog popa? Čemu to?

      Vjerovatno kad bi se ti pitao zvala bi se Mocart,ili Puso Njaro kao su se tvoji zvali .

  4. Значи у Бару не живе више Срби него,је ли, „Православни“!?

    Овдје смо се дуго спрдали са етничком категоријом Муслиман (велико М) јер је бити муслиман религијско, а не етничко одређење.Кад гле чуда,одједном смо ми ти који смо не више Срби већ смо Православни.

    Јадна нам мајка шта смо дочекали.

    Срби,свога посла.

  5. Ko pravi lonca zna gdje dolazi poklopac,ili misli ,bar se tako cini.Da je otac Jovan cutao ne vjerujem da bi neko dosao da pita gdje je tabla,jer tako je nekda dok se zivjelo od stocarstva jednom domacinu neko pokrao ovce , a on naredio ukucanima da cute o tome,te ne prodje dan eto njegovg seljanina pa pita : cuo sam da su ti pokrali ovce,dok ce domacin :nije niko do tebe jer niko i nezna.Ovdje se to nemoze desiti,ali i samo vracanje table u porti crkve znaci nesto,bas ovo sto otac Jovan napisa.
    Sama rijec suzivot je mozda i najbolje u onom smislu samo gdje pise zajednicko postojanje,uvazavanje tesko,pogotovo onogo kojem smeta ova tabal vec odavno preminulog svetenika.
    Strasno je na sto su neki ili neka ziva bica spremna a svedoci smo toga u puno slucajeva i to pred ocima sviju nas,ruse se i grobovi i crkve i to neprekidno,bio rat ili neki zli mir,iz ovakvog mira moze doci samo nemir ako se ovako nastavi,farbanje crkve u stvri ispisivanjem nekih rijeci na istoj ,vjezeb u okolini Rumije Siptra i svojatanje iste,sad i tabla sa natpisom ulice u stvari imenom svetenika je samo narastanje svega onoga sto je naveo otac Jovan,a sto nije vise napisao mogu da ga rzumijem ,ostavio je njima tamo da se pokaju ako zele,bez obzira u sta vjeruje ,i ako uopste vjeruje?
    Obracnje onima kojima se obratio je moguce samo da se odgvori onako kao treba iskredno radi istne i sumnje se odagnaju na nekoga drugoga,sto se porodice tice nebih komnetrisao.
    Ко сукобе желио, у кући му били – каже наш народ. Али ћутати о изазивању сукоба, у ствари – учестовање је у њиховом изазивању. Лопов је не само онај који краде, него и онај који му мердевине придржава.

  6. Molim redakciju da objeve tekst kao prilog ploci koja je postavljena po oslobodjenju Bara od turaka
    Nadam se da je ploca u zivotu i da je jos uvijek na mjestu dje je Knjaz Nikola postavio
    Tj nadam se da nije imala sudbinu gore spomenutu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *