ИН4С

ИН4С портал

Политичко умијеће – или ко је глуп, а ко паметан?

1 min read

о. Дарко Ристов Ђого

Пише: о. Дарко Ристов Ђого

Неколико пута су ми изразито успјешни српски политичари скретали пажњу да сам „за политику – глуп“ и ја ту врсту оцјене прихватам као тачну. Најприје, зато што се њихов и мој појам политику значајно разликују (за њих је политика умијеће материјализације нечег неухватљивог као што је подршка у нешто опипљиво као и способност да се тај процес циклично понавља. За мене је политика оно што је антички концепт подразумијевао када јој је у Хелади дато име – мисао и пракса о добробити полиса тј. данас, свог народа). Дакле: договорили смо се да сам за политику – глуп.

Моја политичка глупост, међутим, долази и из једне данас презрене и архаичне позиције а која би се могла назвати жељом за основном досљедношћу. Док је, опет, политика, јел’ те, умјетност слања противрјечних сигнала у којој се „наше“ противрјечности називају „тактиком“ а „њихове“ – „издајом“. И онда се још српски политичар љути зашто се сви не престројавамо у ходу – то је знак, ваљда, политичке памети.

Погледајмо гдје год да зађемо. У Црној Гори лијепо видиш да имаш огроман број Срба који гласају (за) лидере који признају отимачину Косова, покрадени референдум и исти такав Дан неовисности, наметнуте „обавезе“ и лингвистичке конструкције али све је то „памет“.

У доброј Србијици исто тако се сматра врхунским умјећем мирити непомирљиво: претварати се да су ти отимачи Косова уједно и пријатељи и непријатељи, бити слијеп пред јасно саопштеним уцјенама и упорно хрлити у загрљај онога који те малтретира. Хајде тек објасни некоме у Бањој Луци да је изван сваке памети истовремена позиција отпора наметањима из Сарајева и не само прихватање већ популаризација тзв грба и химне Р. Српске који су настали као плод политичког притиска. Па, мили роде, ако су то била изнуђена, невјешта ad hoc рјешења – немој нам их на сваком ћошку наметати јер тако намећеш наметнуто тј поунутрашњујеш притисак. А ако је сва „политичка памет“ у томе да се компромис представи као „мудрост“ и „побједа“, немојте да се жалите што и сам народ иде трагом такве „памети“. Све се то видјело лијепо сад око Резолуције Једни у MNE плачу 9. јануара али гласају оне који прихватише стране налоге. У Србији: један дан заставе, други дан – њемачке инвестиције. У Српској смо најавили да ћемо вратити „старе“ симболе ако се притисци из Сарајева наставе – а до јуче су ме бирократе убјеђивали да су то грб и химна Србије а Српска „има своје“.

Когнитивна дисонанца, рекло би се, илити „политичко умјеће“.

Него, ја сам већ пословично глуп за политику и слијеп за мудрост, кратковид за 4д шах који сваки од српских лидера игра.

Хвала Богу да су бар они паметни.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Политичко умијеће – или ко је глуп, а ко паметан?

  1. Covjek je samo iznio činjenice. Ima Srba i to priličan broj koji glasaju za one koji su nam rezolucijom o Srebrenici zagorcali život i pokušali zigosati i našu decu. Veliki broj Srba glasa i za one koji podržavaju ovu vladu i nadaju se rekonstrukcija. Jedan dio srpskih političara uspio je da nametne maniru samo da se Dps ne vrati. Pitam se koja je razlika kada glasaju za sve što Zapad traži. Niko više ne pominje sankcije Rusiji, povlačenje priznanja Kosova… i sve se pravda rečenicom mora se. Pa to je isto i Dps govorio

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *