IN4S

IN4S portal

Političko umijeće – ili ko je glup, a ko pametan?

1 min read

o. Darko Ristov Đogo

Piše: o. Darko Ristov Đogo

Nekoliko puta su mi izrazito uspješni srpski političari skretali pažnju da sam „za politiku – glup“ i ja tu vrstu ocjene prihvatam kao tačnu. Najprije, zato što se njihov i moj pojam politiku značajno razlikuju (za njih je politika umijeće materijalizacije nečeg neuhvatljivog kao što je podrška u nešto opipljivo kao i sposobnost da se taj proces ciklično ponavlja. Za mene je politika ono što je antički koncept podrazumijevao kada joj je u Heladi dato ime – misao i praksa o dobrobiti polisa tj. danas, svog naroda). Dakle: dogovorili smo se da sam za politiku – glup.

Moja politička glupost, međutim, dolazi i iz jedne danas prezrene i arhaične pozicije a koja bi se mogla nazvati željom za osnovnom dosljednošću. Dok je, opet, politika, jel’ te, umjetnost slanja protivrječnih signala u kojoj se „naše“ protivrječnosti nazivaju „taktikom“ a „njihove“ – „izdajom“. I onda se još srpski političar ljuti zašto se svi ne prestrojavamo u hodu – to je znak, valjda, političke pameti.

Pogledajmo gdje god da zađemo. U Crnoj Gori lijepo vidiš da imaš ogroman broj Srba koji glasaju (za) lidere koji priznaju otimačinu Kosova, pokradeni referendum i isti takav Dan neovisnosti, nametnute „obaveze“ i lingvističke konstrukcije ali sve je to „pamet“.

U dobroj Srbijici isto tako se smatra vrhunskim umjećem miriti nepomirljivo: pretvarati se da su ti otimači Kosova ujedno i prijatelji i neprijatelji, biti slijep pred jasno saopštenim ucjenama i uporno hrliti u zagrljaj onoga koji te maltretira. Hajde tek objasni nekome u Banjoj Luci da je izvan svake pameti istovremena pozicija otpora nametanjima iz Sarajeva i ne samo prihvatanje već popularizacija tzv grba i himne R. Srpske koji su nastali kao plod političkog pritiska. Pa, mili rode, ako su to bila iznuđena, nevješta ad hoc rješenja – nemoj nam ih na svakom ćošku nametati jer tako namećeš nametnuto tj pounutrašnjuješ pritisak. A ako je sva „politička pamet“ u tome da se kompromis predstavi kao „mudrost“ i „pobjeda“, nemojte da se žalite što i sam narod ide tragom takve „pameti“. Sve se to vidjelo lijepo sad oko Rezolucije Jedni u MNE plaču 9. januara ali glasaju one koji prihvatiše strane naloge. U Srbiji: jedan dan zastave, drugi dan – njemačke investicije. U Srpskoj smo najavili da ćemo vratiti „stare“ simbole ako se pritisci iz Sarajeva nastave – a do juče su me birokrate ubjeđivali da su to grb i himna Srbije a Srpska „ima svoje“.

Kognitivna disonanca, reklo bi se, iliti „političko umjeće“.

Nego, ja sam već poslovično glup za politiku i slijep za mudrost, kratkovid za 4d šah koji svaki od srpskih lidera igra.

Hvala Bogu da su bar oni pametni.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Političko umijeće – ili ko je glup, a ko pametan?

  1. Covjek je samo iznio činjenice. Ima Srba i to priličan broj koji glasaju za one koji su nam rezolucijom o Srebrenici zagorcali život i pokušali zigosati i našu decu. Veliki broj Srba glasa i za one koji podržavaju ovu vladu i nadaju se rekonstrukcija. Jedan dio srpskih političara uspio je da nametne maniru samo da se Dps ne vrati. Pitam se koja je razlika kada glasaju za sve što Zapad traži. Niko više ne pominje sankcije Rusiji, povlačenje priznanja Kosova… i sve se pravda rečenicom mora se. Pa to je isto i Dps govorio

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *