Poruka iz Kotora 1872: Ko odbaci svoj srpski jezik – pod bratskim ukorom postaće izdajnik i neprijatelj naroda svog
U Boki živi čisto srbski narod, zato koja općina ne bi svoj narodni jezik, kad joj na volju stoji, usvojila, da bi pod bratskim ukorom kao izdajica i neprijateljica naroda svog ostala, poručili su Kotorani 1872. godine i naglasili kako su Srbi iz te opštine imali najveće poteškoće da očuvaju svoj narodni jezik, ali da uprkos tome nisu odustali.
U dopisu koji je objavljen u cetinjskom listu ,,Crnogorac“ pisalo je kako je opštinsko kotorsko vijeće održalo sjednicu i da je najvažnije pitanje na dnevnom redu bilo pitanje očuvanja srpskog jezika Bokelja, koji nisu htjeli da dozvole da njihov jezik bude podređen tuđinskom, italijanskom jeziku.
– Na predlog upraviteljstva jednoglasno bi zaključeno da mjesto talijanskog jezika, kojim se općina većim dijelom služila, unaprijed ima se svojim maternjim jezikom, kao zvaničnim služiti, objašnjeno je u tekstu.
,,Crnogorac“ je naglasio da je ovaj potez Kotorana napredan i dostojan svake pohvale, kao i da je izazvao opšte zadovoljstvo kod naroda. Takođe je poručeno i da bi svaka opština trebalo da postupi poput kotorske, tim prije što, kako se dodaje u dopisu, očuvanje svog srpskog jezika je upravo bilo najteže baš u ovom srpskom kraju.
– Ovaj napredni i pohvale dostojni korak, opšte je zadovoljstvo u narodu uzrokovao, a nadati se da će bez ikakve iznimke i sve ostale bokeljske općine, ugledavši se na kotorsku, tako uraditi, a tim prije što svaka ima manje protivnosti, nego je ova imala, zaključuje se u 23. broju cetinjskog lista ,,Crnogorac“ koji je objavljen 1872. godine.
Pročitajte još:
Pa upravo ste vi,insistiravši na pravoslavlju u srpstvu kao glavnoj vjeri ,otjerali sve ostale i srbe katolike i srbe muhamedance od sebe ka vjerskim maticama..a nemali broj ljudi se krajem 19 vijeka tako osjećao.To Albanci nisu uradili i kod njih nema državne religije i pripadnici sve 3 vjere su Albanci i nijedna vjera nije glavna.
Pa što onda ne zadržavamo taj govor, te riječi kao što su općina, đe, tisuća, no digoste frku na Čirgića, što je čitao iste izvore ka i vi!
Opšti ili opći svejedno. Evo na primjer postojao je Zakonik opšči crnogorski i brdski. A tisuća je slovenska riječ koju koriste skoro svi Sloveni, dok je hiljada grčkog porijekla. A Čirgić da koristi uopšte (ili uopće) istorijske izvore nikad ne bi ni pravio novi jezik koji nikad nigdje u istoriji nije postojao!
Crni Dragojlo, pa još više od 150 godina su postavljeni temelji srpskom, književnom jeziku i stotine lingvista je dotjerivalo, obogaćivalo i osavremenjavalo srpski jezik, kojim su inače govorili i svi stanovnici Dalmacije, Hercegovine i Dubrovnika. I onda ste vi, kao po običaju, bez truda, prisvojili, a posle i uprsksli taj jezik, tako da je danas 95% stanovništva u CG nepismeno.Vi biste da se sve zove vašim imenom, a da ništa pametno i korisno ne doprinesete. Što arhaičnije i bez pravila, vama se čini, crnogorski je. A tim tzv. crnogorskim jezikom govore Srbi po selima u Hercegovini, Novom Pazaru, Tutinu i sl.