ИН4С

ИН4С портал

Посљедице глобалног загријевања: Гренланд ће ускоро извозити пијесак

У студији се истиче да би пијесак и шљунак могли да се користе и у будућности како би се ојачале плаже и обале које су под ризиком од пораста нивоа мора, што је дијелом узроковано и отапањем Гренланда.
Grenland

Гренланд

Гренланд би могао да почне да извози пијесак, „захваљујући“ глобалном загријевању које топи огромну ледену површину острва и спира велике количине талога у море, закључак је најновије студије тима научника из Данске и САД.

Водећи аутор студије Мет Бендикен, истраживач са Универзитета Колорадо, указао је на чињеницу да топљење леда можемо замислити као једну славину кроз коју се излива пијесак на обалу, пренио је Ројтерс. Студија наводи и да би Гренланд могао да процијени ризике обалног рударства, што се првенствено односи на рибарство.

Свјетска потражња за пијеском износила је око 9,55 милијарди тона у 2017. години с тржишном вриједношћу од 99,5 милијарди долара и предвиђа се да ће досегнути готово 481 милијарду долара у 2100. години, подстакнута растућом потражњом и могућим несташицама, наводи се у студији.

Давид Бурман са данског универзитета у Архусу, који није био укључен у студију, рекао је да већ постоји нека локална експлоатација пијеска за домаћу грађевинску индустрију на Гренланду и да је то тренутно јефтин ресурс који ће сигурно постати скупљи, преноси Национална географија.

У студији се истиче да би пијесак и шљунак могли да се користе и у будућности како би се ојачале плаже и обале које су под ризиком од пораста нивоа мора, што је дијелом узроковано и отапањем Гренланда.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Посљедице глобалног загријевања: Гренланд ће ускоро извозити пијесак

  1. Обрадовала ме Студија о стварању песка на Гренланду.
    То је оно о чему смо сви трагали при проучавању утицаја глобалног загревања. Сада може Гренланд да песак извози у све делове света где песак недостаје. И у Сахару, ако треба да поправи заостатак у одрживом глобалном загревању.
    Водећи аутор студије Мет Бендикен, истраживач са Универзитета Колорадо, указао је на чињеницу да топљење леда можемо замислити као једну славину кроз коју се излива пијесак на обалу.
    Замислите напредак Западне цивилизације када они одврну славину, а оно потече песак у неограниченој количини. Колико би се то малтера и бетона могло направити, да се двапут опаше Земљина кугла. За оне који мисле да је земља равна, прерачунавање количине потребног бетона је у току.
    У току је преузимање апликације „Буди Инфос“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *