IN4S

IN4S portal

Posljedice globalnog zagrijevanja: Grenland će uskoro izvoziti pijesak

U studiji se ističe da bi pijesak i šljunak mogli da se koriste i u budućnosti kako bi se ojačale plaže i obale koje su pod rizikom od porasta nivoa mora, što je dijelom uzrokovano i otapanjem Grenlanda.
Grenland

Grenland

Grenland bi mogao da počne da izvozi pijesak, „zahvaljujući“ globalnom zagrijevanju koje topi ogromnu ledenu površinu ostrva i spira velike količine taloga u more, zaključak je najnovije studije tima naučnika iz Danske i SAD.

Vodeći autor studije Met Bendiken, istraživač sa Univerziteta Kolorado, ukazao je na činjenicu da topljenje leda možemo zamisliti kao jednu slavinu kroz koju se izliva pijesak na obalu, prenio je Rojters. Studija navodi i da bi Grenland mogao da procijeni rizike obalnog rudarstva, što se prvenstveno odnosi na ribarstvo.

Svjetska potražnja za pijeskom iznosila je oko 9,55 milijardi tona u 2017. godini s tržišnom vrijednošću od 99,5 milijardi dolara i predviđa se da će dosegnuti gotovo 481 milijardu dolara u 2100. godini, podstaknuta rastućom potražnjom i mogućim nestašicama, navodi se u studiji.

David Burman sa danskog univerziteta u Arhusu, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da već postoji neka lokalna eksploatacija pijeska za domaću građevinsku industriju na Grenlandu i da je to trenutno jeftin resurs koji će sigurno postati skuplji, prenosi Nacionalna geografija.

U studiji se ističe da bi pijesak i šljunak mogli da se koriste i u budućnosti kako bi se ojačale plaže i obale koje su pod rizikom od porasta nivoa mora, što je dijelom uzrokovano i otapanjem Grenlanda.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Posljedice globalnog zagrijevanja: Grenland će uskoro izvoziti pijesak

  1. Obradovala me Studija o stvaranju peska na Grenlandu.
    To je ono o čemu smo svi tragali pri proučavanju uticaja globalnog zagrevanja. Sada može Grenland da pesak izvozi u sve delove sveta gde pesak nedostaje. I u Saharu, ako treba da popravi zaostatak u održivom globalnom zagrevanju.
    Vodeći autor studije Met Bendiken, istraživač sa Univerziteta Kolorado, ukazao je na činjenicu da topljenje leda možemo zamisliti kao jednu slavinu kroz koju se izliva pijesak na obalu.
    Zamislite napredak Zapadne civilizacije kada oni odvrnu slavinu, a ono poteče pesak u neograničenoj količini. Koliko bi se to maltera i betona moglo napraviti, da se dvaput opaše Zemljina kugla. Za one koji misle da je zemlja ravna, preračunavanje količine potrebnog betona je u toku.
    U toku je preuzimanje aplikacije „Budi Infos“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *