IN4S

IN4S portal

Povodom povlačenja Zakona o eksproprijaciji: Pobeda razuma!

1 min read
Povodom povlačenja Zakona o eksproprijaciji, osuda i pohvala srpske javnosti

Predrag Savić

Piše: advokat Predrag Savić, član Pravnog savjeta IN4S

Koliko je u srpskoj javnosti tanka nit koja te deli između „pokojnika“ i „pukovnika“, tj. od kritikovane i prozivane do hvaljene ličnosti dokazuje i slučaj moje malenkosti i mojih kritika na račun izmena i dopuna Zakona o eksproprijaciji.

Pred usvajanje u Skupštini Srbije izmena i dopuna Zakona eksproprijaciji u razgovoru za Sputnjik, izneo sam svoje stavove. Zahvaljujući studioznosti i poznavanju ove teme novinarke Sputnjika Mire Kankaraš Trklje, pomenuti tekst je bio krajnje odmeren, a izneta mišljenja i kritike jasni i sa aspekta iskustava iz prakse obrazloženi.

Na moje iznenađenje na sve to stigle su i pojedine kritike da sam senzacionalistički nastrojen, politički nekorektan…

Uzalud sam upozoravao da sve te stavove kao i mišljenja o promeni Ustava, decenijama nisam menjao. Da sam na tribinama u organizaciji redakcijama „Vremena“, OEBSA, Saveta Evrope i Evropske komisije, pre pet do šest godina ukazao na potrebe promene Ustava Srbije i usklađivanje odredbi o pravosuđu sa evropskim standardima, a odredbi o refenrendumu sa našim važećim Ustavom. To što sam javno rekao da bi trebalo ispoštovati i najsitnije primedbe Venecijanske komisije kako ne bi bio doveden u pitanje jedan dobro obavljen „zakonodavno-ustavni zadatak“, nije se svidelo nekim mojim poznanicima i prijateljima.

E, onda je usledila državnička odluka o suspsenzivnom vetu predsednika države Aleksandra Vučića i vraćanju Zakona o ekspropreciji na ponovno odlučivanje. Odluku je obrazložio gotovo identičnim argumentima, koji su pominjani u mom razgovoru za Sputnjik. Tu činjenicu je prilikom razgovara u emisiji „Usijanje“ na TV Kurir pola sata posle Vučićeve konferencije istakla i voditeljka Silvija Slamnig. U toj emisiji sam još istakao da je ovaj 19-ti slučaj suspenzivnog veta u našoj skupštinskoj istoriji opravdan jer propisanim kratkim rokovi za eksproprijaciju nisu pogođeni samo građani već i korisnici eksproprijacije.

Prosto, korisnici eksproprijacije u roku od 15 dana nisu u mogućnosti da pribave bankarske garancije, brojna druga dokumenta i obezbede popis imovine koja se ekspropriše, a bez kojeg je nemoguće doneti rešenje o eksproprijaciji.

Obrazlažući svoju odluku o suspenzivnom vetu na izmene Zakona o eksproprijaciji predsednik Vučić se pozvao na praksu Evropskog suda za ljudska prava u Stgrazburu. Tu treba znati da je pravo na mirno uživanje imovine jedno od ključnih u praksi Evropskog suda. Da bi mešanje države u mirno uživanje imovine bilo dozvoljeno, neophodno je da budu ispunjena slededeća tri uslova: zakonitost, legitiman cilj države i pravična ravnoteža.

Ako u Srbiji bude usvajan novi Zakon o eksroprijaciji, koji omogućava ograničenje ustavnog prava na imovinu, onda mora  da se uzmu u obzir i postignuti standardi iz prakse Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Na kraju posle emisije „Usijanje“ koja je bila vrlo aktuelna, zahvaljujući voditeljki i drugom gostu advokatu Miljkanu Karličiću, predsedniku Nadzornog odbora Direkcije za izgradnju Grada Beograda, konstatovali smo da je ovom slučaju pobedio razum, državnička svest, ali i stručna javnost i narod zastupljen kroz nevladin sektor.

Zahvaljujući ovoj emisiji stigoše i pohvale za moje stručne stavove. Ali i kritike, što sam rekao „da sam protiv nasilne blokade puteva“ i „da treba procesuirati i kazniti one koji su na demostrante krenuli bagerom, čekićima i motkama.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Povodom povlačenja Zakona o eksproprijaciji: Pobeda razuma!

  1. Pre bih rekao da je to pobeda druge srbije i nato pešadije. Nego kako bi objasnio u tim silnim organizacijama iz EU po kom zakonu je Kosovo oduzeto. Nešto mi se Nato pešadinci ne bune zbog te eksproprijacije. Niste niti ćete blokirati autoputeve zbog KiM. Reko bih da si više vremena proveo po tim EU institucijama nego u tumačenju Zakona. Ko se god na njih poziva dobro Srbima ne misli.

    7
    5

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net